Oud Dirkslander nieuwe burgemeester van Bbcoude
Abcoude, de vroegere standplaats van burg. van Welsenis heett sinds vandaag, 16 januari een nieuwe burgemeester, in de persoon van dhr. Aren Bestman. Dhr. Bestman is blind, waarom zijn benoeming landelijk de aandacht kreeg. Wij nemen onderstaand een artikel oVer uit de Goudsche Courant; dhr. Bestman is n.1. in 1944 op het adres Achterdorp 3 te Dirksland geboren. Al op 10 jarige leeftyd vertrok hij naar het Blindeninstituut te Zeist; het hele gezin Bestman verhuisde in 1961 naar Bloemendaal. I.v.m. het Dirkslandse verleden toch een nadere kennismaking.
Dhr Bestman — tot voor kort woonachtig in Baam — zal bij de uitoefening van zijn burgemeestersambt ondersteuning krijgen van een functionaris van het Ministerie van Binnenlandse Zaken
,remand die ik de ogen van mij kan laten Zfln", zegt de nieuw benoemde burgemeester, die sinds 1978 statenlid is voor D'66 in Utrecht. Hij wordt in Abcoude opvolger van de 50-jarige heer L. van Welsenis (PvdA), die op 1 maart 1980 eerste burger van Middelhamis is geworden.
Behalve zijn statenlidmaatschap heeft mr. Bestman ook nog andere functies zoals fractievoorzitter van D'66 in de Baamse gemeenteraad, lid van het dag'eiyks bestuur van het Nederlandse Studentensanatorium, voorzitter van het Nederlandse Blindenwezen, bestuurslid Federatie Sport Gehandicaptenbeleid en voorzitter van de werkgroep gehandicaptenbeleid D'66. In die laatste functie treedt hy ook op als adviseur van de Tweede Kamerfractie van D'66.
Abcoude is de eerste gemeente m ons land met een blinde burgemeester Hoewel hier sprake is van een experiment, ziet Ad Bestman wemig problemen opdoemen Zijn uitspraken klinken m elk geval optimistisch en dat is niet verwonderlijk, want hij heeft meer hindernissen genomen m zijn leven Die hebben zijn geestkracht en volharding zwaar op de proef gesteld
Bestman, lidmaat van de gereformeerde kerk, werd op 2 februari 1944 geboren m Dirksland op de Zuidhollandse eilanden Goeree Overflakkee Bij de geboorte bleek zijn rechteroog dusdanig beschadigd, dat een onmiddellijke behandeling m het ziekenhuis noodzakelijk was Maar zijn vader kreeg van de Duitsers geen toestemming met de baby naar Rotterdam te reizen Hij bleef daardoor aan dat oog blind Op zijn tiende jaar werd zijn gezonde Imkeioog tijdens een stoeipartij m het gezm Bestman getroffen door een stoelknop, waardoor ook het licht uit dat oog verdween
BESTUREN
„De gevolgen van die stoeipartij bezorgden mijn ouders natuurlijk een flinke schok Ik gmg naar het blmdenmstituut Bartimeus m Zeist, een opleiding op MULO-niveau, v/aar ik al vrij snel leerde leven met mijn handicap, omdat ik omrmgd was door leerlingen die allemaal aan hetzelfde euvel leden
In 1962 kwam ik er af als stenotypist en kreeg een baan bij het technisch en didactisch onderwijscentrum „Luctor" Een „Emerge" heeft die zaak nooit beleefd, want uiteindelijk gmg dat op de fles. Enfin, tot september 1974 heb ik daar allerlei functies gehad" Ad Bestman was inmiddels getrouwd met een voormalige jeugdleidster van Bartimeus in Zeist, de grote stuwende kracht m zijn leven, die hem onafgebroken terzijde stond toen hij m de avonduren gmg studeren voor het eindeexamen gymnasium
HIJ bagatelliseert die zes jaar niet Met name door ^ijn handicap weid hij extia zwaar belast. Het vergde alles van hem maar het ontnam hem niet de lust tot studeren Hij liet zich inschrijven op de universiteit m Utrecht en gmg lecht studeren met een gerichte belangstellmg voor bestuurskunde Overdag hield hij zich professioneel bezig met het begeleiden -van gehandicapte scholieien bij het gewone onderwijs Ad Bestman toonde een grote belangstelling voor politieke zaken, die tenslotte uitmondde in acht jaar raadlidmaatschap m Baarn en m 1978 de benoeming tot statenlid
DEMOCRATIE
,,Ik heb mij altijd geïnteresseerd voor de democratische besluitvorming, waarbij ik altijd het contact heb gezocht met de burgerij zelf In de staten was dat moeilijker dan m de raad, omdat de afstand daar zo veel groter is Het is oveiigens niet de eerste keei, dat ik naar een burgemcestorsfunctie heb gesollicUeerd Er zijn nog een heleboel mensen die zeggen „Kan dat nou wel, een blmde burgemeester aanstellen''" De commissaris van de koningin m de provincie Utrecht en ook minister Wiegel hebben mij voortreffelijk geholpen en moreel gesteund Zij stonden er onmiddellijk voor open een blinde tot burgemeesler te benoemen We zijn natuurlijk wel nauwkeurig nagegaan, welke problemen zich zouden kunnen voordoen, maar toen die problemen nauwelijks van enige betekenis bleken te zijn, waren er eigenlijk geen beletselen meer"
Geen beletselen, omdat de nieuwe burgemeester m de afgelopen jaren heeft geleerd zich aan te passen „Mijn vrouw deed al die jaren het voorleeswerk, een eindeloos karwei en zelf moest ik, behalve mijn eigen aantekeningen, ook de agenda van de vergadering m braille overschrijven Ook m mijn oordeelsvorming word ik door mijn blindheid mot gehinderd Ik kan mij over een bestemmingsplan zo'n duidelijk beeld voimen, dat ik daar besc mijn wooidje over kan zeggen"
TAXATIE
Politiek bedrijven en verstaan is niet alleen een kwestie van luisteren Het niCL kunnen waarnemen van voor- en tegenstanders, hun houdmg en hun gelaatsuitdrukking kan dat misschien belemmerend wecken op een ju'ste taxatie van mensen en hun zegjes' Is een sterk ontwikkelde auditieve instelling een voldoende alternatief , Ik zie dat niet als een probleem Ik heb dat ook nooit als een probleem gezien m de achter mij liggende politieke loopbaan Je voelt intuïtief situaties aan zonder ze to zien Door bepaalde stembuigingen leer je te verstaan En de gezichtsexpressies ontgaan je evenmin, als iemand ancers zegt dat een bepaald raadslid donker kijkt, bijvoorbeeld" De speciale functionaiis van het ministerie van binnenlandse zaken, die Ad Bestman gaat ondersteuren, is nog niet benoemd De nieuwe burgemeester is zich bewust dat die ambtenaar zijn volle vertrouwen moet genieten „HIJ moet alles voorlezen wat er binnenkomt, hij moet mij begeleiden naar de raadsvergaderingen en mij ook helpen bij het vervullen van mijn representatieve taken"
FIETSEN
Is zijn eigen vrouw geen geschikte Kandidaat -voor die functie' „Ik heb het, niet m ernst, wel voorgesteld, maar men was van mening dat de vrouw van de burgemeester niet m dienst van de gemeente moet staan Er dienen 's avonds ook wel eens andere zaken besproken te worden dan de gemeentepolitiek"
Onder de blinden en in de blindenorganisaties is het bericht over de benoeming van Ad Bestman met vreugde ontvangen Bestman ,,Er wordt geezgd, dat er nu eindelijk voor blinden ook andere mogelijkheden zijn dan de bescheiden functies die tot nu door blmden konden worden bezet"
Als het straks m Abcoude mooi weer wordt, zullen de bewoners spoedig niet vreemd meer opkijken als zij hun burgemeester voorbij zien fietsen ,,Ja, ik fiets graag, samen met mijn vrouw op de tandem Zwemmen doe ik en muziek maken Ik speel orgel, maar kortgeelden heb ik mijn harmonium verkocht en daar is nog niets voor m de plaats gekomen" Maar werkelijk hartstochtelijk verlieCd IS Ad Bestman op schaken Hij is president van de Internationale Schaakbond voor Blinden en hij neemt verwoed deel aan de schaakolympiades voor blmden
In Abcoude waagt men zich nog met aan een ooi deel over het feit dat een blinde burgemeester is benoemd Loco- Durgemeester W Stigter „Meneer Bestman IS hier met zijn vrouw geweest ter kennismaking Dat is een prettig contact geweest WIJ hebben begrip voor de situatie en ouUen er rekening mee houden"
Mevrouw A M de Groot, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het CDA van Abcoude „Ik zeg er nog niets over Het is wel zo, dat men zich van onze profielschets kennelijk niets heeft aangetrokken'.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 januari 1981
Eilanden-Nieuws | 12 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 januari 1981
Eilanden-Nieuws | 12 Pagina's