Dijsselbloem: Geen extra bezuinigingen
DEN HAAG. Het kabinet gaat niet extra bezuinigen, boven op de al eerder aangekondigde 6 miljard euro. Dat zei minister van Financiën Dijsselbloem gisteren na het verschijnen van de jongste gegevens van het CBS en het CPB over de Nederlandse economie.
Hij noemde de cijfers „niet verrassend, maar toch teleurstellend.” Het kabinet zal volgens hem niet „blind of dogmatisch” achter de EU-norm van een begrotingstekort van maximaal 3 procent aanjagen, maar „een stap zetten” om de begroting op orde te krijgen, met oog voor economisch herstel. Het bezuinigingspakket wordt volgens hem een combinatie van „slimme besparingen bij de overheid en zo min mogelijk lastenverhogingen, maar wel zo dat werken blijft lonen en bedrijven gestimuleerd worden te investeren.”
De PvdA-minister kondigde aan dat het kabinet op Prinsjesdag ook wil komen met een stimuleringspakket en met nieuwe maatregelen om de woningmarkt los te trekken. De situatie op de huizenmarkt is naar zijn mening het belangrijkste probleem van Nederland op dit moment; ze remt het economisch herstel erg. De problematiek heeft ook „een geweldig negatief effect op het consumentenvertrouwen.”
Het kabinet nam al eerder maatregelen om de woningmarkt los te trekken, maar toch zit die nog „volledig in het slop”, aldus Dijsselbloem. „De problemen hadden veel eerder moeten worden aangepakt. De genomen maatregelen hebben tijd nodig, maar we zullen ook met extra plannen komen. Veel gezinnen met een hypotheek staan nu onder water. Daar zullen we op terugkomen.”
Bij het stimuleringspakket gaat het niet om miljarden van de overheid, want die zijn er volgens Dijsselbloem niet. Het kabinet wil met onder meer fiscale maatregelen pensioenfondsen en burgers verleiden om hun vermogen in Nederland te investeren. Garanties dat dat daadwerkelijk lukt, kan hij niet geven.
„Er zijn vermogens beschikbaar die in het buitenland zijn geïnvesteerd, of helemaal niet. Die gewoon zijn gestald. Dat doen we in Nederland heel veel; we zijn goed in sparen en potjes vormen. Als we dat geld kunnen losmaken door de fiscale behandeling te veranderen, kan dat een geweldige stimulans zijn voor de economie.”
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 15 augustus 2013
Reformatorisch Dagblad | 18 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 15 augustus 2013
Reformatorisch Dagblad | 18 Pagina's