Digibron cookies

Voor optimale prestaties van de website gebruiken wij cookies. Overeenstemmig met de EU GDPR kunt u kiezen welke cookies u wilt toestaan.

Noodzakelijke en wettelijk toegestane cookies

Noodzakelijke en wettelijk toegestane cookies zijn verplicht om de basisfunctionaliteit van Digibron te kunnen gebruiken.

Optionele cookies

Onderstaande cookies zijn optioneel, maar verbeteren uw ervaring van Digibron.

Bekijk het origineel

Vraag Antwoord

Bekijk het origineel

PDF Bekijken
+ Meer informatie
Print this document

Vraag Antwoord

3 minuten leestijd

De Arbeidsovereenkomst

Ik had een jaarcontract tot 1 juni 2005. Alles gaat goed en er is geen enkele reden om mij te ontslaan. Nu heeft mijn werkgever mij op 27 mei 2005 meegedeeld dat ik ontslag krijg per 1 juni 2005. Dit kan toch niet zomaar? En ik heb toch wel een opzegtermijn?

Een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd eindigt van rechtswege. Dit betekent dat de overeenkomst automatisch afloopt zonder dat er een actie van één van de partijen nodig is. Nu is het van een werkgever natuurlijk ‘wel zo netjes’ om ruim van te voren aan te geven of het contract verlengd kan worden of niet. U kunt er natuurlijk ook zelf om vragen. Omdat het contract automatisch eindigt is er geen opzegtermijn van toepassing.

Ja, oké. Maar mijn werkgever had tijdens het beoordelingsgesprek in december aangegeven dat ik zou kunnen rekenen op een vast dienstverband. Dan heb ik daar toch recht op?

Indien uw werkgever heeft afgesproken na het contract voor bepaalde tijd een nieuw (vast) contract aan te gaan, dan moet hij zich aan deze afspraak houden. Op het moment dat hij dit niet doet, kunt u de werkgever hierop aanspreken. Maar als uw werkgever aangeeft dat hij dit niet zo gezegd en/of bedoeld heeft, dan zit u in een lastige situatie. Het zal namelijk niet meevallen om te bewijzen dat uw werkgever inderdaad een nieuw contract met u is aangegaan. En als u dat wél kunt is het de vraag of u zelf inmiddels nog wel met die werkgever verder wil. U heeft dus wel recht op een vast dienstverband maar daadwerkelijk aanspraak maken op dit dienstverband is erg moeilijk.

Ik ben inmiddels 4 jaar in dienst bij mijn huidige werkgever. Ik heb nooit een arbeidsovereenkomst ontvangen. Ben ik nu wel officieel in dienst bij mijn werkgever en welke regels gelden voor mij?

Ook mondelinge overeenkomsten zijn geldig. Er is dan ook sprake van een normale dienstbetrekking. Op grond van artikel 7:655 BW is de werkgever verplicht om een schriftelijke opgave te verstrekken van een aantal gegevens, zoals functie, datum indiensttreding, arbeidsduur per week etc. Echter, wanneer de werkgever dit verzuimt, houdt dit niet in dat er geen arbeidsrelatie meer zou bestaan. Wanneer uw bedrijf onder een algemeen verbindend verklaarde CAO valt, zijn de afspraken uit deze CAO op u van toepassing. Valt u niet onder een CAO dan gelden de regels die zijn vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek.

Mijn werkgever heeft mij al 2 keer een jaarcontract aangeboden. Nu wil hij mij voor de derde keer een jaarcontract aanbieden. Heb ik inmiddels geen recht op een vast contract?

Dat ligt er aan. Op grond van het Burgerlijk Wetboek mag de werkgever u 3 keer een tijdelijk contract aanbieden. Pas bij het aangaan van het 4e contract is er sprake van een contract voor onbepaalde tijd. De gezamenlijke contracten mogen de duur van 36 maanden niet overschrijden. Wanneer u 2 keer een contract heeft gehad voor 18 maanden, is er bij het 3e contract sprake van een contract voor onbepaalde tijd. De CAO kan echter van deze regel afwijken. Zo kan in de CAO zijn vastgelegd dat de werkgever 4 keer een tijdelijk contract mag aanbieden.

Tekst: Marieke Otten en Hanneke Papeveld, medewerkers individuele belangenbehartiging

Marieke Otten en Hanneke Papeveld

Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen, vragen, informatie: contact.

Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing. Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this database. Terms of use.

Bekijk de hele uitgave van Friday 1 July 2005

RMU Contact | 32 Pagina's

Vraag Antwoord

Bekijk de hele uitgave van Friday 1 July 2005

RMU Contact | 32 Pagina's

PDF Bekijken