"IRA vroeg medisch advies voor straffen"
Interne kritiek zorgde voor 'koerswijziging'
LONDEN - Het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA heeft zich tot medische experts gewend om mensen op een correcte manier met een pistoolschot te straffen. Reden voor het inwinnen van het medisch advies was het doodbloeden van een man die als straf in de benen was geschoten, zo meldde de Britse krant The Daily Telegraph vanmorgen.
Volgens bronnen binnen de veiligheidsdienst kregen de paramilitairen het advies de knieën van veroordeelden te vermijden omdat die te dicht bij een belangrijke ader in het dijbeen zitten. Een veiliger manier van straffen was volgens de experts het toedienen van een enkel- of polsschot.
Het aanpassen van de straffen, die hoofdzakelijk worden gebruikt op 'verraders' binnen de eigen gelederen, kwam na kritiek van leiders van de politieke arm van de IRA, Sinn Fein. "Schutters kwamen onder toenemende interne druk nadat een aanslag fout ging", aldus een bron binnen de veiligheidsdienst.
Ze kregen advies hoe mensen een kogel toe te dienen zonder dat zij zouden overlijden. Verder kregen zij uitgebreide instructies hoe zij een zogenaamd "kruisigingseffect" konden bereiken door veroordeelden in enkels en polsen te schieten, zo citeerde The Daily Telegraph de bron.
Doodgebloed
Aanleiding voor de aanpassing van de straffen was de dood in 1998 van Andrew Kearney. De toen 33-jarige man werd door acht mannen de straat opgesleept en drie keer in de knieën en enkels geschoten. Vervolgens werd hij in een lift achtergelaten waar hij doodbloedde.
Vincent McKenna, directeur van het Noord-Ierse Bureau voor Mensenrechten, noemde de gevolgde strategie "gruwelijk." Bovendien heeft de verandering in het strafbeleid volgens hem weinig effect gehad. "Als ze proberen om levens te sparen of verwondingen te beperken, heeft dat niet bijster goed gewerkt", aldus McKenna, die er tevens op wijst dat het geweld ondanks de recente ontwikkelingen in het vredesproces gewoon doorging.
Volgens de meeste recente cijfers van het Noord-Ierse bureau voor de mensenrechten hebben paramilitairen de afgelopen twee jaar zeker 200 mensen met een pistoolschot gestraft.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 juni 2000
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 juni 2000
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's