Gelijkheid
Gelijkheid heeft veel goeds in zich. Denk aan gelijke kansen op de woning- of arbeidsmarkt. Ook is het goed dat er sprake is van gelijke uitgangsposities in een juridisch proces. Ook gelijke rechten bij basisvoorzieningen is een belangrijk uitgangspunt. Maar welke waarde wordt er eigenlijk mee uitgedrukt?
Het begrip wordt vaak geclaimd door bepaalde politieke partijen. Ideologisch zijn ze schatplichtig aan de Franse revolutie. Deze opstand eind 18 e eeuw was een bundeling van krachten. Er was economische nood onder de arbeiders. Er was ook diepe onvrede over de zelfvoldaanheid van de (adellijke) macht. De uitdrukking ‘ni Dieu, ni maître’ (geen God en geen meester) is spreekwoordelijk voor het denken. Deze bloedige revolutie was ingrijpend voor de ontwikkeling van Europa.
Gelijkheid Als Breekijzer
Als dit in je levensbeschouwelijke traditie zit, raak je dat niet zomaar kwijt. Het geeft aan het gelijkheidsdenken een claimerig karakter. Alleen al het inbrengen van het woord gelijkheid heeft iets gelijkhebberigs. Het werkt ook als een breekijzer op de inhoud. De schatkist wordt ermee opengebroken. Gelijkheid is de kracht van de antimacht.
Als het over geld gaat, moeten we denken aan de eerste christengemeente in Jeruzalem. Daar hadden de mensen alle dingen gemeenschappelijk. Dat is toch ook gelijkheid? Zeker, maar dan wel met een heel andere begripswaarde. De christen zegt: ik behandel je gelijk, want wat van mij is, is van jou. Kinderen van de revolutie hebben een tegengesteld perspectief: ik wil gelijk behandeld worden, want wat van jou is, is van mij.
Op De Juiste Waarde Geschat
De gelijkheid in de eerste christengemeente was op basis van vrijwilligheid. Dit is ten diepste te herleiden tot het begrip genade. Genade laat zich niet bevechten, maar moet worden verleend. Het is dus nodig te borgen dat gelijkheid goed op waarde wordt geschat. Opvallend is ook dat in de eerste christengemeente de basisstructuren van bijvoorbeeld eigendomsrecht gehandhaafd bleven. Laten we dus ook wat gelijkheid betreft rechtstatelijk denken. Temeer omdat we in onze rechtstaat veel goeds hebben ontvangen om te behouden.
Christus wierp geen structuren omver. Hij heiligde ze door Zichzelf te verloochenen. Het pas voorbije Kerstfeest roept ons op: “Een iegelijk zie niet op het zijne, maar een iegelijk zie ook op hetgeen der anderen is. Want dat gevoelen zij in u, hetwelk ook in Christus Jezus was”. (Filippenzen 3:4,5)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 1 januari 2025
De Banier | 32 Pagina's