Raad van Middelharnis behandelde begroting 1957
Aandrang op verhoogde uitkering gemeentefonds
De raad van Middelharnis kwam vrijdagmiddag 2 uur bijeen, met als enigst punt ,,behandeling gemeente-begroting 1957". De beschrijvingsbrief die hierover aan de leden is verstrekt, hebben we in een onzer vorige niimmers reeds gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat het geraamde tekort ruim ƒ 50.000.— beloopt Algemene beschouwingen werden gehouden door alle fracties; de P.v. d.A. trad zelfs met drie man in het geweer. Politiek genomen kwam links t.o. rechts een ogenblik scherp te staan, omdat dhr. Kleyngeld reclame maakte voor de P.C.W.G. in de P.v.d.A. en daarbij de confessionele partijen te lijf ging. Dhr. Krijgsman (A.R.) diende hem van repliek. Vanzelfsprekend is het onmogelijk zo'n groot verslag in één keer op te nemen; we moeten dit over een paar nummers verdelen. In de Alg. beschouwingen was er bij alle leden critiek op de gang van zaken bij de Techn. Dienst waarop de voorz. een breedvoerig antwoord gaf. Ook werd zeer aangedrongen dat een verhoogde uitkering zal worden verkregen uit het gemeentefonds om het algemene verzorgingspeil van de gemeente te kunnen handhaven. '
De voorz. burg. P. W. Hordijk opende met gebed. Vastgesteld werden de notulen en de Ingekomen stukken gingen zo onder de hamer door. De heer Beversluis vroeg alleen waar toegezegd was, daf op het obstakel kolenerf Gouswaart zou worden teruggekomen, wanneer dit zou zijn. De voorz. zegde toe van in de e.v. vergadering.
Dan gaf de voorz. gelegenheid tot het houden van algemene beschouvringen op de begroting 1957, Hiervan werd een druk gebruik gemaakt.
Dhr. van den Berge (V.V.D.) sprak eerst een woord van dank aan het administratief personeel voor de overzichtelijke samenstelling van de gemeentebegroting 1957. Deze begroting geeft een nadelig saldo van ongeveer ƒ 53.000.—. Volgens de toelichting die b en w hebben gegeven biedt deze begroting een gunstiger beeld dan de oorspronkelijke begroting 1956. Als wij echter de objecten zien welke binnen afzienbare tijd ter tafel zullen komen en waarmede een bedrag van ruim ƒ 1.050.000 gemoeit zijn, vragen wij ons af gezien de financ. toestand der gemeente, het raadzaam is, met deze plannen de uiterste voorzichtigheid wel te willen betrachten.
Het verblijd ons dat de haven weer voor de scheepvaart opengesteld is en dat van de nieuwe los en laadplaats druk gebruik wordt gemaakt, deze schept grote mogelijkheden ook voor de omliggende plaatsen in de tegenwoordige capaciteit wat betreft het vervoer.
Nog zou men de haven voor de scheepvaart aantrekkelijker kunnen maken, door b.v. het schut- en sluisgeld (havengeld) te verlagen, wij hebben deze zaak reeds in een vergadering van okt. 1955 aan b en w voorgesteld als volgt te regelen: Vaartuigen welke in de haven niet of gedeeltelijk laden of lossen per m3 waterverplaatsing inplaats van 5 cent 2 cent te laten betalen. B en w zouden dit voorstel in overweging nemen maar tot op heden hebben wij er nog niets van vernomen. De lichtpalen aan do Oostzijde van de buitenhaven zijn door de ramp 1953 weggespoeld, dus ruim 3 jaar geleden, maar nog steeds is er geen Ucht. Of er licht nodig was is 14 dagen geleden gebleken, toen een werkman aldaar werkzaam was met uienladen in een kustvaartuig door de donker in de haven is gevallen.
Wanneer aan de Oostzijde van de buitenhaven de nodige verbeteringen worden aangebracht kunnen er meer dan een kustvaartuig geladen worden en geeft dit ook voor de gemeente meer inkomsti-n aan havengeld en kaaigeld.
De technische dienst heeft wel opdracht gekregen deze zaak te bekijken, maar tot op heden is hiervan nog niets vernomen.
Ter bevordering van de verkeersveiligheid zijn bij de Spuistraat en op de Kaai slopli^,hten geplaatst deze branden voorheen tot half zes des namiddags na een opmerking van een der raadsleden aan de politie werd het 7 uur nu is het weer 6% uur geworden, dan is het juist het drukst op de Kaai door de aankomst van 2 veerboten. Zondags branden de stopUchten in het geheel niet, dsja is liet verkeer op de Kaai van en naar de veerboten zeer druk, vooral in de vakantietijd. Zodat verkeersongelukken niet kunnen uitblijven. Voor voorziening aan de Kaai wordt
Voor voorziening aan de Kaai wordt een bedrag van ƒ 120.000.— uitgetrokken, is dit bedoeld voor demping van de havenkon.? Voor veilig verkeer zou dit v/crk de voorkeur verdienen inplaats van een dure rondweg.
Zwembad.
Zal het zwembad in 1957 gereed zijn?
Betreurenswaardig is dat de plannen naar een later tijdstip van uitvoering voor een zwembad steeds maar weer wordt verschoven, ten nadele van de bevolking van Middelharnis en Sommelsdijk.
Nieuwdorp en Visserstraat deze wijken liggen nog steeds braak, wat denkt b en w hiermede te doen. Als dit nog langer zo blijft zoals het nu is, is het een aanfluiting voor de gemeente.
De woningbouw kunnen wij niet bevredigd noemen er is nog steeds een grooö tekort aan woningen, zou het niet aanbeveling \erdienen door over te gaan tot hoogbouw b.v. aan de grens van het uitbreidingsplan, veel mensen zouden vlugger aan een woning geholpen kunnen worden .
Reinigingsdienst
Bij de begroting 1954 werd door de voorz. een \erlaging van reinigingsrechten naar voien gebracht, inplaats van verlaging zullen ons voorstellen tot verhoging worden gedaan. Dit is ook een oplossing, maar niet ten voordele van de inwoners der gemeente.
Openbare werken.
Straten en pleinen liggen er keurig bij een compliment aan de straatmaker v. d. Valk en zijn staf. Vreemd vinden wij dat b en w niet onze mening delen, gezien het feit, dat dezelfde straatmaker aan het weik is gezet om putten in de straten te lichten en een buitenlander zijn nieuw werk overneemt.
Wat het plantsoen betreft, delen wij het standpunt van b en w om zoveel mogelijk het wonen in Middelharnis aantrekkelijk te maken door het aanleggen van groen stroken. Maar deze tak van dienst groeit ons boven het hoofd. Onafgebroken werken er drie personen bij deze dienst. Wanneer wij echter doorgaan met het aanleggen van nieuw plantsoen, berekend naar het Deltaplan voor Middelharnis (200.000 inwoners) zullen er spoedig het aantal tulnlieden van 3 tot 20 personen stijgen en boven de draagkracht van onze gemeente zijn.
Technische Dienji De technische dienst baart ons gro(t
De technische dienst baart ons gro(t zorg deze wordt steeds hoger, wij ^^ enigszins gerustgesteld, dat er ge^^ nieuwe uitvoerder meer wordt steld. Is deze functie niet meer no Heeft deze ambtenaar dan 2 jaar mee. gelopen zonder iets te presteren? B j, w hebben de kosten voor deze dienst enigszins anders geraamd dan vorige jj ren, door de wedde van 2 ambtenaren over te schrijven op andere hoofdstukken van de begroting het beeld der lasten \ dan wel enigszins anders, maar in wer. kelijkheid wordt er niet bezuinigd.
Bescherming Burger Bevolklji»
31 oktober 1955 werd in totaal ƒ 4239,51 beschikbaar gesteld voor ver. gaderruimte en opslagplaats. B.B. in hei pand Emmalaan (voorheen wasserij Ri val). Als ik goed gezien heb, is er een kleuterschool in gevestigd. Dit is toeh tegen de bedoeling van het desbetreffen. de raadsbesluit.
Als ik goed ben ingelicht zijn de eigenaren der schuurtjes staande op hji door de gemeente aangekochte terrein van mevrouw de wed. Timmers, aange. zegd hun schuurtjes voor 1 nov. a.s, a! te breken. Is er de maatregel nu wel direct nodig , gezien er aan het genoem. de terrein nog geen bestemming gege. ven is.
Zijn b en w niet van mening deze maatregel op te schorten tot later datum? En aan de gedupeerde eigenaar een ander geschikte plaats aan te wijzer en beschikbaar te stellen.
Dhr. L. V. d. Waal (P.v.d.A.) brachi eveneens vooraf een woord van danli aan het college van b en u alsmede het administratief personeel voor de samenstelling dezer begroting
In het begeleidend schrijven op de ont werpsbegrotlng 1957, delen b en w d[ raad mede, dat de begroting 1957 in vergelijking met de oorspronkelijke begro tmg 1956 een gunstiger beeld aangeeft zulks omdat het geraamde tekort nu f 52941.— aangeeft, tegen ƒ 254.000.—op de vorige begroting. Dat een bedrag van rond ƒ 70.000.-
Dat een bedrag van rond ƒ 70.000.- in deze begroting is verwerkt op eer mondelinge mededeling van G.S., daarop zijn wij minder gerust, omdat iedere officieel bewijs ontbreekt en men ons inziens beter doet, de huid niet te verkopen alvorens de beer geschoten is.
Hoewel dus enerzijds gesproken kan worden van een zeer ver terugdringen van het grote tekort van 1956, wordt er in het begeleidend schrijven toch tegelijk een zekere bezorgheid waargenomen ten opzichte van de extra uitgaven welke wellicht in 1957 plaats zullen vinden en wat vooral tot uitdrukking zal komen in de weddenverhoging, alsmede de compensatie die geheel of gedeeltelijk zal worden gegeven voor de te betalen premie voor de algemene ouderdomswet, en voor de eventueel op handen zijnde huurverhoging.
Als men nu bedenkt, dat de uitgaven' voortdurend stijgen, terwijl de inkomsten dalen, dan kan men vaststellen dat, het grote tekort van 1956 weliswaar is weggewerkt, maar dat dit meer admini-j stratief is geschied dan dat er spraken; van een verlichting der begroting.
Daar het voor b en w niet moeilijk moet zijn aan te geven welke oorzaken de gemeentebegroting zo zwaar belasten dringen wij er bij het college ten sterkste op aan te trachten de uitkering uit het gemeentefonds op een peil te brengen, overeenkomende met de positie welke men-als centrum gemeente inneemt
' Spr. vroeg dan aandacht voor het Delta-plan. Wij staan op het punt, wanneer de uitvoering van dit plan werkelijkheid gaat worden een grootse ontwikkeling voor het gehele eiland te mogen meemaken, waarbij het zaak woi'iit voor Middelharnis wanneer wij de positie als centrum gemeente wensen te handhaven, alle krachten in te zetten en mede te helpen krachtig leiding te geven in de dingen die te wachten staan
Het zal er hierbij om gaan of wij liereid zijn de nieuwe ontwikkeling tegemoet te treden, of dat wij passief zijn « afwachten wat er gebeuren gaat. De tevolking heeft er recht op te weten waar wij staan.
Bekend zijnde met het verzoek, ds' door G.S. aan alle college's van b en»' van de gemeenten betrokken bij de uitvoering van het Deltaplan is gedaM om hun visie te willen geven over W z.g.n. plan de Lange heeft de raad vat •WiddeUiarnis hierover tot nu toe niets ^rnomen. Men zal mogelijk aanv(jeren, Mt het de college's zijn geweest welke Mvraagd zijn en niet de raden. Hier wens ik tegenover te stellen, dat praktisch de helft van de bevolking door de rechtse raadsleden is uitgeschakeld en „iet waardig wordt geacht deel uit te maken van het college van b en w waardoor deze groepen onkundig worden gelaten. Spr. achtte dit een ernstige miskenning van de raad. Nodig was te komen tot het formeren van enige commissies uit de raad, welke o.a. vooruitloijende op deze ontwikkeling, plannen jtunnen beramen, b.v. ten opzichte van verkeer woningbouw uitbreiding der gemeente, alsmede de bestuurlijke arbeid voor de e.k. jaren.
Woningbouw
Sprekende over de woningbouw verheugde het spr. dat ook in 1956 een behoorlijk aantal woningen werden gebouwd of in aanbouw werden genomen, terwijl de samenwerking, tussen b en w woonrulmtecommissie en woningbouwvereniging, als vrij goed genoemd kon worden.
Bezorgd was hij over de stijgende materiaalprijzen en dergelflke, welke een odanige omvang hebben genomen en eer tot uitdrukking komen in de huren, dat er onderzocht dient te worden, of er op andere wijze, b.v. door middel an systeembouw geen snellere oplosing van het woningvraagstuk is te verwachten en daardoor de huren wat meer 1 de hand kunnen worden gehouden Ook het uitvoeren van grotere contingenten woningen kan wellicht een voordeliger uitwerking op de prijzen tot gevolg heben. Wij moesten aldus spr. ook komen tot het bouwrijp maken van behoorlijke tukken grond waarbij meer mechanisch 'W worden gewerkt, terwijl daaraast de vraag dient te worden gesteld f uitvoering door particulieren geen voorkeur verdient, nu het arbeidsprobleem ook bij de gemeente zijn intrede eeft gedaan. Spr. vroeg verder aandacht •oor sanering van die wgken welke daaroor het meest geëigend zijn, o.m. Visserstraat en omgeving. Opruiming van et verkeersobstakel staande aan de Steenenweg is reeds in 1953 door b en w toegezegd, thans is het 1956 en de verwezenlijking hiervan ligt verder af dan ooit. Bijna een tiental jaren terug is gevraagd en door het college het bekaken ook toegezegd van de verbetering van de afrit op het O.Voorgors, zonder dat jnen ook hier tot nu toe met praktische esultaten is gekomen. Spr. vroeg deze afrit zodanig te verbeteren, dat er geen gevaren voor het verkeer meer bestaan. Het dempen van de havenkom is reeds
vanaf 1939 aan de orde geweest. Spr. vroeg hier ernst mede te maken zulks in het belang van de volksgezondheid, alsmede van het verkeer.
Ten opzichte van de technische dienst 's door mij in een vorige begrotingsvergadering gevraagd, de commissie zodanig te reorganiseren, dat de raden meerdere bevoegdheden worden gegeven. EvenaJs vorig jaar zfln we ook nu nog
EvenaJs vorig jaar zfln we ook nu nog van mening, dat door deze dienst teveel gebeurt waar wij als raad heel moei- Ifllt verantwoording voor kunnen dragen. Het zou dan ook zeer op prijs worden gesteld, thans van het college te vernemen, hoe men over zijn eigen methode denkt, daar ik thans wel aanneem, dat de voorz. na een jaar hierover de gelegenheid te hebben gehad, zich voldoende zal hebben weten te oriënteren.
Met voldoening is het werk aan de sportvelden verricht gadegeslagen. Spr. vroeg hoe denken Jj en w deze velden te exploiteren en wanneer worden deze terreinen in exploitatie gegeven?
Knorrenbnrg. Belangstellend is de fractie naar de voorstellen van b en w etreffende de uitbreiding van het zg. ' orrenburg. Of moeten wij aannemen, dat nu het vast staat, dat er geen provinciale weg komt, geen groenstrook van 10 meter nodig is en geen extra verharde dreven behoeven te worden gemaakt, de landarbeidersvereniging „Vooruitgang" tegen de oude prijs van ƒ 0.55 per meter tot uitbreiding kan overgaan?
Omtrent de toekomstige scholenbouw wilde spr. gaarne geïnformeerd zijn wat nu uiteindelijk de bestemming zal zqn van de beide oude Ulo scholen en daarnaast, wanneer men denkt te beginnen wet de bouw van de nieuwe kleuterscholen. Wenseiyk werd geacht in verband met de eventuele omschakeling van landbouw naar tuinbouvirprodukten op ons eiland, de nodige aandacht te schenken aan het stichten van een tuinbouwschool.
Speeltuin
Dat de jeugd weggestopt wordt op een allerellendigst klein stukje grond wat in 06 toekomst als speeltuin moet dienen, Kon de instemming van de fractie niet wegdragen.
Y^t het lagere gemeentepersoneel betreft is het salaris van verschillende dezer, aan de zeer lage kant . Spr. wilde oe laagst betaalden een zodanig salaris verstrekken dat dit meer in overeenstem •omg is, met de kosten voor het levensonderhoud.
Spr. vroeg b en w hoe zg denken de Kwestie van het voormanschap in de gemeente op te lossen? En wat zijn de re- ™en, dat men niet meer wenst over te |aan tot het benoemen van een uitvoerder aan de gemeente? Is dit een misluk- King geweest ,of vreest men moeilökhenenm eigen gelederen?
In verband met de verwachtte uitbreiorng van de gemeente, is het op zijn "™st genomen zeer vreemd te noemen, oat niet tot vervangen wordt overgegaan
Cultured centmm
nl^^ 1958 zien w^j, dat b en w gedacht "SDOen aan het bouwen van een cultureel ^entrum. Kunnen b en w nadere gege- Zll '^f^'^rekken en zijn b en w niet van di^h ?' ^^^ ^^^ '"^ ^^ gegeven omstancit ^^* bouwen van een zodanig \«atrum, zo dient te worden opgevat, W^^K "^"Sel^'k gebouw voor een grotnol °?7°"^ingsagglomeratie eveneens 'oegereikt wordt geacht?
Verkeer.
•i-Y^* •'et verkeer betreft bepaalde spr. VertÜ .S'^ Isepalen tot de R.T.M. In vele ver«^ -"^^"^ ®° ^^tst nog in de raads- 'gaaermg dezer gemeente, heeft men gesproken over de ontoereikendheid van de huidige veerverbindingen. Wfl willen hierbij opnieuw vaststellen, dat dit niet alleen het veer betreft, maar ook zeker het vervoer van reizigers over geheel Plakkee en omgekeerd. Met het verouderde materiaal wordt het een zodanig chaos dat men de streek voor een voldongen feit stelt een andere oplossing te zoeken. De recente gebeurtenissen wijaen daar steeds meer heen.
Dictatuur
By de behandeling van de begroting 1956 is door spr. gezegd, dat de fractie het werk van dit A.R. college critisch zullen volgen, dit zelfde geldt nu eveneens voor 1957. Zolang men meent de dictatuur van een partij in stand te moeten houden, zullen wij verplicht zijn alles in het werk te stellen, deze party van dit systeem te doen afzien. Of dit nu een dictatuur is van de communisten in de gemeente Finsterwolde, of van de A. R. in de gemeente Middelharnis, altyd zullen democratisch socialistische gevoelens en principes onze leidraad zyn om de bevolking, die vertegenwoordiging te geven, welke men nodig heeft voor het uitoefienenen van een goed func tionerend gemeentebestuur.
Dhr. Koppelaar (S.G.P.) sprak als volgt:
Het opstellen van een gemeente begroting is voor de betreffende secretarieambtenaar geen prettig werk. Zowel by de inkomsten als bij de uit
Zowel by de inkomsten als bij de uitgaven, zyn er verschillende posten, waarvan de raming niet rust op een hechte basis, maar op veronderstellingen en de hoop op een gunstiger uitkering te verlenen door hogere instanties.
Ook voor b en w, die hun financiële beleid moeten gronden en toetsen aan de gemeentebegrroting, is deze situatie verre van aangenaam.
Het onprettige is, dat er geen vaste richtiynen zfln, waardoor by verschillende gemeentebesteuren de gedachte wordt gewekt, dat niet iedere gemeente naar dezelfde maatstaven wordt beoordeeld. Daardoor ontstaat een onbehageUjk gevoel.
Daarom is het mflns inziens noodzakeUjk, dat b en w zoveel als mogeiyk is de cyfers van hun begroting toetsen aan die van andere gemeenten, alsmede de uitkeringen, die aan de andere gemeenten worden gedaan.
De staat van verzameling, van de totalen der hoofdstukken, laat ons het volgende beeld zien.
Hoofdst. II Alg. beheer tekort 116.876.01
Hoofdst. n Openb. veiligh. tek. 37.337.60
Hoofdst. IV Volksgezondh. tek. 12.870.55
Hoofdst. V Volksh. vesting tek. 11.047.70
Hoofdst. VI Openb. w. tek. 145.156.14
Hoofdst. vm Onderw. tek. 176.034.60
Hoofdst. IX Maatsch. st. tek. 95.818.30
Hoofdst. Xm Econ. aangel. tek. 1.088.99 Onvoorzien 15.000.—
Onvoorzien 15.000.—
Totaal 611.129.89
Wy zyn allemaal trots op onze mooie nieuwe ambachtsschool, maar wanneer wy letten, dat deze school op de gemeente begroting een tekort aanwgst van bgna ƒ 57.000.— dan komt hier toch wel iets om de hoek kyken van de onbiliykheid in vergeUjking met andere gemeenten.
De verzorging van het onderwijs wordt aan de gemeente voorgeschreven.
Wanneer aan de wet wordt voldaan, heeft een gemeente bestuur de taak te zorgen dat de benodigde gelden er komen.
Hiertegen hebben wy niet het allerminste bezwaar, maar wel, dat het ryk dan niet in evenredigheid vergoedt de lasten die op zo'n gemeente gelegd worden.
Hetzelfde treffen wy aan by maatsch. steun welke post voorkomt met een tekort van ƒ 95.818.30. Aan de verzorging, wanneer deze ge
Aan de verzorging, wanneer deze geschiedt binnen redeiyke grenzen voorgeschreven door de regering, zouden wy niet gaarne willen tomen, maar wel pleiten wij voor een rechtvaardige vergoeding, los van het aantal inwoners.
Uw college zal het ongetwyfeld bekend zyn, hoe door zeer vele gemeentebesturen op een rechtvaardige en biliyke vergoeding wordt aangedrongen, by posten als krankzinnigen-verpleging en bejaardenzorg. Wy vertrouwen dat ook uw college hierop ten volle attent zal blijven. Alleen deze twee posten, waaraan w yzelf niets kunnen doen, maken meer dan 40 procent uit van het totaal nadelig slot.
Zo is het ook met de post „Algemeen beheer. Openbare werken, en Openbare Veiligheid". In verband hiermede zou ik uw colle
In verband hiermede zou ik uw college willen vragen, of het mogeUjk is aan de raad te verstrekken enkele vergehjkende cyfers, uit een of twee gemeenten met een ongeveer geiyk aantal inwoners.
Ook uit gemeenten met plm. 10.000 en 20.000 inwoners.
wy hebben hier al enkele jaren de roep gehoord, dat wij centrum gemeente zyn en dat wy daarom recht hebben op een hogere uitkering.
Door vergeUjking met andere gemeenten, kunnen wy zien of wy inplaats van bevoorrechting, niet achter gesteld worden.
Is het waar dat de gemeente Middelharnis per inwoner over het jaar 1954 het laagste bedrag ontvangen heeft uit de extra uitkering, van al de gemeenten van Plakkee?
Zo ja, dan kan de raad hieruit zien, dat hg niet moet afgaan op woorden alleen, maar zich rekenschap geven van de werkeiykheid hoe dor die cyfers dan ook zyn.
Uiteindeiyk beheerst toch deze dorre materie ons gehele financiële beleid. Straks als onze reserve is opgeteerd, zullen wy met de harde werkelijkheid wel nader kennis maken en dit moeten wy nu zoveel mogeUjk trachten te voorkomen.
Technische Dienst
In de toelichting die b en w op de begroting 1957 hebben gegeven, vermelden zy onder punt „h" niet meer te voorzien in de vacature ontstaan door de ontslagneming van de lütvoerder Technische Dienst.
Tot myn spyt kan ik my met de gedachteng£ing, die hieraan ten grondslag ligt, niet verenigen.
Mijns inziens getuigt deze oplossing niet van een beleid dat met vaste hand wordt gevoerd, maar van het zoeken naar noodoplossingen.
Daarover dit punt ook door een ander fractielid gesproken zal worden, zal ik het slechts hierby laten.
Dhr. Krygsman (A.R.). Gewoontegetrouw wil ik by de „Begrothig 1957" namens de A.R.-leden, gaarne van de gelegenheid gebruik maken, iets te zeggen over het gevoerde en te voeren gemeentebeleid.
Allereerst wil ik allen die aan de begroting gewerkt hebben, harteiyk danken voor de keurige wijze waarop één en ander is verzorgd en voor het ruimschoots op tyd klaar zyn hiervan, als ook het gemeentepersoneel voor de arbeid in dienst der gemeente verricht.
Ook U mynheer de voorz. heeft met de beide wethouders weer een jaar lang mogen werken in het belang van gemeente en bevolking. God gaf U de krachten hiervoor en met biydschap mogen wij constateren dat uw arbeid niet tevergeefs was.
Wanneer wy niet één, maar tien jaar achterom zien en ons realiseren de evolutie die Middelharnis heeft mee- en doorgemaakt, dan staan wy versteld. De woningbouw is met alle kracht gehanteerd, vele krotten zyn opgeruimd, wegen verbeterd, plantsoenen aangelegd, verlichting op vele plaatsen • vernieuwd enz. Het is geen wonder, dat vele oud- Middelhamlssers ons dorp niet meer terugkennen.
Vein zekere zyde gebruikt men graag het woord „progressief", d.i. vooruitstrevend. Welnu, als dit woord ooit op zijn plaats is geweest, dan toch zeker wel op het beleid van onze diverse rechtse colleges. Dat uw voorstellen praktisch altyd door de gehele raad werden overgenomen moet U voldoening geven. Er biyft echter altyd nog wel wat te wensen over.
Daar onze fractie-voorzitter de finan-i ciën heeft besproken, mag ik dit wel nalaten.
Woningbouw
De woningnood in ons dorp is groot en het zyn vooral de jongeren, die hiervan te lyden hebben. Te lang moeten zy wachten, aleer het mogeiyk is voor hen een gezin te stichten. Dit alles bergt zedeiyke en morele gevaren in zich en het is daarom een belang van de eerste orde dat de woningvoorraad zo groot mogelijk wordt.
Momenteel is er de mogeiykheid om te bouwen. De bouwcapaciteit wordt bepaald door de beschikbare arbeiders, materialen en bouwgrond.
Wy vertrouwen dat ook nu uw college in deze zaak diligent zal zyn en hopen dat de vele moeiiykheden die er op dit gebied zyn door U mogen worden overwonnen. Vooral nu het Deltaplan staat uitgevoerd te worden en men de snelle groei van de Randstad Holland wil afremmen is het zaak zoveel als maar mogeiyk is onze mensen onderdak te brengen. Middelharnis is veel woonruimte kwnjt aan het personeel der diverse overheidsinstellingen en aan het onderwyzend personeel. Kan onze nabuur Sommelsdyk hiervan ook niet een gedeelte voor haar rekening nemen?
Scholenbouw.
Niet alleen het tekort aan woningen is nypend, ook de beschikbare schoolruimte is veel te gering. By het Chr. Kleuteronderwys kunnen we gerust van een noodtoestand spreken. Dit heeft geen eigen huis en moet zich behelpen met lokaliteiten die beslist onvoldoende zyn.
Ook de huisvesting van het Openbaar Kleuteronderwriijs is verre van ideaal.
Hoe denken b en w dit op te lossen en wanneer worden de nieuwe kleuterscholen gebouwd?
Kunnen b en w hierover nadere mededelingen doen? Met dankbaarheid kunnen wy constateren dat binnen afzienbare tyd het Ulo-onderwys geholpen zal zyn.
liOs- CB laadplaats
De los- en laadplaats is er en voorziet in een lang gevoelde behoefte. De nieuwe weegbrug is er eveneens. Op het havenhoofd bezitten wy ook nog een gedeelte van de loswal. De toegangsweg is buitengewoon slecht, evenals de verlichting en de laadplaats zelf. Kunnen b en w op korte termyn voorstellen doen om deze zodanig te verbeteren dat de coasters zonder bezwaar geladen kunnen worden?
Verkeer
Nog steeds komt het zware verkeer door de kom van het dorp. Gezien de steeds zwaarder wordende belading der wagens Ujkt my dit ongewenst en gevaariyk. Hoe staat het thans me de Rondweg? Ben ik ^oed geïnformeerd, dan is deze weer vervallen en bHjven de Rottenburger- en Molenweg zo miserabel als zy zijn. Wordt het daarom geen tyd dat wy zelf de weg maken naar de Oudelandsedyk waarvan het begin ligt langs het Tramstation? Zelfs al komt er een vaste oeververbinding waardoor de weg naar het Havenhoofd secundair wordt, dan nog m.i. moet voor het zware verkeer deze weg er komen.
Algemeen
Ik weet dat al deze dingen geld kosten en dat onze middelen beperkt zyn. Maar laten wy dan ook al is het stuksgewyze deze zaken aanpakken, opdat wij het bereikte verzorgingspeil handhaven.
wy dienen de Overheid er van te overtuigen dat onze burgers dezelfde rechten bezitten als de bevolking van de steden. Steeds dient b en w er op aan te dringen dat de uitkering uit het Gemeentefonds ten enen male ontoereikend is.
Voor één ding wil ik byzonder uw aandacht vragen en wel voor de Technische Dienst.
Dit lykt ons een apparaat dat topzwaar is geworden. Met uw suggestie geen nieuwe uitvoerder meer te benoemen, kunnen wij akkoord gaan, mits het werk dit toelaat. Toch zagen wy gaarne meer opening van zaken over het door U gevoerde beleid betreffende de taakverdeling van het personeel .
Zoals het nu is, is het voor ons onoverzichtelijk en een mededeling of uiteenzetting uwerzyds is noodzakeUjk en zal ongetwijfeld verhelderend werken.
Hoe is b.v. het aanleggen en onderhouden der straten geregeld en welke positie nemen de straatmakers in? hierby
Gaarne verduideiyking.
De schotel linzMunoes. Mynheer de voorz., ook in het komen
Mynheer de voorz., ook in het komende jaar willen wy als A.R.-raadsleden in Gods kracht de gemeente mede helpen besturen.
Als party hebben wy de wind niet in de zeilen. De verkiezingsuitslag dit jaar was voor ons teleurstellend. Met name door de P.v.d.A. worden de christeUjke partyen fel bestreden en als het kan, om met dr. Bruinslot te spreken, op te eten. wy leven in een ernstige tyd. De stryd der geesten wordt steeds feller en laat ons zien dat wy leven in de eindtyd. zy voorspelt ons het Maranatha.
De Heiland heeft gezegd: Als ik weer kom zal ik dan nog geloof vinden op aarde? Ook in ons dorp zijn velen bezweken voor de schotel linzenmoes die hun geboden werd en hebben het hoofd gebogen voor de goden van de tyd.
O, laten de gebeurtenissen in Europa ons toch waarschuwen dat alle politieke stelsels buiten Gods Woord zullen en moeten mislukken en schipbreuk lyden.
O, als christenen hebben wij de taak ons hiervan te distanciëren. Alleen het Evangelie brengt het ware geluk en in het onderhouden van Gods geboden is zegen gelegen ook voor het gemeente- Hjk leven van onze burgers.
In die geest willen wy meehelpen de gemeente te besturen en wensen uw college en allen die tot de huishouding van onze gemeente behoren. Zijn kracht en zegen toe.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 31 oktober 1956
Eilanden-Nieuws | 4 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van woensdag 31 oktober 1956
Eilanden-Nieuws | 4 Pagina's