50 Jaar Fotoclub De Rarekiek (1)
SOMMELSDIJK Dit jaar hoopt Fotoclub De Rarekiek het 50jarig jubileum te vieren. In 1957 werd de club in Sommelsdijk opgericht door enkele enthousiaste fotografen. In de loop der jaren groeide De Rarekiek uit tot een zeer actieve en één van de toonaangevende fotoclubs in Nederland. Door de jaren heen waren er veel successen voor de club en voor veel van haar individuele leden. In de komende weken volgt, verdeeld over enkele afleveringen, een verslag van deze 50 jaar, aangevuld met foto's uit deze periode. Eerst een stukje geschiedenis uit de periode 19571967.
Elf mensen kwamen op 9 september 1957 in Hotel Spee in Sommelsdijk bij elkaar om onder leiding van dokter Gestman een fotoclub op te richten. Hij opende de vergadering, heette iedereen welkom en benoemde zich tot voorzitter. De Foto Kring Kiekend Flakkee was daarmee opgericht. Technische ondersteuning kwam van fotohandel Zandstra, die een ruimte beschikbaar stelde om te kunnen gaan vergroten. Er werd besloten lid te worden van de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen, de BNAFV. De groep hield zich bezig
De groep hield zich bezig met zwartwit fotografie. Er werden opdrachten gegeven voor fotografie van bepaalde onderwerpen, zoals 'Korenmolen', 'Mist', etc. Op 16 en 17 mei 1958 werd geëxposeerd in Ons Dorpshuis te NieuweTonge. Een jaar later was er opnieuw een tentoonstelling, nu in het oude Diekhuus aan het Zandpad te Middelharnis waar de lokale kranten verslag van deden. Naast zwartwit foto's begon ook de dia zijn intrede te doen in de club. Dit sloeg echter nog niet aan. In het najaar van 1960 werd er een aparte diaclub op het eiland opgericht. De fotokring verhuisde in die tijd naar Ring 130 te Middelharnis, een pand dat ondanks veel werk van eigen leden nooit echt geschikt werd als onderkomen van een fotoclub. Dit clubhuis wordt op 8 n'ovember 1960 geopend door de Commissaris van de Koningin in ZuidHolland, de heer J. Klaaszes. In 1967 moest net wegens sloop echter weer verlaten worden. De fotografische activiteiten
De fotografische activiteiten liepen, ondanks een eigen lek en een eigen donkere f amer, terug. Het bestuur wilde de club zelfs opheffen. Enkele leden echter wilden een fusie met de diaclub, die wel succesvol was, en dat plan werd doorgezet. Op 1 juli 1963 werd er gefuseerd en werd de heer A. Kruider de nieuwe voorzitter van de Foto en Diaclub Goeree Overflakkee.
Half' mei 1964 was er in de Week van de fotografie een tentoonstelling van de zwartwitwerkers en in Jeugdhaven aan het Kerkepad een diaprogramma met de thema s 'De mens in zijn werk en vrije tijd' en 'Flakkee in de barre winter van 1963'. Ook werd toestemming verkregen om te fotograferen bij de DOUW van de Haringvlietbrug (zie foto).
Met de bekende fotograaf Wim Noordhoek haalde De Rarekiek een uitstekende cursusleider in huis en ook Robert Broere begon vanaf 1964 lezingen en cursussen te geven. Jan Zandstra vulde dit aan met veel technische instructie. Zij tilden het niveau van de club naar een aanzienlijk hoger plan, zowel creatief als technisch. De resultaten in de clubwedstrijden van de BNAFV werden steeds beter.
Begin 1967 werd het pand Ring 130 verlaten en werd tijdelijk uitgeweken naar de studio \an Foto Zandstra. Op 1 april 1967 werd, na opnieuw veel werk van een aantal leden, het nieuwe clubhuis aan de Nieuwstraat in Middelharnis in gebruik genomen, dat de naam 'In de Rarekiek' kreeg, waarmee de dub haar definitieve naam kreeg en tevens een bloeiperiode begon.
Agenda
Na de algemene ledenvergadering eerder deze maand heeft fotoclub De Rarekiek uit Sommelsdijk nog twee clubavonden. Hedenavond, 23 maart, wordt er eigen foto , dia en digitaal werk besproken, aangevuld met een fotocollectie van de Fotobond. Op 30 maart is het eigen werk weer aan de beurt. Vanaf 2 en 3 april starten tentoonstellingen in het kader van het 50 jarig bestaan van de club op de locaties Dienstencentrum te Middelharnis, Verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk, VVV Ouddorp, Bibliotheek OudeTonge, Van WeelBethesda Ziekenhuis te Dirksland, Croisanterie Croissy te Middelharnis en het ISGO te Middelharnis. Voor meer informatie zie website www.rarekiek.nl.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 23 maart 2007
Eilanden-Nieuws | 12 Pagina's