Goereese boerderijkatten stelen de show in films en op het toneel
Ouddorp
Ze zijn te zien in films, tv-programma’s en commercials, staan op het toneel en in gedrukte media. En ze komen uit Stellendam, Goedereede en Ouddorp. Het zijn katten van de boerderij. Sabine van der Helm, eigenaar van het dierencastingbureau Catvertise, trainde ze tot modellen. Abatutu is de beroemdste van het stel. Hij stond recent zelfs oog in oog met koning Willem-Alexander.
Sabine van der Helm is van oorsprong danseres. Zoals veel van haar collega’s schreef ze zich in bij een modellenbureau, om wat bij te verdienen. Dat bureau, Moeder Anne Casting, had soms ook dieren nodig en Sabine had vier katten…
Autodidact
“Mijn eerste klus was voor IKEA: een paginagrote advertentie in alle kranten. Eén kat moest op een bank gaan liggen en een andere moest die bank mollen. IKEA wilde er de grand foulard mee promoten. Ik verzon maar wat, maar het was een succes. Toen kwam de volgende opdracht… en de volgende…”, zegt Sabine, die zich autodidact noemt. Een opleiding voor het trainen van katten en andere dieren in onder andere advertenties en filmpjes is er immers niet. Wel volgde ze – tijdens haar danscarrière – de opleiding voor dierenartsassistente en behaalde ze het diploma Vakbekwaamheid Honden- en Kattenbesluit.
“Op een gegeven moment kwamen er ook aanvragen voor honden. Ik dacht: waarom niet? Ik heb zelfs nog met een aap reclame gemaakt voor de Postbank… In de beginjaren, vanaf 1987, was ik echter vooral dat danseresje dat zo leuk is met katten.”
Tot het moment dat Moeder Anne Casting de dieren overdroeg aan Sabine en dierencastingbureau Catvertise een feit was. Ze pakte het serieus aan, onder andere door castingdagen te organiseren. “Ik wil de dieren altijd zien én de eigenaren ontmoeten.”
Relaxed
Maar Sabine is vooral beroemd door haar katten. In totaal trainde ze er 24. Ze zegt dat het geen lucky shot is als je twaalf katten rustig in een kring kan laten zitten tijdens de zeer luidruchtige openingsscène van een theaterstuk. “Als één kat in paniek raakt, vliegen ze alle kanten op. Dan gaat het echt mis. Maar nee, geen grote pupillen, geen platte oren, niets… Het vergt heel veel tijd, energie en geduld om zover te komen dat de katten zich op hun gemak voelen. Ik leer ze elke dag beter kennen.”
Abatutu is te zien in de speelfilm De Wilde Stad. Hij loopt over straten en daken, langs de snelweg – een perfecte acteur. “Eigenlijk hadden ze een andere kat, Hebbes, willen filmen. Maar ik vond Abatutu het meest geschikt. Hij heeft van alles tegen – dik, niet symmetrisch, korte staart, zwarte achterkant – maar hij is zó relaxed. Dit is ‘m gewoon.”
Eerbetoon
Net als de elf andere professionals van Sabine is Abatutu afkomstig van boerderijen in Stellendam, Goedereede en Ouddorp. Vier keer Tanis, vier keer Van Splunder en vier keer kaasboerderij Stellendam. “Ze zijn alle twaalf in de hooiberg of de schuur geboren. Echte buitenkatten. Zeven, acht weken na hun geboorte kan ik ze al ophalen. Dat is fijn, want dan kan de training vroeg beginnen. Die boerderijkatten zijn bovendien van alles gewend: trekkers, honden, herrie… Ze schrikken niet zo gauw.”
Abatutu, die ook te bewonderen is in de Netflix-film Poeslief, was pas in de Nieuwe Kerk te Amsterdam om de afsluiting mee te maken van het themajaar in verband met de honderdste geboortedag van W.F. Hermans (1921-1995). De schrijver was gek op katten, wat ook op de gedenksteen in de kerk tot uiting komt.
Vandaar dat Abatutu was gecharterd om de overhandiging van de volledige werken van Hermans aan koning Willem-Alexander op te luisteren. De koning reageerde blij verrast. “Hij straalde toen hij de kat zag”, blikt Sabine terug op deze bijzondere ontmoeting. “En als extra bijkomstigheid zei hij tegen mij: ‘Iemand die katten kan trainen moet ik een hand geven’.” Een mooi eerbetoon voor al het werk dat Sabine al 35 jaar verzet.
Boekje
In de coronatijd stond dat werk op een lager pitje. Er was dus tijd voor andere activiteiten, zoals het maken van een boekje. Het heet ‘Chanjo zoekt zijn papa en mama’ en de hoofdpersoon, Chanjo, is de laatste aanwinst van Sabine. “Een echte Tanis”, zegt ze.
Chanjo is Swahili voor vaccin – het was tenslotte tijdens de pandemie dat de kat de boerderij in Ouddorp verliet. Overigens hebben andere katten uit het twaalftal ook Swahili-namen. Zoals Jibini, Maziwa en Siagi, dat respectievelijk kaas, melk en boter betekent. Die katten komen van de kaasboerderij in Stellendam… Maar er zijn er ook met een Nederlandse naam, zoals Doetertoe en Zwetsniet.
‘Chanjo zoekt zijn papa en mama’, een (voor) leesboekje voor kinderen vanaf 3 jaar, is gemaakt in samenwerking met fotograaf Edwin de Jongh en illustrator Chiel Kleipool. “Het gaat over identiteit, over je achtergrond, waar je vandaan komt. Eigenlijk is dit het verhaal van mijn katten. Ik heb het boekje zelf uitgegeven. De eerste druk is helemaal verkocht, zonder enige reclame.”
Signeren bij Bruna
Nu is er een tweede druk. Op zaterdag 1 oktober is Sabine vanaf 13.00 uur in de Ouddorpse Bruna om ‘Chanjo zoekt zijn papa en mama’ te promoten. Dat is vlak voor Werelddierendag en de start van de Kinderboekenweek. Chanjo en Abatutu zijn die middag ook in de Bruna, net als Harley, de beroemde hond uit de Mees Kees-films. Wie een boekje koopt – het kost € 14,95 – kan het laten signeren door de katten…
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 30 september 2022
Eilanden-Nieuws | 24 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 30 september 2022
Eilanden-Nieuws | 24 Pagina's