Een gezellig avondje Melissant
Het hoefde niet per se een gezellig avondje Melissant te worden. Maar wat zich woensdagavond in de Melishof afspeelde tijdens de inloopbijeenkomst over de huisvesting van arbeidsmigranten buiten het dorp, was werkelijk diep beschamend. Scheldpartijen en zelfs doodsbedreigingen vlogen door de zaal.
Natuurlijk, het was maar een kleine groep mensen die de behoefte voelde om zich volslagen idioot en onredelijk op te stellen richting met name wethouder Daan Markwat en projectontwikkelaar Dingeman van Es. Het probleem is dat de goeden ook in Melissant onder de kwaden moesten lijden. Mensen die terechte vragen en zorgen hadden, kwamen nauwelijks aan bod door het geschreeuw en getier van enkelen. Van enig gesprek was nauwelijks sprake, want de antwoorden werden meer dan eens onderbroken door nieuw geschreeuw en gescheld.
Het uitgebreide verslag van het avondje Melissant zou in deze krant komen, maar gezien het verloop ervan komt het verslag aanstaande dinsdag in de krant. Dat heeft verschillende redenen, een daarvan is dat het hele eiland er wat ons betreft kennis van moet nemen dat dit dus een schoolvoorbeeld is van hoe het niet moet.
Onmisbare handjes
Intussen is het inhoudelijke verloop van de avond voer voor psychologen. Om een poging te wagen tot een korte analyse: dit ging niet zozeer om arbeidsmigranten, maar veel meer over het totale gevoel van onvrede en de overtuiging dat dingen ‘anders’ moeten. Wilders won er met zijn PVV de verkiezingen mee, de Nederlander ‘moest weer op 1’. En alles wat niet ‘Nederlands’ is, is bij voorbaat verdacht, onwenselijk en niet welkom. ‘Stuur ze terug naar hun eigen land’ klinkt al lang niet meer alleen bij asielzoekers. Dat arbeidsmigranten ook op ons eiland de klusjes komen doen waar ‘wij’ ons te goed voor voelen en daarom onmisbare ‘handjes’ zijn voor onze boeren en tuinders, wordt voor het gemak vergeten.
Je kunt vinden dat tijdelijke huisvesting van arbeidsmigranten een goed idee is of juist helemaal niet. Als je niet bereid bent om in gesprek te gaan, maar roept dat alles toch al is bekokstoofd en vervolgens overgaat tot scheldkanonnades, dan zal er inderdaad helemaal niets veranderen aan de voorliggende plannen. ‘Wij zijn de burgers en u moet naar ons luisteren’ doet het misschien goed in de onderbuik, maar je krijgt er niets mee voor elkaar omdat elke vorm van gesprek daarmee wordt uitgesloten.
Onveilig
Wat de agressieve schreeuwers wel voor elkaar hebben gekregen? Een gevoel van onveiligheid bij veel van de aanwezigen. Die zwijgende meerderheid was misschien ook wel heel kritisch op het plan van Estate Invest en de gemeente. Ze kregen zeker tijdens de beschamende vertoning die het eerste deel van de avond was, echter geen poot aan de grond om hun zorgen te uiten en vragen te stellen. De sfeer was zo explosief dat de aanwezige wijkagent al versterking had opgetrommeld. Het zou weinig verbazing wekken en zelfs heel begrijpelijk zijn als met name Markwat en Van Es aangifte doen naar aanleiding van deze bedreigingen.
Een ander mogelijk gevolg -maar dat is speculeren- is dat de gemeente een stuk terughoudender wordt met het organiseren van inspraakavonden als deze. Dankzij de misdragingen van een kleine groep zou het zomaar kunnen dat we het straks met online presentaties moeten doen, zonder echt in gesprek te kunnen gaan. Er is op van alles wat de gemeente doet en besluit altijd wel kritiek te leveren. We leven in een vrij land, dus dat kan en mag ook gewoon, nota bene op avonden die de gemeente zelf organiseert. De enige voorwaarde is dat kritiek leveren op een normale manier gebeurt. Dat doe je met argumenten en voorbeelden, niet door iemand voor rotte vis uit te maken omdat diegene een andere overtuiging heeft dan jij. Als dat -zoals in Melissant- niet meer gebeurt, is het met avonden zoals deze snel gedaan. En daarmee met een waardevolle manier van informatie delen en standpunten uitwisselen.
Mocht dat het gevolg zijn, dan weten ze in Melissant wel aan wie we dat te danken hebben.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 1 maart 2024
Eilanden-Nieuws | 20 Pagina's