Met een schuilnaam naar het ziekenhuis
In een overvolle wachtkamer zul je niet zo snel een koning of koningin tegenkomen, want royals zijn over het algemeen zuinig op hun privacy. Maar hoe gaat het dan als ze onverhoopt medische zorg nodig hebben?
Er is met geld maar weinig te koop wat écht rijk maakt. Geloof, geluk en gezondheid zijn voor de Oranjes even bijzonder als voor de doorsnee-Nederlander. Maar waar de meesten van ons na een belletje in een wachtkamer mogen nemenplaats, komen er bij een koninklijk doktersbezoek heel wat meer zaken om de hoek kijken. Bescherming van privacy bijvoorbeeld, en strenge veiligheidsmaatregelen. Als het even kan, komen de paleisbewoners dan ook buiten de poliuren langs. Bij een opname is dat natuurlijk niet mogelijk, en gaat de voorkeur uit naar een kleinere (privé)kliniek. Zo werd prins Claus in de jaren tachtig behandeld in het Laurensziekenhuis in Breda. De kleine paviljoens van dit gebouw konden gemakkelijker beveiligd worden dan de grote universitaire centra waar dagelijks duizenden mensen de drempel over stapten.
Bij het Britse royals zien we een vergelijkbare situatie. Voor bevallingen willen de prinsessen nog weleens uitwijken naar een gespecialiseerd ziekenhuis, maar voor de overige zorg maken ze graag gebruik van het King Edwards Vll’s Hospital in hartje Londen. Deze privékliniek rekent een paar duizend dollar per nacht, en heeft slechts plek voor 65 patiënten. Stuk voor stuk worden die zo goed verzorgd dat ze het noodgedwongen verblijf bij vertrek nog weleens omschrijven als een soort vakantie. Dat mag ook wel, want per patiënt staan er maar liefst vier of vijf verpleegkundigen paraat. Op een glaasje fris of een douchebeurt hoeven de royals dus niet zo lang te wachten. In de kelder van het complex kunnen ze indien gewenst ook nog sporten of zwemmen. In alle rust, want een portier houdt alle pottenkijkers subiet tegen.
Toch moeten ze aan het hof altijd alert blijven. Een deel van de media kent namelijk weinig fatsoen wat privacy betreft. Zo belden twee Australische dj’s in december 2012 naar het ziekenhuis waar hertogin Catherine werd behandeld voor zwangerschapsmisselijkheid. De een deed de stem van de koningin na, de ander van prins Charles. De verpleegkundige die de twee aan de lijn kreeg, trapte in hun slinkse grap en sprak vrijelijk over de gezondheidstoestand van Catherine. Een uur na het voorval lieten de dj’s via een belletje weten dat ze het fragment zouden uitzenden. De verpleegkundige schrok hier zó van dat zij kort erna zelfmoord pleegde.
Om dergelijke situaties te voorkomen, nemen de Oranjes vaak een schuilnaam aan als ze medische zorg nodig hebben. Toen Alexia in februari 2016 haar been brak in de Oostenrijkse sneeuw, werd ze in het plaatselijke ziekenhuis geholpen als Alexandra Huber. Helaas biedt een schuilnaam niet altijd soelaas. Na het skiongeval van prins Friso stonden er zo veel cameraploegen bij de ingang dat een alibi niet zou helpen als een journalist naar binnen zou gaan. In het ziekenhuis was dan ook flink wat beveiliging aanwezig, maar dat moedigde een Duitse journalist blijkbaar alleen maar aan. Een verpleegkundige van de intensive care werd door hem benaderd voor een foto van de prins, in ruil voor 300.000 euro. Gelukkig ging die niet op het schandalige aanbod in, maar iedereen zal begrijpen waarom de prins in de laatste maanden van zijn leven binnen de gesloten hekken van Paleis Huis ten Bosch werd verpleegd.
Voor privézorg heeft de familie Van Oranje overigens de beschikking over een eigen hofarts en verpleegkundige. Hoe goed de band tussen de medici en de Oranjes is, werd wel duidelijk bij de herdenkingsdienst van prinses Christina. Tussen de kleine groep aanwezigen liep ook Lygia Lieveld, die op dat moment al twintig jaar in dienst was. Nooit liet ze een woord los over haar bijzondere patiënten, en daarom werd ze bij haar vertrek in het voorjaar van 2020 ook geëerd met een koninklijke onderscheiding.
En hoe zit het dan met ziekenbezoek? Koningin Elizabeth kreeg de afgelopen maanden flink wat kritiek omdat ze prins Philip niet had opgezocht in het King Edward Vll’s Hospital. Geheel onterecht, want de Queen bleef thuis omdat ze maar al te goed besefte dat haar aanwezigheid voor heel wat onrust en afleiding zou zorgen. Dat zou de zorg voor de overige patiënten niet ten goede komen, zo meende zij. In Nederland hebben de Oranjes gelukkig wat meer rust en privacy. Een ziekenbezoekje zit er bij hun dus wel in, maar in de wachtkamer of bij de koffieautomaat zul je hen niet zo snel treffen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 26 mei 2021
Terdege | 112 Pagina's