Ds. C. Smits overleden
Op 22 april 1994 heeft de Heere Ds.
C. Smits geopenbaard wat hij nog niet wist. Met zijn sterven mocht het geloof overgaan in aanschouwen. Toen werd hij ontslagen van het lichaam der zonde en des doods en mocht zijn ziel uit genade voor de Koning der Kerk verschijnen.
Geboren op 22 december 1898 te Nieuw Vennep heeft de Koning van de Kerk hem weggeroepen als landbouwer om de Kerk te gaan bouwen in ons land en daarbuiten. Hij diende de gemeenten te Nieuwpoort 1932, Sliedrecht 1934, Dordrecht 1942, Driebergen 1945, Sliedrecht 1952, Grand Rapids 1954, Sliedrecht 1956, Clifton 1969 en Hardinxveld-Gies-sendam 1971.
Dienaar des Woords
Op zondag 6 november 1932 werd cand. C. Smits in Nieuwpoort bevestigd als predikant door prof. P.J.M. de Bruin met Joel 2:17v. ’s Avonds heeft hij zijn intrede gepreekt met Psalm 132:7-9. Tot 21 juni 1934 is hij hier predikant geweest. Toen nam hij met de woorden van Hab. 3:2 afscheid wegens vertrek naar Sliedrecht.
De gemeente te Sliedrecht heeft hij driemaal gediend.
Te Sliedrecht werd hij op dinsdag avond 26 juni 1934 bevestigd door Ds. J.A. Riekel met Num. 11:14. Op donderdagavond deed hij zijn intrede met 1 Kor. 3:7-9.
De tweede maal werd hij bevestigd door Ds. E. du Marchie-van Voort-huijsen met Ez. 3:17. Bij zijn intrede preekte hij over 1 Kor. 2:2 en bij zijn vertrek over Hebr. 13:19-21.
De derde maal werd hij bevestigd door Ds. W. Baay met Fil. 4:19. Toen preekte hij zijn intrede met Psalm 85:9 en zijn afscheid met Jes. 54:10. Het is een bijzonderheid dat een dienaar in onze kerken driemaal geroepen werd om zich aan eenzelfde gemeente te verbinden.
Verder heeft hij gestaan in Dordrecht, Driebergen, Grand Rapids en Clifton. Van deze gemeenten ontbreken mij de nadere gegevens.
Prediking
Bij zijn eerste afscheid te Sliedrecht met Jer. 17:16 herinnert hij aan zijn preektrant met het citaat: Bloempjes in de redenering zijn maar lompjes.
Zijn aandringende prediking was menigmaal met sterke woorden en ernstige bestraffingen. Wat in hem opkwam verzweeg hij niet. Maar wanneer de Heere hem weer klein maakte en hij tot inzicht kwam dat het niet goed geweest was wat hij had gezegd of gedaan dan verzweeg hij ook dat niet.
Hij bezat de gave om in zijn prediking met sprekende beelden de geestelijke zaken te verklaren. Hij kon aan het begin van een tekstverklaring vragen of men ooit wel eens een godzalig mens ontmoet had. Maar dan kwam ook de vraag: Bent u zo’n godzalig mens?
Politicus
Van 1946-56 maakte Ds. Smits deel uit van het Hoofdbestuur van de SGP. Van 1956-60 is hij lid van de Eerste Kamer. Hij was de eerste senator voor de SGP. In zijn opmerkingen over de algemene beschouwingen blijkt hij reeds materiële zaken aan te roeren die nu algemeen gehoor vinden. In zijn eerste rede waarschuwde hij o.a. tegen verdere inflatie en bureaucratie wat zeer stagnerend werkt op het bedrijfsleven. Hij deed een beroep op de regering om het particulier initiatief sterker in te schakelen. En hij pleitte voor een invoering van de maximum snelheid op de autowegen. Laten we ook zijn principiële opmerkingen ter harte mogen nemen. De regering bracht ook toen al wetten tot stand die indruisen tegen Gods Woord. Hij waarschuwde tegen subsidies voor ijdel en zondig vermaak. De waarborg voor maatschappelijk welzijn is gelegen in de handhaving van Gods geboden en het naleven van Zijn woord. En hij herinnerde aan het woord van Ds. v.d. Groe: Het oordeel van de verharding gaat vooraf aan het oordeel der verdelging.
Redactielid
Ds. C. Smits was vanaf 1966 één van de eerste medewerkers aan Bewaar het Pand. De meeste meditaties in de eerste jaargangen verschenen van zijn hand. Ds. G. Blom die hem in zijn hoge ouderdom regelmatig bezocht en bij wiens begrafenis Ds. Smits nog aanwezig is geweest schreef herhaaldelijk instemmende recensies over de prekenbundels die in de loop der tijden verschenen van zijn hand. Bij het derde afscheid te Sliedrecht werd in dit blad aangehaald dat hij inmiddels meer dan 8.000 maal had mogen preken. Maar “ouderdom brengt de mens geen heiligheid aan”.
Levensavond
Sinds 15 september 1971 diende hij als 72-jarige Dienaar van het Woord nog de Oud Ger. Gemeente te Hardinxveld-Giessendam. Daar werd hij bevestigd door Ds. v.d. Poel. Hij deed ’s avonds zijn intrede met Deut. 32:4 Hij is de Rotssteen Wiens werk volkomen is. Ruim 16 jaar heeft hij de gemeente nog mogen voorgaan in de Woordbediening.
Op 7 november 1972 werd met Gal. 1:1 lv een herdenkingspredikatie uitgesproken ter gelegenheid van zijn 40 jarig ambtsjubileum. Zijn 50 jarig ambtsjubileum mocht hij herdenken met een predikatie over Spr. 17:2. Ter gelegenheid van zijn 60 jarig jubileum hebben wij hem nog bezocht. Hij was toen wegens lichaamsgebreken niet meer in de gelegenheid om een predikatie te houden. Oud. K. v.d. Plas omschreef dat zijn preken gekenmerkt werden door een rijke Christus en een arme zondaar. Hij was geen hel- en verdoemenispreker, maar hij bracht een rijk evangelie voor verlorenen in zichzelf.
Ter gelegenheid van zijn laatste ambtsjubileum hebben we hem nog opgezocht in Hardinxveld-Giessendam. Gezien zijn hoge leeftijd viel het spreken moeilijk. Maar de gesprekken gingen hem niet voorbij. Vele oude herinneringen werden door zijn dochters opgehaald. En wanneer getuigd werd van de uitreddingen van de Heere en gesproken over hen die nu mogen juichen voor de troon, dan kon hij van hun godsvrucht getuigen. Verteld werd hoe de Heere sinds zijn roeping hem nimmermeer verlaten had. Hij mocht dat ook zelf nog doen met het citeren van Psalm 119:7 ’k Heb and’ren al de rechten van Uw mond, met lust verteld.
Genade
Zoals u mogelijk weet ging het de laatste tijd geleidelijk aan geestelijk minder. Hij kon de gesprekken volgen, maar wanneer hij iets probeerde te zeggen kon hij zich niet meer duidelijk uiten.
Zes weken voor zijn sterven was ik nog bij hem. Ik had na het gesprek Jes. 53 gelezen en met hem gebeden. Onder het lezen en bidden mocht hij daarmee hoorbaar instemmen. Wat bij mij is blijven haken en diepe indruk maakte was zijn bewogen en hartelijk toevallen van het gehoorde met de uitroep: Eeuwig wonder! En de Heere heeft dat bevestigd in de achterliggende tijd. Hartelijk en welgemeend heeft hij afscheid van ons genomen. En zo is hij gaan scheiden van dit aardse leven.
Lichamelijk was hij al de achterliggende jaren heel goed. Liefderijk werd hij thuis verzorgd. Toen werd het aardse tabernakeltje in tien dagen gebroken. Maar de Heere heeft hem voor veel pijn bewaard. Hij heeft niet alleen weinig smart gekend. De Heere bewaarde hem ook voor een donker en stil sterven. Het mocht licht zijn ten tijde des avonds en hij mocht helder bij zijn positieven blijven. En vele malen mocht tot het laatste toe zijn geloofsbelijdenis gehoord worden: Genade, genade. Genade. Genade! Wat komt daarin het duidelijke Bijbelse getuigenis naar voren, dat de Kerk uit genade zalig wordt. Niets uit hen, maar al uit Hem. Zo reist ze naar Jeruzalem.
Begrafenis
Onder grote belangstelling is hij op woensdag 27 april ter aarde besteld. Ds. A. v.d. Meer sprak over Ef. 2:8 en Ds. F. Mallan over Zach. 4:7. Hij citeerde uit de preek van het 25 jarig ambtsjubileum iets uit het zieleleven van de overledene. En hij vertelde van zegen die hij had mogen ontvangen onder de prediking van Ds. Smits en Ds. Riekel. Ouderling Overduin gewaagde ook hoe Ds. Smits genade van God had ontvangen en toch een arme zondaar was gebleven. Tenslotte sprak Ds. T. Klok nog bij het graf over Jes. 57:lv.
Het dagboekje van Philpot dat door zijn toedoen in het Nederlands werd vertaald vermeldde op 22 april de tekst 1 Joh. 3:2 “Dan zullen ze de Heere zien van aangezicht tot aangezicht en gekend zijn gelijk zij gekend zijn. Weinig wordt hiervan gekend in de tijd. En toch is dit weinige de enige balsem in alle smart.”
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 5 mei 1994
Bewaar het pand | 10 Pagina's