Gij zult niet begeren
Het tiende gebod
Als iemand een huis wil kopen, wordt het aan te kopen pand natuurlijk eerst grondig bekeken. De buitenkant wordt geïnspekteerd op eventuele gebreken, de binnenkant wordt zorgvuldig bekeken op gebreken cn achterstallig onderhoud.
Alle kamers lopen dc aanstaande kopers door. Zc kijken overal, zelfs tot op dc zolder. Natuurli jk wordt dc kelder onder het huis niet vergeten, ook die wordt bekeken. I Iet licht zal dan wel aan moeten want in kelders is het altijd donker. Het gebod dat we nu overdenken wil licht laten vallen in de kelder van ons hart. Het tiende woord in Gods Wet wil afdalen tot in de schuilhoeken van ons hart.
Goede begeerte
Als we aan hel slol van de Wet horen, 'Gij zult niet begeren...' dan moeten we wel beseffen dat hel hier gaat om een goddelijk verbieden van de kwade, zondige begeerten. Alle begeerte is nog geen zonde. We zijn geen boeddhisten. Die leren dat het uilschakelen van alle begeerten, hel onderdrukken van alle verlangens de hoogste vrede geeft. Je moet jezelf leeg maken van alle gevoelens, je zinnen moeten helemaal uitgewaaid cn uitgeblust worden, zo kom je tot het nirwana (toestand van volkomen rusl doordat het vuur van dc hartstochten geheel gedoofd is). Je mag begeerten hebben. Denk aan David in Psalm 27: Een ding heb ik van de Hecrc begeerd, dat zal ik zoeken, dat ik al de dagen mijns levens moet wonen in het huis des Heeren'. En de Heere Jezus heeft gezegd: En zo wat gij begeren zult in Mijn Naam. dat zal Ik doen' (Johannes 14:13).
Van de Heere mag je biddend begeren alles watje nodig hebt voor je werk en studie, je mag vragen om gezondheid en kracht. Salomo begeerde van de Heere een wijs hart. cn hij kreeg het. Er zouden zo veel geoorloofde begeerten tc noemen zi jn. Bekering, waar geloof, deel aan het geluk van Gods kinderen, ik hoop dal de zinnen van je hart op die dingen zijn gezet. Je mag ook ccn ambt begeren in Gods Kerk. Zijn er nog jongens die er naar verlangen om zendeling of predikant tc worden? De nood is zo groot!
De Heere dienen en Zijn Woord verkondigen is het mooiste wat cr is. Paulus heeft aan Timotheüs geschreven: 'Dit is een getrouw woord: zo iemand tot een opzienersambt lust heeft, die begeert een treffelijk werk'.
Kwade begeerten
Je mag niet begeren wal God aan een ander gaf, 'uws naasten huis, uws naasten vrouw, noch zijn dienstknecht, noch zijn dienstmaagd. noch zijn os. noch zijn ezel. noch iets, dat uws naasten is'.
Bedoeld wordt het bezit, dc woonsituatie, het vervoermiddel, de zaken, het personeel, dc echlgenoot/notc van dc naaste. Wal kan cr in dc wereld van onze begeerten op die genoemde terreinen veel omgaan. Als onze gedachten, onze diepe verborgen verlangens eens niel verborgen zouden zijn maar duidelijk op ons voorhoofd le lezen waren, wc zoudden elkaar niet meer in het gezicht durven kijken, denk ik. Vrachten met kwade begeerten zitlen in ons.
Ook al komt het nooit tol de daad, ook al slaat dc binnenbrand van de hebzucht en jaloezie niet uit naar buiten... het is zonde. Want de Ileere zegt: 'Gij zult niet begeren!' Jouw en mijn gedachten zijn niet tolvrij! Wie zou de tol kunnen betalen als de Heere al die verborgen zonden in het gericht gaat brengen? Voor het tiende gebod zakken we ook allemaal.
Zelfs dc rijke jongeling stond hier schuldig. Al kon hij zeggen: 'Ik heb al deze geboden onderhouden van mijn jeugd af aan', maar diep in zi jn hart wilde hij aan zijn begeerte naar bezit niet sterven.
Ook de kelder
Wanneer dc Hecrc ons brengt lot de kennis van onszelf dan worden wc ook ontdekt aan onze zondige begeerten. Hel ontdekkende licht van God de Heilige Gccsi schijnt dan ook in de kelder van ons leven. In de meest verre hoeken en gaten schijnt het laatste gebod van de Wet. Het maakt dat de laatste bolwerken van onze braafheid en vroomheid sneuvelen moeten. Het neemt ons mee terug naar het verloren paradijs en laat ons zien wat we gedaan hebben: wij begeerden als God te zijn. Als je daaraan wordt ontdekt dan kun je niet meer overeind blijven staan maar kom je plat op dc grond voor God te liggen. IIet laatste restje van jc eigendunk wordt ook afgenomen. Hier leert dc Heere ons dat we niet alleen zonde doen maar dat we zonde zijn lot in hel diepste van ons bestaan.
Heb je ook onder tranen voor God leren belijden: "Ik ben vleselijk, verkocht onder de zonde'? Dan is je geen andere schuilplaats overgebleven dan hel kruis van Golgotha. Wat wordt Hij dierbaar en noodzakelijk met Zijn doornenkroon cn Zijn doorboorde Handen. Zo droeg Jezus de vloek waaronder schuldenaren aan al Gods geboden voor eeuwig hadden moeten verzinken.
Als Hij waarde voor je gekregen heeft, zal vast en zeker ccn nieuw begeren in jc hart leven: Wien heb ik nevens L* omhoog? Wat zou mijn hart. wat zou mijn oog, op aarde nevens U toch lusten...' (Psalm 73:13).
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 27 mei 1994
Daniel | 35 Pagina's