Het laatste der dagen is nu!
Bijeenkomst Tweede Paasdag Woerden
Ik zag de hemel nieuw en nieuw de aarde, want d'eerste schepping was voorbij gegaan. Er was geen zee, haar dreigen is gedaan, nu onze God het koningsschap aanvaardde. Ja, Hij de Heer' zal al hun tranen drogen; en dood en rouw en moeite zijn gedaan. Want d'eerste dingen zijn voorbijgegaan. Hun lied zal 't Lam, Dat voor hen stierf, verhogen.
Dit lied van R.M. Mac Cheyne werd gezongen door zo'n 1200 jongeren aan het slot van de jongerenbijeenkomst op Tweede Paasdag in de kerk van de Gereformeerde Gemeente van Woerden. Voor de zevende keer organiseerde de jeV Augustinus van Woerden deze bijeenkomst. Dit keer werd met elkaar nagedacht over het thema: 'De dag komt...'. Mr. dr. j.T. van den Berg ging in op het deelthema 'De dag van de antichrist'. Ds. A. Moerkerken sprak over: 'De dag van Christus'.
Een aangrijpend gebeuren
De bijeenkomst werd geopend door j. H. Mauritz. Hij las met ons 2 Petrus 3:8-18. 'In 2 Petrus 3:10 staat dat de dag van de Zoon des mensen een verschrikkelijke dag zal zijn: Maar de dag des Heeren zal komen als een dief in de nacht, in welke de hemelen met een gedruis zullen voorbijgaan (...)'. Toch staat er ook in de Bijbel tegen deze achtergrond: Maranatha' (jezus komt). Dit is een troost voor allen die het Lam lief hebben gekregen in dit leven. Het zal de dag zijn van de grote scheiding, die dan ten volle zichtbaar wordt. Dit is een aangrijpend gebeuren.
Het is Pasen. We herdenken dat Jezus is opgestaan. Ook leert Pasen ons dat Hij doden zal opwekken tot het leven. Vraag je eens af: 'Zijn alle dingen in jouw leven gereed voor deze dag? ' 2 Petrus 3 biedt ons ook een uitzien: 'De Heere vertraagt de belofte niet, maar is lankmoedig over ons, niet willende dat enigen verloren gaan, maar dat zij allen tot bekering komen.' Met deze woorden zette hij de toon voor deze avond.
In alles een versnelling
Hierna begon mr. dr. J. T. van den Berg zijn lezing met een citaat. Bavinck omschrijft bijna een eeuw geleden de dag van de antichrist als een tijd van vrede, welvaart, bloeiende handel en daverende lol. Van den Berg vervolgt dan zijn lezing: 'Als we deze omschrijving van Bavinck vergelijken met onze tijd, dan treedt er herkenning op. Op dit moment is alles aan het veranderen in de wereldpolitiek, kuituur en de normen en waarden. We denken nu nauwelijks terug aan uiterst ingrijpende gebeurtenissen van enkele jaren geleden, zoals de Golfoorlog en de val van het kommunisme, die destijds ieder intens bezighielden. Zo angstaanjagend snel gaan de dingen in onze tijd. In alles zit een versnelling. Op zichzelf genomen is dit al een teken van de tijd.
De antichrist moet geopenbaard worden
Het is nu Pasen, maar één heilsfeit moet nog komen, namelijk de wederkomst van de Heere Jezus. Voordat het zover is, moet er volgens Paulus eerst nog iets anders gebeuren, namelijk de openbaring van de mens der zonde, de antichrist.
Wie is de antichrist?
De antichrist wordt in de Bijbel met verschillende benamingen aangeduid. In 2 Thessalonisenzen 2 wordt hij aangeduid als de 'mens der zonde'. De kanttekeningen zeggen hiervan, dat dit de mens is die tot alle zonden overgegeven wordt, de ongerechtige, de wetteloze (anomos). In deze mens der zonde kunnen we zien wie de satan zelf is. In zekere zin is hij er al wel (geweest), maar de volle openbaring van de antichrist moet nog komen. Anti betekent tegen, of ook wel het tegenovergestelde van wat God wil. Een aantal verschijningsvormen waarin hij tot uiting gekomen is, zijn: de Romeinse keizers in de tijd van de eerste christenen, de Reformatoren zagen in hun tijd in de paus antichristelijke trekken, en dichter bij ons: het totalitaire regime van Hitier en zijn Derde Rijk.
Er is ook sprake van een doorgaande ontwikkeling. De antichrist zal zich steeds sterker openbaren. Van de antichrist wordt ook gezegd dat hij in de tempel van God zich als God laat vereren. Andere trekken van de antichrist zijn: absolute macht, wereldheerschappij, volstrekte norm-en Godloosheid. De antichrist zal ook alles vernietigen wat hem
tegenstaat. Hij zal ook met name de macht gebruiken tegen de kerk.
Wanneer komt hij?
Paulus spreekt in 2 Thessalonisenzen 2 over de wederhouder. De meeste verklaarders wijzen op het verband dat er ligt met de verbreiding van het Evangelie. Ook wordt wel gedacht aan de algemene genade als de wederhouder.
We zien dat nu grenzen en de identiteit van volken wegvallen en de mens losraakt van zijn historische wortels. Door de massamedia kan de mens wereldwijd bespeeld worden. Dit alles kan meewerken aan een plotselinge en snelle opkomst van de antichrist.
In ons land zien we een verdwijnen van normen en waarden. We zien het wegvallen van huwelijk en gezin. De mens wordt zo tot een individu. De individualistische mens is veel makkelijker manipuleerbaar dan een mens die leeft in een gemeenschap. We zien overal chaos en ontwrichting. De jeugd van vandaag raakt steeds meer ontworteld en raakt steeds meer in handen van de satan door instrumenten als housemuziek. De satan weet: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst.
We zien ook een gelijkschakeling van alle dagen in de omschakeling naar een rusteloze en zevendaagse vierentwintiguursekonomie. Wat God als norm geeft, wordt nog hooguit als uitzondering geduld. Bij de bespreking van de AWGB vorig jaar zagen we dat het om meer dan een wetstekst ging; hier was een geestelijke strijd aan de gang. De minister heeft letterlijk gezegd dat een bepaalde interpretatie van de Bijbel niet meer kon in deze tijd.
Als we zo onze tijd overzien, dan zien we dat alles voor de komst van de antichrist klaarligt. Alles is rijp voor de machtsovername door de antichrist.
Hoe ziet zijn rijk eruit?
In Openbaring 1 3 lezen we dat het beest uit de zee en dat uit de aarde zich richten tegen allen die niet voor hen buigen, met name tegen de christenen, want die doen niet mee. De tijd van de antichrist zal een buitengewoon zware tijd zijn voor de kerk.
Het zal een rijk van vrede zijn voor de wereld. De mensen zullen het prachtig vinden. Overal zal ruimte voor zijn: alles mag. Alleen: de christenen passen niet in dat rijk en daarom zal alles zich tegen hen richten. Er zal een geweldige ontplooiing zijn van macht en wetenschap, maar deze zullen nooit tot volmaaktheid komen, want het getal van het beest komt maar tot 666, zo lezen we in Openbaring 13.
In dit rijk zal de zonde tot volle ontplooiing komen. Ook zullen er geen kompromissen meer mogelijk zijn. Christen zijn en tot het rijk van de antichrist behoren, zal onmogelijk zijn. De zinnen zullen verblind zijn en niemand zal meer de roepstemmen willen horen.
Uit verdrukking verlossing
De christenen in het Romeinse Rijk stonden niet aan de rand van de samenleving, zoals wij nu, maar volledig erbuiten. Voor deze mensen was Pasen hèt feest. Zij mochten door Pasen zien dat er uit de verdrukking verlossing zou komen. Ondanks de verdrukking hadden ze een geweldige werfkracht naar de wereld toe.
Deze verdrukking zal steeds erger worden. Daarom staat er ook dat deze dagen verkort zullen worden om der uitverkorenen wil, omdat er anders geen vlees zal bestaan.
Daarom mag er verwachting en uitzien zijn naar het rijk van Christus dat gaat komen. Het is dan ook de grote vraag in jouw en mijn leven: 'Mag jij ook daarbij horen? "
De dag van Christus
Ds. Moerkerken sloot hier direkt op aan: 'Midden in dat verschrikkelijke rijk van de antichrist zal de dag van Christus aanbreken. Deze bange dagen zullen verkort worden, omdat het er anders niet meer uit te houden zal zijn.
Zal deze dag van de Zoon des mensen een dag of een periode zijn? Brakel geeft aan dat deze dag wel duizend jaar kan duren. Anderen denken dat het een gewone dag zal zijn, een gewone maandag of een gewone woensdag. Het is ook verkeerd om te gaan rekenen wanneer deze dag er zal zijn.
Acht geven op tekenen
We moeten er op een andere manier mee bezig zijn. Christus zegt Zelf ergens, dat men wel let op de tekenen van de natuur, maar dat men geen acht slaat op de tekenen van de komst van de Zoon des mensen. Wij moeten dus nauwkeurig acht geven op deze tekenen.
Er zijn algemene en bijzondere tekenen. De algemene tekenen zijn er altijd al geweest: aardbevingen, pestilentiën, oorlogen, enzovoort. Christus Zelf zegt daarvan, dat dit alles moet geschieden en dat dan nog het einde niet is. Wij denken soms aan het samengaan van Zijn komst met een geweldig teken. Maar Hij zal komen in een tijd van vrede, wanneer men zal zeggen: 'Vrede, vrede en geen gevaar.' Er zijn ook bijzondere tekenen. Allereerst moet het Evangelie gepredikt zijn over de gehele wereld.
Daarom zijn zending en evangelisatie belangrijk. Ook zal de bekering van de joden plaatsvinden. Hoe? Dat is niet duidelijk, maar wel weten we dat er beloften liggen voor het volk van de joden. Ook de openbaring van de mens der zonde is zo'n bijzonder teken. Jezus zegt: 'Wanneer
ge deze dingen zult zien, dan zal het einde zijn.'
Wat zal er gebeuren?
Wat zai er plaatsvinden op de dag van de wederkomst? Eerst zal de opstanding der doden plaatsvinden en dan het laatste oordeel. Tenslotte zal de vernieuwing aller dingen gestalte krijgen. Op de dag van de wederkomst zal de Koning komen op Zijn witte troon, omringd met duizenden engelen. De laatste bazuin zal klinken en dan zal Gods vinger de tijd stilzetten,
Johannes ziet in een gezicht hoe de opstanding van de doden plaatsvindt. De zee en de hel zullen dan hun doden weergeven en de graven zullen geopend worden. Alle gestorvenen zullen hun lichaam weer terugkrijgen. De mensen die dan nog leven, zullen in een ogenblik veranderd worden (1 Korinthe 15). Hun sterfelijke lichamen zullen dan onsterfelijk worden.
Het laatste gericht zal plaatsvinden op de wolken des hemels. Hoe kan dat dan, dat al die miljarden die ooit geleefd hebben, op de wolken zullen staan en geoordeeld worden? Dat weten we niet. Wel weten we, dat allen een onsterfelijk lichaam met andere eigenschappen zullen hebben. Alle doden zullen opstaan en in één ogenblik geoordeeld worden, of tot het eeuwige leven, of tot de eeuwige dood.
Op deze dag van Christus zullen er een nieuwe hemel en een nieuwe aarde komen. Het zal de aarde zijn waarop we geleefd en gewerkt hebben. Het zal geen andere planeet zijn, want in Gods Woord staat, dat dezachtmoedigen het aardrijk zullen beërven. De tijd zal er niet meer zijn. Het zal dan eeuwig nü zijn. Aan de eeuwigheid zal geen einde komen, jezus spreekt bewogen over de eeuwige straf, maar ook over het eeuwige leven. Daarom is er een uitzien.' Om dit te onderstrepen, besloot ds. Moerkerken zijn lezing mei het citeren van vraag 52 van de Heidelbergse Catechismus: 'Wat troost u de wederkomst van Christus (...) maar mij met alle uitverkorenen tot Zich in de hemelse blijdschap en heerlijkheid nemen zal."
Forum
Na de beide lezingen was er gelegenheid om bekenden te ontmoeten. Er waren er zoveel naar deze bijeenkomst gekomen dat het helaas niet lukte om iedereen van koffie of thee te voorzien. Daarna gingen de beide inleiders in hetforum in op de vele vragen die ingeleverd waren. In hetforum werd ondermeer ingegaan op de vraag: 'Kan de wederkomst vannacht zijn? ' Ds. Moerkerken benadrukte dat je altijd voorbereid moet zijn. Als je nu nog zonder God leeft, dan moet je altijd voor het oordeel vrezen. Ook kunnen er al vele dingen gebeurd zijn, die wij niet als tekenen geduid hebben. Wij zeggen bijvoorbeeld: „Wij geloven dat er nog velen uit de joden tot bekering zullen komen", maar dat wil niet zeggen dat deze gebeurtenissen al niet geweest zijn. In de negentiende eeuw zijn er namelijk vele honderdduizenden joden tot bekering gekomen. De wederkomst kan dus vannacht zijn. Daarom: 'Haast je, spoed je om des levens wil!' Bij een andere vraag ging ds.
Moerkerken in op de bloeitijd die zal aanbreken voor de kerk. Voor hem is dat de hele nieuwtestamentische bedeling. Het Evangelie is niet altijd overal op dezelfde tijd en plaats. Luther zei eens, dat ais de regenbui hier geweest is, hij dan hier niet meer komt. Joël en Petrus hebben beiden rijke beloften voor de jeugd in het laatste der dagen (dat is na Pinksteren) en dat is nu!
Wij verwachten een stad in de hemel
Ds. Moerkerken haalde ds. Kersten aan, toen hem werd gevraagd hoe dat dan kan, dat al die miljarden mensen op een dag geoordeeld zullen worden. Ds. Kersten wees hierbij op johannes 4, waar de Heere Jezus tot de Samaritaanse vrouw zei: 'Ga heen, roep uw man en kom dan hier'. Toen zag zij heel haar leven in één ogenblik. Zo zal het ook zijn op de jongste dag. Ook haalde hij Augustinus aan, die eens zei, toen hij een voorstelling van al deze apocalyptische dingen probeerde te maken: 'Als je denkt: zo zal het zijn, dan is het niet zo. In de hel zal het erger zijn, in de hemel heerlijker.' Van den Berg zei over het doorkomen van de tijd van de verdrukking: 'We moeten geloven als een kind. Met dat kinderlijk geloof hebben we geen zorg, als we door genade Zijn eigendom mogen zijn. We mogen ons dan vastklemmen aan Hem en zien dat alle machten uiteindelijk overwonnen machten zijn'. Bij een andere vraag benadrukte hij, dat het verlangen naar het Koninkrijk van Christus een maat is voor ons geestelijke leven.
De heer Mauritz besloot het forum door te vertellen dat hij eens aan het sterfbed stond van een 45-jarige man. Hij moest vrouw en kinderen achterlaten. Toch was hij niet tot het uiterste verdrietig, want hij vertelde van zijn verlangen en uitzien: 'Wij hebben hier geen blijvende stad, maar wij verwachten een stad in de hemel, welks kunstenaar en bouwmeester God is.' Dan zijn alle rouw, verdriet en moeite voorbij. Dat is de verwachting van al Gods kinderen. Laten we ons dan haasten om ons levens wil om ook bij dat Koninkrijk van God te horen, voordat het te laat is.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 28 april 1995
Daniel | 40 Pagina's