TAALGEBRUIK
<br />
Er is helaas de laatste jaren een algemene verruwing van het taalgebruik te constateren. Dat geldt met name het publieke taalgebruik, ook van hooggeplaatse personen, die soms een woordenschat gebruiken die men eerder bij een straatjongen verwacht.
Enige tijd geleden was er rumoer over het toch wel alle perken te buiten gaande taalgebruik van de marxistisch-hervormde predikant dr. G. H. ter Schegget. Dat was werkelijk godslasterlijk te noemen, wat deze man in een kerkdienst durfde te zeggen. Van zijn geestverwanten onder de politici zijn we in dit opzicht ook het een en ander gewend. Maar onze anti-revolutionalre minister Boersma schrikt ook niet terug voor een ruig taalgebruik.
Zaterdag achtte hij het nodig om daarbij een woordkeus te gebruiken, die het bij dat publiek goed zou doen. Zo kondigde Boersma aan dat wij het in economisch opzicht „verdomd moeilijk" zullen krijgen en tevens dat de plannen van DS'70 om het begrip passende arbeid te verruimen, niet dan over zijn lijk gerealiseerd zouden kunnen worden. Een dergelijk taalgebruik van een anti-revolutionalre minister vinden wij werkelijk bedroevend.
Meent Boersma het werkelijk niet zonder bastaardvloeken af te kunnen? Ten aanzien van het ruige taalgebruik in het algemeen kan men ons tegenwerpen dat bijv. ten tijde van de reformatie, onze vaderen er ook wat van konden maken, wanneer ze elkaar met woorden te lijf gingen. Dat is inderdaad waar. Omgekeerd hebben we ook heel geen behoefte aan heren die voortdurend met de bekende hete aardappel in hun keel praten. We beseffen ook goed dat wie zich tot een breed publiek richt, „stadhuiswoorden" zoveel mogelijk moet vermijden.
Niettemin blijft overeind staan dat ministers, predikanten en andere functionarissen ook door hun taalgebruik een zeker respect zouden moeten afdwingen. Er is zoiets als een fatsoenlijk taalgebruik, waar eigenlijk iedereen zich aan te houden heeft. Misschien denken sommigen door het gebruik van ruige taal meer indruk te maken. Maar ook daar werkt de inflatie door. Naarmate het grote publiek aan een dergelijk taalgebruik gewend raakt, moet men nog krassere taal gebruiken om op te vallen. Als we daar de kracht van onze boodschap in moeten zoeken, dan stelt die boodschap ook niet veel voor.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van maandag 23 februari 1976
Reformatorisch Dagblad | 8 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van maandag 23 februari 1976
Reformatorisch Dagblad | 8 Pagina's