Bandenberg ging in vlammen op
Zwarte rookwolk kilometers zichtbaar
ZWARTEBROEK — Gisteravond is een einde aan Kamphorst's bandenberg in Zwartebroek gekomen. Een felle brand met enorme rookwolken verteerde een groot deel van de duizenden autobanden. Waarschijnlijk zal de berg — die zich meters onder de grond voortzet — nog dagen blijven doorbranden.
Hoe de brand is ontstaan, weet niemand, ook de eigenaar R. Kamphorst niet. ,,Ik was op het land toen het begon. In huis waren toen een paar jongens. Ja, ik had liever niet dat ik zo van mijn banden af zou komen", vertelt hij. Dan rent hij snel — in grote blauwe overall — naar de gespaarde resten van zijn inboedel; het is niet veel, dat aan de kant van de weg staat: een oude bank, verder wat stoelen, kisten en zadels voor paarden.
Zijn paarden die op de rubberberg liepen, zijn ook gered. Omwonenden hebben om circa half negen de twee dieren met grote moeite van het terrein weten te drijven. Toen brandde de rubbermassa al fel. Naar schatting is de brand even voor acht uur begonnen. Weldra was een zwarte rookwolk tot tientallen kilometers in de omtrek zichtbaar. De rook trok richting Hoevelaken-Amersfoort. Aangrenzende boerderijen liepen door de windrichting weinig gevaar, op één na, die voortdurend natgehouden werd.
Woning
Met schuimblussers hield de brandweer de bij de berg gelegen houten woning van de heer Kamphorst nat, tot die omstreeks half tien ook een prooi van de vlammen werd, evenals bomen die de berg omringden. Rond half elf stopten de brandweren met spuiten. Er was toch weinig aan te doen. Uitgerukt waren de brandweren van de gemeente Barneveld (allemaal). Hoevelaken en Amersfoort.
De pikzwarte rookkolom in de omgeving van Amersfoort tot boven Utrecht bracht tot in de nacht honderden mensen op de been, die kwamen kijken. Alle wegen op het platteland in de nabijheid stonden vol auto's en zaten nagenoeg verstopt.
,Niet weg te krijgen'*
De bandenberg van de heer Kamphorst is al vaak in het nieuws geweest. Op 19 februari van dit jaar schreven wij een verhaal met als kop: "Bandenberg Zwartebroek niet weg te krijgen". Het lijkt niet helemaal waar te zijn, maar er zijn toch al jaren verstreken voordat er eindelijk wat gebeurt. De berg is ontstaan door het steeds maar opstapelen van oude autobanden die de bedrijven niet meer konden gebruiken. Kamphorst dacht er winst uit te slaan en wilde later er zijn land mee ophogen.
De stapel van zo'n vierhonderdduizend banden bleef echter liggen en was een doorn in het oog van de provincie, die hem in het.kader van de landschapsontsiering wilde opruimen. De banden zouden naar een gat in Garderen gebracht moeten worden. Volgens de provincie moest de gemeente Barneveld de helft van de opruimingskosten die in totaal ƒ 400.000 zouden bedragen — moeten betalen. De gemeente wilde niet zoveel bijdragen. De strijd hierover was nu nog niet ten einde.
Volgens zegslieden zouden alle betrokken partijen blij zijn dat er zo een oplossing is gekomen aan het bandenprobleem. Ook de heer Kamphorst die toch al afstand had gedaan van de banden. Minder blij zullen zijn de mensen, misschien kilometers verder weg, waar de rubberrook zal neerslaan. Het kan nog dagen aanhouden.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 6 juli 1977
Reformatorisch Dagblad | 10 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van woensdag 6 juli 1977
Reformatorisch Dagblad | 10 Pagina's