Varens kunnen goed tegen de koude
Kamerplanten in de kou? Haast ondenkbaar zoiets, als men ziet met welke zorgen we de meeste van onze planten moeten omringen om ze goed te houden. Toch zijn er verschillende die vrij veel koude kunnen hebben.
In het voorgaande artikel hebben we al verschillende planten naar voren gehaald die zonder bezwaar de tuin in kunnen; natuurlijk moet zoiets wel met een overgangstijd gebeuren, niet zomaar midden in de winter plompverloren uit de warme kamer de tuin in. Als men ze midzomer of in het najaar buiten uitplant, wordt de overgang wat geleidelijker en zullen ze het zonder meer wel overleven.
IJzervaren
Een goede bekende is de zgn. ijzervaren, cyrtomium falcatum; deze kan aardig wat kou en ook zelfs vorst verdragen, als het al te koud wordt is een bedekking met dennetakken of dergelijke wel aan te bevelen. Evenzo is goed winterhard de tongvaren, een mooie blauwgroene varen die het zelfs buiten beter zal doen dan binnen. Daar de meeste varens van een humusrijke grond houden, een beetje zure grond, is het wel aan te bevelen het plantgat met molm en dergelijke eerst wat te verbeteren. Liefst ook een Wat beschaduwde plaats, daar houden de meeste varens trouwens van,
In plantebakken treffen we meermalen de bonte euonymus variëteiten aan, ook deze kunnen zonder bezwaar de tuin in. Vooral als men ze tegen een muur plant zullen ze daartegen aan groeien en met zuigwortels zich min of meer vasthechten.
Maagdepalm
Eveneens de bekende maagdepalm; deze altijd groene kruipende heesterachtige plant is in de tuin zeer goed op haar plaats, in feite beter dan in een plantenbak binnenshuis. Hetzelfde kan men doen met de diverse soorten sedum; ze zullen in de tuin hun blad wel verliezen maar in het voorjaar weer terugkomen en ook bloeien als ze op de juiste plaats staan.
Vingerplant
Een plant die het behalve in huis, ook in de tuin heel goed doet is de fatsia japonica, de bekende vingerplant. Ze kunnen er zelfs oud en vrij groot worden. Ze bloeien er in de zomermaanden en zijn dan later bezet met donker gekleurde vruchten in grote trossen. Als het hard vriest laten ze hun bladeren hangen, a.h.w. een soort bescherming tegen de kou. Wat beschutting geven en bedekking kan dan natuurlijk zeker geen kwaad, maar meermalen hebben we ze gezien zonder bedekking die het jaren volgehouden hebben. Behalve de groene fatsia zijn er ook bonte variëteiten, deze zijn wat minder tegen de kou bestand; het is goed om daar rekening mee te houden.
Om het verhaal niet al te onoverzichtelijk te doen worden zullen we de lijst niet langer maken. Maar er zouden nog wel verschillende planten, te noemen zijn. Voor de geïnteresseerden willen we verwijzen naar literatuur. Daar kan men soms heel wat uit halen, ook op dit terrein. Vooral als men weet wat de afkomst van een plant is, uit welk land de oorsprong is.
Het gaat echter niet voor alle planten op want hiervan kunnen we ook voorbeelden noemen. Er zijn bijvoorbeeld cactussoorten die zeer strenge vorst kunnen verdragen, maar in ons winterklimaat zullen ze toch te gronde gaan. Dit komt voornamelijk doordat de winters bij ons te nat zijn, terwijl in het land van oorsprong de temperatuur veel lager is maar de winter verder erg droog is, evenzo de luchtvochtigheid. Het is natuurlijk altijd aardig om eens te experimenteren met verschillende planten, welke mogelijkheden er zoal zijn.
Florist
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 8 januari 1982
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 8 januari 1982
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's