Varkensonderzoek niet te realiseren
Directeur gezondheidsdienst:
BOXTEL — De gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant is uitermate bezorgd over de toekomstige bestrijding van de varkenspest. Als minister Braks (Landbouw) vasthoudt aan zijn huidige opvattingen hierover hebben de varkenshouders in de zogenoemde concentratiegebieden een uiterst somber toekomstperspectief. Dat heeft drs. T. Ruijter, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren, gisteravond desgevraagd meegedeeld.
Minister Braks stelt zich volgens directeur De Ruijter op het standpunt
bij het ontdekken van een geval van varkenspest het bloed moet worden onderzocht van alle dieren die eventueel in contact zijn geweest met het besmette varken. „Dat is fysiek onmogelijk. Er zouden per geval ongeveer 55.000 varkens moeten worden onderzocht. Dat kan niet".
Volgens directeur De Ruijter staart de minister zich min of meer blind op
recente gevallen van Afrikaanse varkenspest. Toen is deze methode
toegepast. „Het ging daarbij echter om een geïsoleerd geval in een gebied met weinig varkens. Bovendien was er sprake van een vorm van varkenspest die zich direct duidelijk openbaart. De varkenspest waar wij
ditmaal mee worden geconfronteerd woekert sluimerend verder".
Vaccinatie
De landelijke gezondheidsdiensten voor dieren, het Productschap voor vee en vlees en het Landbouwschap hebben de minister al eerder voorgesteld om bij het ontdekken van varkenspest alle dieren in een gebied met een straal van tien kilometer rondom de besmettingshaard in te enten. „Zonder vaccineren red je het niet", aldus drs De Ruijter. Deze maatregel zou alleen van kracht hoeven te zijn in de gebieden waar veel varkenshouders voorkomen, de zogenoemde concentratiegebieden.
Nederland is momenteel vrij van varkenspest. Medio juni zijn de laatste varkens gevaccineerd. De kans is echter groot, aldus drs. De Ruijter, dat binnenkort in Nederland de varkenspest opnieuw uitbreekt. „In België neemt het aantal gevallen van varkenspest hand over hand toe. Daar heeft men deze ziekte helemaal niet onder controle. De kans dat er besmette biggen naar Nederland komen is dan ook erg groot".
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 5 november 1986
Reformatorisch Dagblad | 18 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van woensdag 5 november 1986
Reformatorisch Dagblad | 18 Pagina's