BIB: Economie heeft krach goed doorstaan
Op financiële markten nog onzekerheid
BAZEL — De wereldeconomie heeft de beurskrach van vorig jaar oktober verrassend goed doorstaan. Veel van de problemen die bijdroegen tot de crisis op de beurzen zijn echter nog steeds onopgelost. Dit zegt de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in haar gisteren gepubliceerde jaarverslag.
De BIB is een overkoepelend orgaan van de centrale banken en staat sinds begin dit jaar onder voorzitterschap van president Duisenberg van De Nederiandsche Bank.
Het grootste probleem is volgens de BIB nog steeds de onevenwichtigheid in het handelsverkeer tussen de belangrijkste industrielanden, het grote tekort op de Amerikaanse betalingsbalans tegenover de forse overschotten van Japan en West-Duitsland. Maar ook de inflatie vormt nu weer een gevaar. Verder is er nog steeds geen antwoord op het schuldenprobleem van de ontwikkelingslanden, al is de vorig jaar heersende vrees dat grote schuldenlanden hun verplichtingen niet meer zullen erkennen verminderd.
De BIB stelt vast dat de centrale banken van de industrielanden snel en doelmatig hebben gereageerd op de beurscrisis en daarmee een recessie hebben voorkomen. De beurzen hebben zich nu in het algemeen gestabiliseerd, maar volgens de bank heerst er op de financiële markten nog steeds onzekerheid, vooral wat betreft de ontwikkeling van de inflatie en de dollarkoers. „Sommigen vragen zich af of we weer op dezelfde weg zijn als in het voorjaar van 1987". De bank doelt daarmee op het voorspel van de crisis van oktober.
De nationale overheden moeten meer doen om de onevenwichtigheden in de handel (grote overschotten aan de ene kant en grote tekorten aan de andere kant) weg te nemen. Dit heeft dr. W. Duisenberg, president van De Nederiandsche Bank en van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), gisteren tijdens de jaarvergadering van de BIB' verklaard.
Dezelfde weg
Duisenberg complimenteerde Japan, dat met fiscale maatregelen de binnenlandse vraag heeft weten te stimuleren. De Bondsrepubliek Duitsland, die weliswaar op dezelfde weg DUISENBERG ...meer doen... zit. heeft volgens de BIB-president nog niet zo veel ondernomen als velen wenselijk achten. De Verenigde Staten moeten volgens hem harder proberen om hun begrotingstekort te verkleinen.
Het jaarverslag heeft enkele woorden van lof over voor de wijze waarop de monetaire autoriteiten hebben gereageerd op de val van de aandelenkoersen in oktober vorig jaar. Een van de kenmerken van de beurskrach is volgens Duisenberg dat die eigenlijk alleen de financiële markten heeft beïnvloed en vrijwel geen gevolgen heeft gehad voor de economische bedrijvigheid.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 14 juni 1988
Reformatorisch Dagblad | 14 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van dinsdag 14 juni 1988
Reformatorisch Dagblad | 14 Pagina's