Mobutu zou spoedig naar Zaïre terugkeren
Rebellen trekken op in twee richtingen
ROQUEBRUNE (DPA) - De zoon van de Zaïrese president Mobutu heeft gisteren aangekondigd dat zijn vader op korte termijn terugkeert naar Zaïre. Hij sprak mededelingen van medewerkers van de president over een behandeling tegen.
„We zijn helemaal niet bezorgd over zijn gezondheid. Hij is niet in het ziekenhuis voor een ingreep maar voor onderzoek”, aldus Mobutu N’Zanga. Zondag werd bekend dat Mobutu niet gisteren zou terugkeren naar zijn land, zoals de bedoeling was. Maar volgens zijn zoon is hij vast en zeker op tijd terug om de situatie in het land op te lossen.
Junglepaleis
Intussen maken de rebellen van Laurent-Désiré Kabila zich op voor een opmars in twee richtingen: naar de koperrijke regio Shaba en naar de residentie van president Mobutu in de jungle in het noorden van het land. Dit zeggen militaire deskundigen in Nairobi die het conflict in Zaïre op de voet volgen.
Volgens deze experts is het nog een kwestie van dagen voor de rebellen Shaba in handen hebben. De rebellen maken al de dienst uit in vier plaatsen in Shaba: Kalerhie, Moba, Manono en Pweto. De tegenstanders van Mobuto zijn in deze regio zeer populair en ze kregen grote delen van het gebied zonder slag of stoot in handen.
Volgens de militaire deskundigen zijn de rebellen bezig het grootste deel van hun troepen van Kisangani, dat zaterdag viel, te verplaatsen naar Buta. Dat ligt 260 kilometer naar het noorden. Andere eenheden van de rebellen zijn vanuit de stad Isiro op weg naar Buta. Buta is strategisch gelegen op de weg naar Mobutu’s junglepaleis in Gbadolite, vlak bij de grens van de Centraal-Afrikaanse Republiek. „Als ze op de deur van Mobutu’s residentie kloppen, tasten ze zijn autoriteit aan. Dat heeft militair niet veel voordelen, maar politiek wel”, aldus de deskundige.
Hoewel de Zaïrese regering de bevolking bezweert niet in paniek te raken door de opmars van de rebellen, worden de reisagenten in Kinshasa overspoeld door Zaïrezen die vliegtickets willen kopen. Bestemmingen in Europa en Zuid-Afrika, waarvoor geen visum nodig is, zijn het populairst.
Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken riep de Zaïrese regering en rebellenleider Kabila gisteren op een bestand overeen te komen en directe onderhandelingen te beginnen om tot een vreedzame oplossing voor het conflict te komen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 18 maart 1997
Reformatorisch Dagblad | 20 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van dinsdag 18 maart 1997
Reformatorisch Dagblad | 20 Pagina's