Inspraak verbreding A2 Vianen-Den Bosch start
RWS: Iedereen wil ’m zo breed mogelijk
ARNHEM - Van de 300 kilometer file die gisteren werd geteld, nam het gedeelte van de A2 tussen Utrecht en Den Bosch 25 kilometer voor zijn rekening. De fileverwachtingen bij ongewijzigd beleid lopen voor deze aorta op naar 35 procent voor een gewone werkdag. „Vandaar dat bestuurders en omwonenden roepen om ’m maar zo breed mogelijk te maken”, zegt Rijkswaterstaat.
Vanaf vandaag is de Trajectnota voor de verbreding van de A2 tussen Vianen en ’s-Hertogenbosch openbaar. De weg is de belangrijkste noordzuidverbinding (Amsterdam-Maastricht) van ons land. De filevorming op deze achterlandroute is legendarisch. Nadat vorig jaar de nieuwe Waalbrug bij Zaltbommel werd geopend, loopt het verkeer nu vast voor de Lekbrug bij Vianen en op de smalle stukken tussen de bruggen. De bouw van een nieuwe brug bij Vianen is naar verwachting in 2000 gereed. Ook vindt aanpassing plaats van de rondweg om Den Bosch.
De gedeelten waar Rijkswaterstaat (RWS) recent op heeft gestudeerd, liggen tussen knooppunt Everdingen en Deil en tussen de aansluiting Zaltbommel en knooppunt Empel (even ten noorden van Den Bosch). De toename van het verkeer op deze smalle gedeelten van de A2 leidt niet alleen tot fileproblemen, ook de wegen in de directe omgeving zijn zwaarbelast. Vianen en Culemborg ondervinden veel overlast en onveiligheid door het sluipverkeer dat de files probeert te ontwijken.
Het nulalternatief uit de nota beschrijft de situatie in 2010 als er niets aan de A2 wordt gedaan. Een op de drie gebruikers van de weg zal dan in de file staan, terwijl de politiek heeft afgesproken dat niet meer dan 2 procent van de weggebruikers mag vastlopen op de belangrijkste achterlandverbindingen. Het nulalternatief houdt rekening met 30 procent prijsstijging van brandstoffen, verbetering van het openbaar vervoer en een verbreding van de A2 tussen Oudenrijn en de Lekbrug en tussen knooppunt Deil en Zaltbommel. Het nulplusaltematief voegt daar gebruik van de vluchtstrook door vrachtverkeer en openbaar vervoer tussen Culemborg en Everdingen aan toe, plus een aanzienlijker verbetering van het openbaar vervoer.
Het verbredingsalternatief uit de nota kent een reeks varianten. De eenvoudigste voor het noordelijke deel (Everdingen-Deil) is verbreding van het hele traject van twee keer twee rijstroken naar twee keer drie. Twee keer vier is eveneens een optie, net als de combinatie van twee keer drie (Culemborg-Deil) en twee keer vier (Everdingen-Culemborg).
Wisselstrook
Een andere mogelijkheid is twee keer drie rijstroken plus een wisselstrook in de middenberm, die in de ochtendspits open is voor verkeer in noordelijke richting en in de avondspits voor het verkeer naar het zuiden. Een op het laatste moment door het ministerie van VROM aangedragen variant is vier keer twee rijstroken: de weg bestaat dan uit een hoofdrijbaan van twee keer twee rijstroken met aan beide kanten een parallelrijbaan van twee rijstroken. De banen zijn gescheiden door bermen en een geleiderail.
Voor het zuidelijk deel (Zaltbommel-Empel) zijn de basisvarianten minder divers: twee keer drie (in beide richtingen een strook erbij) of vier keer twee, de uitvoering waarbij het economisch noodzakelijke verkeer kan worden ontvlochten van de overige rijders, een belofte die minister Jorritsma van verkeer recent deed op een bijeenkomst van wegvervoerders.
Volgens Rijkswaterstaat is de problematiek van de A2 zó nijpend, dat bestuurders en omwonenden allemaal roepen om een snelle verbreding, aldus hoofddirecteur RWS-Oost J. H. Jansen. „Maak ’m maar zo breed mogelijk, is de algemene roep”. De huidige A2 is 43 meter breed van asfaltrand tot asfaltrand. De variant twee keer drie is minstens 50 meter breed, twee keer vier vraagt minimaal 60 meter ruimte. De breedste optie is vier keer twee banen, die is volgens de berekening van RWS 81 meter, exclusief de uiterste bermen.
Kosten
De kosten voor het noordelijk deel zijn berekend op 440 miljoen gulden bij twee keer drie stroken, 470 miljoen bij twee keer drie en twee keer vier, en 515 bij twee keer vier rijstroken. De variant met de wisselstrook is becijferd op 535 miljoen. Het verplicht in de studie opgenomen meest milieuvriendelijke alternatief (MMA, goed voor snelheidsbeperking, beter openbaar vervoer, verdiepte aanleg van enkele wegvakken) kost naar verwachting 725 miljoen gulden. De prijs van het zuidelijk deel valt wat lager uit. Voor twee keer drie stroken mét aansluiting Hedel is 355 miljoen berekend, zónder Hedel 4 miljoen meer. Vier keer twee mét Hedel kost 420 miljoen, zónder Hedel 3 miljoen meer. Bij alle oplossingen wordt ervan uitgegaan dat er geen nieuwe brug over de Maas wordt gebouwd. Zou dat wel het geval zijn, dan komt er nog 95 miljoen bij.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 22 mei 1997
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van donderdag 22 mei 1997
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's