Corporaties verkopen te weinig woningen
Remkes overweegt wettelijke dwang
DEN HAAG - Staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting vindt dat woningcorporaties zich te weinig inspannen om hun woningen te verkopen. Als dat op korte termijn niet verandert, zal de overheid hen wettelijk dwingen.
De bewindsman zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een commissievergadering over de nota "Mensen, wensen, wonen." Daarin staat onder meer dat er in de komende tien jaar in totaal 700.000 huurwoningen verkocht moeten worden. Alle grote fracties in de Kamer zijn het daarmee eens.
De belangenvereniging van de corporaties, Aedes, publiceerde vorige week een onderzoek waaruit blijkt huurders helemaal geen woningen willen kopen. Vorig jaar zijn er 68.000 woningen in de verkoop gegaan, maar de huurders hebben er slechts 17.000 gekocht.
"Dat was een flutonderzoek", zo protesteerde Remkes, "de vraagstelling was helemaal verkeerd." Hij voegde eraan toe dat hij veel brieven heeft gekregen van huurders die zeggen dat ze graag willen kopen, maar dat de corporaties niets aanbieden.
Volgens de bewindsman moet het roer om. Corporaties moeten hun huizen verkopen en met het geld dat daardoor beschikbaar komt kunnen ze investeren in sociale woningbouw. Een ruim verkoopbeleid is ook gunstig voor starters op de woningmarkt, zo zei Remkes in antwoord op vragen van het SGP-kamerlid Van der Staaij.
Corporaties die te weinig woningen verkopen, zouden een boete moeten krijgen, zo stelden de fracties van PvdA, VVD en CDA. Het geld moet in een fonds komen waaruit nieuwe investeringen in de sociale woningbouw worden betaald. Steden die dwarsliggen, zouden een korting moeten krijgen op hun budget voor stadsvernieuwing. Remkes nam de ideeën van de Kamer direct over.
Geen commercie
De fracties van VVD, CDA en D66 vinden dat woningcorporaties in de toekomst ook huizen mogen bouwen, in onroerend goed mogen bemiddelen en hun vermogens op de beurs mogen beleggen. Staatssecretaris Remkes voelt daar niets voor. Naar zijn mening moeten de corporaties zich richten op hun kerntaak en dat is het huisvesten van mensen met lage inkomens. Commerciële activiteiten mogen alleen maar als ze daaraan bijdragen en niet riskant zijn, aldus de bewindsman. Willen de corporaties niet uit eigener beweging volgens deze regels handelen, dan komt staatssecretaris Remkes ook op dit punt met wettelijke maatregelen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 20 maart 2001
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 20 maart 2001
Reformatorisch Dagblad | 22 Pagina's