Pitcairneilanden
Nederlanders die voor hun vakantie genoeg hebben van de Spaanse stranden of de heuvels van Toscane, kunnen over enkele jaren kiezen voor een verblijf op de Pitcairneilanden in de Grote Oceaan. De 42 bewoners hebben bij referendum ingestemd met het plan van een Nieuw-Zeelandse onderneming om er onder meer een viersterrenhotel en een internationale luchthaven te bouwen, zo meldt de Britse zondagskrant The Observer.
De bewoners van de eilanden, die behoren tot het Verenigd Koninkrijk, stammen af van acht muiters van het Engelse schip de Bounty, die in 1789 de autoritaire kapitein William Bligh en diens achttien medestanders in een sloep zetten. Met twintig Polynesische vrouwen voeren zij naar een van de eilanden. Een van de toeristische attracties is een roestig anker van de Bounty dat in de enige 'stad', Adamstown, te bewonderen is. Het voorwerp staat voor het gerechtsgebouw, waar nog nooit een proces heeft plaatsgehad.
Van de volwassen Pitcairneilanders stemden bij het referendum 22 voor en slechts zes tegen het voorstel van de Nieuw-Zeelandse onderneming. De toeristen zullen worden gelokt met de nu nog lege stranden, lagunes en het vogeleiland Henderson, dat op de lijst van werelderfgoed van de VN-organisatie Unesco staat.
De voorstemmers zijn vooral bang dat de eilanden niet levensvatbaar zijn als zij zo geïsoleerd van de buitenwereld blijven. In de Tweede Wereldoorlog waren er nog ongeveer 230 mensen op Pitcairn, het enige van de vier eilanden dat bewoond wordt. Pitcairn werd toen nog regelmatig door schepen aangedaan. Door de groei van het luchtvaartverkeer en de vermindering van de scheepvaart ging de economie van de eilandengroep achteruit. In 1997 deden nog maar drie schepen Pitcairn aan. Ook de postzegels van de eilanden, een andere inkomstenbron, zijn niet erg meer in trek.
Tegenstanders van de plannen van de Nieuw-Zeelanders vrezen dat het toerisme het unieke dieren- en plantenleven op de eilanden zal vernietigen. Op Henderson komen twee unieke vogelsoorten voor: een vleugelloze ral en een groene, vruchtenetende duif. (Bron: ANP)
Linkse krant
Het dagblad L'Unita is terug. Acht maanden nadat het lijfblad van communistisch Italië uit de kiosken verdween, is de krant gisteren weer verschenen. L'Unita is niet langer in handen van Democratisch Links (waarin de communistische partij is opgegaan), maar van Alessandro Dalai. Hij is de eigenaar van uitgeverij Baldini & Castoldi. De herboren krant "zal de stem, de plannen, de ideeën en de verbeelding van links hoorbaar maken", schreef hoofdredacteur Furio Colombo gisteren op de voorpagina.
De uitgever rekent op een oplage van minimaal 50.000 exemplaren, gelijk aan het aantal van voor de sluiting. L'Unita heeft 44 mensen in dienst. Tot juli waren dat er nog meer dan 200. L'Unita werd in 1924 opgericht door de communistische filosoof Antonio Gramsci. Het blad doorstond het fascisme en was daarna lange tijd de spreekbuis van de grootste communistische partij in het Westen. Na het einde van de Koude Oorlog werd L'Unita een krant voor links Italië, waarin menig opkomend politicus, onder wie oud-premier Massimo D'Alema, een platform voor zijn ideeën vond. (Bron: AP)
Asielzoeker
Noorse dierenbeschermingsorganisaties hebben een opmerkelijke asielaanvraag ingediend bij buurland Zweden. De asielzoeker is een wolf, die door Noorse jagers wordt bedreigd. De meeste Noorse kranten besteedden gisteren aandacht aan het nieuws van de asielaanvraag. "Mijn vrouw en alle zes kinderen zijn in eigen huis gedood", hadden de invullers van het formulier uit naam van het dier ingevuld. "Ik word vervolgd en bedreigd met moord."
Bij de vraag waar namen van eventuele in Zweden woonachtige familieleden van de asielaanvrager moeten worden ingevuld, staat: "wolf, wolf, wolf, wolf, wolf en wolf." Overigens verklaarde een woordvoerster van de Zweedse ambassade in Oslo dat het dier zich de moeite had kunnen besparen. "Onze grenzen staan open voor wolven en hij is van harte welkom."
Met de asielaanvraag willen de dierenbeschermingsorganisaties, die zich hebben verenigd in de Gezamenlijke Actie voor Wolven, de aandacht vestigen op de omstreden Noorse wolvenjacht. De Noorse regering besloot onlangs tien wolven af te maken die het vee en de huisdieren van boeren zouden aanvallen. Inmiddels zijn negen wolven afgeschoten en er loopt er in het betrokken gebied nog maar één vrij rond. De actie is dus niet alleen ludiek, want het dier -wiens naam als Martin in de aanvraag is opgenomen- loopt reëel gevaar.
De jacht op de wolven werd op 10 februari geopend en moet voor 6 april worden afgerond. (Bron: AP)
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 29 maart 2001
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 29 maart 2001
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's