"Experiment met pil van Drion"
AMSTERDAM - De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE) wil toestemming van minister Borst voor een experiment met de 'pil van Drion'.
Dat zegt directeur R. Jonquière van de NVVE. De euthanasievereniging wil op deze wijze een doorbraak forceren in de discussie over de 'pil van Drion'. De NVVE hoopt op groen licht van het ministerie van Volksgezondheid voor het verstrekken van de 'zelfmoordpil' aan mensen die zelf vinden dat ze daarvoor in aanmerking komen. "Het gaat erom dat we buiten het medisch domein blijven", zegt Jonquière.
De 'pil van Drion' is genoemd naar de oud-president van de Hoge Raad. Hij pleitte begin jaren negentig voor het beschikbaar stellen van een gifpil aan mensen die "klaar" zijn met het leven. De NVVE kondigde na de aanvaarding van de euthanasiewet door de Eerste Kamer aan dat ze wil gaan ijveren voor invoering van de zelfmoordpil.
Een juridisch beletsel is dat de wet het voorschrijven van medicijnen voorbehoudt aan artsen. Als zij patiënten een dodelijk middel verstrekken, verlenen ze hulp bij zelfdoding. Dat mag alleen als er sprake is van uitzichtloos lijden.
"De essentie van de 'pil van Drion' is dat iemand er zelf over kan beschikken en besluiten", zegt Jonquière. "Toch is iedereen het erover eens dat er een punt moet zijn waar die pillen alleen onder strenge voorwaarden verstrekt worden. Niemand wil een automaat op de hoek van de straat. De NVVE zou wellicht die rol kunnen vervullen, net als destijds de NVSH bij voorbehoedsmiddelen. We willen een klein, goed gecontroleerd experiment. Daarover gaan we in gesprek met het ministerie."
De NVVE-directeur benadrukt "dat niet iedereen die aanbelt, de pil zal krijgen." Een verzoek zal volgens hem alleen worden ingewilligd als het om mensen gaat "die het allemaal wel gezien hebben."
Wie dat zal gaan uitmaken, is nog niet duidelijk. "Het kan zijn dat mensen alleen in aanmerking voor de pil komen als ze een verklaring van de huisarts hebben dat ze gezond zijn.Het kan ook zijn dat we dat zelf gaan beoordelen. Als iemand bijvoorbeeld aan een behandelbare depressieblijkt te lijden, zullen we zo iemand in dat geval eerst naar de psychiater sturen."
Zie verder pag. 3.
Geen draagvlak voor plan NVVE
Vervolg van voorpagina
Minister Borst verklaarde eerder dit jaar niet tegen de 'pil van Drion' te zijn "als het zo kan worden geregeld dat het alleen hoogbejaarde mensen betreft die klaar met het leven zijn." In een interview met deze krant erkende ze recent dat er ernstige bezwaren kleven aan het beschikbaar stellen van de zelfmoordpil. Prof. dr. H. J. J. Leenen zegt het niet met de NVVE eens te zijn dat ze voorrang geeft aan de kwestie rond de 'pil van Drion'. Hij zou liever zien dat eerst het probleem van de "duizend van Remmelink" wordt aangepakt. Daarbij gaat het om terminale patiënten die doorgaans het bewustzijn hebben verloren, wier leven wordt beëindigd zonder verzoek. Dat komt volgens onderzoeken duizend keer per jaar voor in ons land.
Leenen, die emeritus hoogleraar gezondheidsrecht is, vind de "duizend van Remmelink" een urgenter vraagstuk dan de 'pil van Drion'. "Ik ben op zich niet tegen die pil, maar ik zou niet weten hoe dat zou moeten. Stel dat je iemand zo'n pil mag geven. En dan? Hoe houd je daar zicht en controle op? Daar heb ik nog geen bevredigende oplossing voor gehoord. Ik denk dat er nog zeker een jaar of zes, zeven over moet worden gediscussieerd. Anders dan bij euthanasie is er ook geen breed draagvlak voor."
Een woordvoerder van de Tweede-kamerfractie van de SGP vindt de aankondiging van de NVVE "een afschuwelijke ontwikkeling" en "een nieuwe stap in de verkeerde richting." Wel schat de fractie in dat de NVVE onvoldoende politieke steun zal vinden, zeker bij het huidige kabinet. "Na de positieve uitspraken van minister Borst over de pil van Drion is door ons een interpellatie aangevraagd die ertoe heeft geleid dat ze duidelijk is teruggefloten. Ook premier Kok vond dat ze te ver was gegaan."
De SGP-fractie wil over het aankondigde experiment van de NVVE in overleg treden met CDA en ChristenUnie. "We zullen ons er hard voor maken dat de Tweede Kamer vooraf wordt geraadpleegd over een eventuele reactie van het ministerie op het verzoek van de NVVE. Dan kunnen we in ieder geval niet voor voldongen feiten komen te staan", aldus de woordvoerder.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 10 oktober 2001
Reformatorisch Dagblad | 28 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van woensdag 10 oktober 2001
Reformatorisch Dagblad | 28 Pagina's