Verwarring rond sjiietenleider al-Sadr
BAGDAD/WASHINGTON (ANP/RTR/AFP/DPA) - In Irak heerste gisteren grote verwarring over de verblijfplaats van sjiietenleider Moqtada al-Sadr. De Amerikaanse leger verspreidde het bericht dat Sadr naar Iran zou zijn gevlucht uit vrees voor een Amerikaans-Iraaks offensief tegen zijn privémilitie, het Mahdileger.
Een adviseur van de Iraakse premier Nuri al-Maliki daarentegen zei dat Sadr slechts voor een kort routinebezoek in Iran was. De Amerikaanse suggestie dat Sadr naar Iran zou zijn gevlucht, noemde hij een 'provocatie'.
Zegslieden van Sadr zelf zeiden òf dat hij in Irak was òf dat zijn verblijfplaats geheim is. Sadrs bolwerk in Bagdad is de sjiitische wijk Sadr City. Zijn militie zou volgens sommige bronnen honderdduizenden gewapende strijders tellen, waaronder doodseskaders die het gemunt hebben op soennieten.
De Amerikanen die lang vooral optraden tegen soennitische aanhangers van de inmiddels opgehangen president Saddam Hussein, richten hun pijlen de afgelopen weken in toenemende mate ook op het Mahdi-leger.
Voor een mogelijk Amerikaans-Iraaks offensief zouden enkele leiders van Mahdileger zijn gevlucht. Andere militieleden zouden hun wapens hebben verborgen. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, heeft het Mahdileger de "ernstigste bedreiging van de stabiliteit in Irak" genoemd.
Een politiek complicerende factor bij de operatie is dat de beweging van Sadr een belangrijke politieke bondgenoot is van premier Maliki. De partij van Sadr heeft dertig zetels in het parlement en helpt de coalitie aan een meerderheid. Sadrs partij levert zes ministers. In het verleden heeft Maliki sjiitische milities dan ook ontzien bij operaties tegen het sektarisch geweld. Inmiddels heeft de premier laten weten dat tegen onruststokers ongeacht hun geloof wordt opgetreden.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 februari 2007
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's

Bekijk de hele uitgave van vrijdag 16 februari 2007
Reformatorisch Dagblad | 24 Pagina's