„Tempo van beurscorrectie is opvallend”
AMSTERDAM. De forse duikeling van de beursgraadmeters komt niet geheel als een verrassing, maar het tempo van de neergang is dat wel.
Dat stelden marktanalisten gisteren in een reactie op de aanhoudende, enorme koersverliezen in Europa, de Verenigde Staten en Azië.
Volgens handelaar Cees Smit van Today’s Beheer maken de huidige verliezen pijnlijk duidelijk dat het herstel van de economie nog zeer broos is. „Daarbij is China de trigger”, aldus Smit, die de correctie op de markten voor later in het jaar had voorzien. „Maar ook de Griekse kwestie blijft dooretteren”, vult hij aan, verwijzend naar de nieuwe verkiezingen in het noodlijdende euroland.
Smit is verbaasd over het tempo waarmee de beurzen naar beneden gaan. Hij benadrukt daarbij dat het niet alleen de „zwakke broeders” zijn die in het rood duiken. „Zo ging het bijvoorbeeld bij ASML lang heel goed, maar dat bedrijf heeft onlangs toch ook fors verloren.” Sinds half juli zag ASML circa 25 procent van zijn beurswaarde verdampen. Daarmee zakte de koers van de fabrikant van chipmachines naar het laagste niveau sinds oktober vorig jaar.
Marktanalist Jos Versteeg van Theodoor Gilissen bestempelt de huidige koersval als „een tikkie overdreven.” Toch is de tijdelijke onrust volgens hem niet verwonderlijk. De analist wijst met een beschuldigende vinger onder meer naar de bijzonder lage inflatie. „Door de daling van de grondstofprijzen, olie in het bijzonder, kom je toch in een deflatiescenario”, aldus Versteeg. „Daarnaast versterkt de euro zich ten opzichte van de dollar, wat ook minder goed nieuws is voor Europa.”
Versteeg is wel te spreken over de „onderliggende economie.” Als voorbeeld noemt hij de consumentenbestedingen, het vertrouwen in de economie en de woningbouw in de Verenigde Staten. Ook belooft de tweede helft van jaar beter te worden dan de eerste helft. „Misschien dat we op de korte termijn nog wel iets verder wegzakken. Maar ik blijf positief over aandelen, al zijn we wel wat voorzichtiger geworden.”
De onrust op de beurzen begon op 11 augustus. Op die dag wakkerde de Chinese overheid de zorgen over de economie aan door de waarde van de eigen munt stevig te verlagen. Sindsdien is er wereldwijd zo’n 5 biljoen dollar (ruim 4350 miljard euro) aan beurswaarde verdampt.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 25 augustus 2015
Reformatorisch Dagblad | 20 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 25 augustus 2015
Reformatorisch Dagblad | 20 Pagina's