Leer de jongen de eerste beginselen (1)
Vanuit de Commissie Catechese
Catechese: Gods opdracht
Door middel van de catechese voert de kerk haar opdracht uit om de jeugd te onderwijzen in de leer die naar de godzaligheid is. De opdracht is gegeven door de Heere Zelf, Die door Woord en Geest Zich een kerk vergadert tot zaligheid. Hij heeft beloofd daarmee te zullen doorgaan tot het laatste nageslacht. De Heere wil Zich hierbij bedienen van de ambtelijke arbeid, waarvan de catechese een wezenlijk onderdeel uitmaakt.
Daarom is de opdracht van de catechese ook in de 21ste eeuw nog steeds van het allergrootste belang, ook al kan de vorm van de catechese veranderen.
Twee catechesemethoden
In opdracht van de Generale Synode van de Gereformeerde Gemeenten worden onder leiding van de commissie Catechese twee nieuwe catechisatiemethoden ontwikkeld: de ene is geënt op de Heidelbergse Catechismus, de andere op het vragenboekje van ds. A. Hellenbroek. Beide methoden zullen in full-colour worden uitgegeven en voorzien zijn van functionele illustraties.
De vormgeving en uitvoering van deze methoden wordt dus anders dan de klassieke vragenboekjes.
Toch blijven beide methoden gericht op het memoriseren van de leerstof.
Het aanbrengen van parate kennis van de leer die naar de Godzaligheid is, mag niet verwaarloosd worden.
Niet voor niets spreekt Mozes in Deuteronomium 6 over het inscherpen van de woorden Gods in de harten van de kinderen.
Indeling
De vraag is hoe dat concreet gestalte kan krijgen in 2014. Om u enig inzicht te geven hoe de redacties van beide methoden dit in de praktijk willen brengen, beschrijven we in twee artikelen hoe de methoden ingedeeld zijn. We nemen daarvoor een les uit de methode Heidelbergse Catechismus als uitgangspunt: in dit artikel staan de twee hoofdpagina’s; in het volgende artikel komen de twee verwerkingspagina’s aan de orde die de les afsluiten.
Elke les in beide methoden telt dus vier pagina’s. De hierbij afgedrukte hoofdpagina’s zijn het hart van de les en geven de stof weer die in die les aan de orde is. Op de linkerhoofdpagina staan de vragen en antwoorden van de Heidelbergse Catechismus resp. uit het vragenboekje van ds. Hellenbroek die in die les behandeld worden.
Leertekst en Kernbegrippen
Op de rechterhoofdpagina is een zogenaamde Leertekst opgenomen.
Deze Leertekst begint met een Bijbeltekst. Met behulp van die tekst komt de Bijbels-bevindelijke spits van de leer aan de orde. De catechisanten kunnen de Leertekst zelf thuis lezen bij de voorbereiding. Een andere mogelijkheid is om deze tijdens de catechisatieles samen te lezen. In deze Leerteksten is er ook aandacht voor een kanttekening van de Statenvertalers bij de aangehaalde Bijbeltekst.
Onder de Leertekst worden bij elke les de Kernbegrippen genoemd waar het in de les om gaat. Deze Kernbegrippen geven een korte omschrijving van de leer. Zo nodig kan de catecheet aan de uitleg van een of meer Kernbegrippen apart aandacht besteden.
(wordt vervolgd)
ds. G.W.S. Mulder, Zoetermeer
P. van Vijven, Yerseke
Zondag 12 les 14 Christus en Zijn lidmaten
31. Waarom is Hij Christus, dat is een Gezalfde, genaamd?
Omdat Hij van God den Vader verordineerd is,
en met den Heiligen Geest gezalfd,
tot onzen hoogsten Profeet en Leraar,
Die ons den verborgen raad en wil Gods van onze verlossing
volkomenlijk geopenbaard heeft;
en tot onzen enigen Hogepriester,
Die ons met de enige offerande Zijns lichaams verlost heeft,
en voor ons met Zijn voorbidding steeds tussentreedt bij den Vader;
en tot onzen eeuwigen Koning,
Die ons met Zijn Woord en Geest regeert,
en ons bij de verworven verlossing
beschut en behoudt.
32, Maar waarom wordt gij een Christen genaamd?
Omdat ik door het geloof een lidmaat van Christus
en alzo Zijner zalving deelachtig ben;
opdat ik Zijn Naam belijde,
en mijzelven tot een levend dankoffer Hem offere,
en met een vrije en goede consciëntie in dit leven
tegen de zonde en den duivel strijde,
en hiernamaals in eeuwigheid met Hem over alle schepselen regere.
Leertekst
De Geest des Heeren Humn is op Mij, omdat de Hem Mij gezalfd heeft, om een blijde boodschap te brengen den zachtmoedigen; Hij heeft Mij gezonden om te verbinden de gebrokenen van hart, om den gevangenen vrijheid uit te roepen, en den gebondenen opening der gevangenis. Jesaja 61:1.
De naam Christus - in het Hebreeuws Messias - betekent: Gezalfde. Dat is Zijn ambtsnaam, want Hij is gezalfd om drie ambten te bekleden: profeet, priester en koning. In de tekst horen we Christus Zelf zeggen (zo leren de kanttekenaren ons) dat Hij gezalfd is met de Heilige Geest. Door Zijn Vader werd Hij van eeuwigheid verordineerd (dat is: aangesteld) en in de tijd naar Zijn menselijke natuur bekwaam gemaakt om Profeet, Priester en Koning te zijn.
Hij is de hoogste Profeet. Dit betekent dat Hij al Profeet was, vóórdat Hij als mens op aarde was. Hij sprak oudtestamentisch door middel van patriarchen en profeten, dromen en visioenen, door middel van verschijningen en door de Urim en Thummin. Na Zijn hemelvaart spreekt Hij door middel van Zijn Woord, dat gepreekt of gelezen wordt. Hij maakt als Profeet ons de weg der zaligheid bekend, zoals God die heeft uitgedacht. Hij doet dat volkomen, zodat er niets aan ontbreekt.
Hij is ook gezalfd tot Hogepriester. En wel als enige. Ja, want alle offers die de priesters in het Oude Testament brachten, konden de zonden niet verzoenen. Alleen Hij bracht als Hogepriester het echte offer. Hij was Zelf het Offerlam!
Ten slotte is Hij Koning, de eeuwige Koning. Hij verovert mensenharten met Zijn liefde en regeert over hen doorzijn Woord en Geest. Hij beschermt Zijn volk tegen de vijanden.
Om een echte Christen te zijn, moeten we deel krijgen aan de zalving van Christus. Dat betekent: de Heilige Geest, met Wie Christus is gezalfd, komt dan in ons hart wonen.
Dan worden we weer wat Adam in het paradijs was: profeet, priester en koning. En gaan we Gods Naam belijden, Hem dienen met ons hele hart en strijden tegen de zonde en de duivel.
Kernbegrippen
Christus Gezalfde
Messias Hebreeuws woord voor Christus
Zalven Symbolische handeling die wijst op het verkrijgen van bevoegdheid en bekwaammaking
Verordinering Verkiezing en aanstelling
Bekwaammaking God gaf Christus een menselijk lichaam en ondersteunde Hem naar Zijn menselijke natuur
Profeet Maakt de wil van God bekend
Priester Offeraar en voorbidder
Koning Regeert en beschermt
Christen Iemand die door een waar geloof een lidmaat van Christus is
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 4 december 2014
De Saambinder | 16 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 4 december 2014
De Saambinder | 16 Pagina's