KERKNIEUWS
Beroepen te:
Mastenbroek, M. A. Jansen te Stellendam — Heilo, (nieuwe 2de pred.pl., toez.), A. C. van Dam, Zwijndrecht — Brakel, J. P. Verkade te Nieuwe-Tonge — 's Grevelduin-Capelle, J. P. Verkade te Nieuwe-Tonge, — Zegveld, W. van Tuyl te Rijssen — Nieuw-Buinen, T. Tijsma te Sexbierum — Nunspeet (vac. J. Wieman) toez. P. Koeman te Bruchem en Kerkwijk.
Aangenomen naar:
Woldendorp, Termunten en Borgsweer, E. van Stuyvenberg, kand. te Den Haag — Anna Paulowna (toez.), P. Pannekoek, kandidaat te Aalsmeer, die bedankte voor Kats.
Bedankt voor:
Ooltgensplaat (toez.), D. v. Vliet te Zetten — Buurse Ov., M. J. Pool te Sloten — Weesp (vac. H. Brons, toez.) T. Tijsma te Sexbierum — Emmen (vac. W. Goedhart) toez., B. C. Juckema te Marknesse NOP.
Vlaardingen.
Bevestiging en intrede ds. P. Vermaat op zondag 24 aug. j.l. in de Nieuwe Kerk te Vlaardingen. Daar ds. G. Boer wegens ziekte niet kon komen, trad ds. v. Gorsel van Oude Tonge als bevestiger op. De tekst van de prediking was Joh. 1 vers 41—43. „De eerste ambtsdragers van Christus". Op indringende wijze riep hij zowel de nieuwe dominee als kerkeraad en gemeente op om te luisteren naar wat Jezus zegt en om van Hem te getuigen. Het moet ons in de eerste plaats gaan om mensen te winnen voor Christus, dat is de belangrijkste taak van de kerk en van de ambtsdragers, vooral in deze verwarrende tijd, moet dat opnieuw en duidelijk benadrukt worden. Na de bevestiging zong de gemeente de nieuwe predikant Ps. 132:6 toe.
Was 's morgens de kerk vol, 's middags overvol. Velen waren er ook uit Ooltgensplaat gekomen. Deze eerste keer dat ds. Vermaat als predikant van Vlaardingen het Woord bediende, had hij zijn tekst gekozen uit Handelingen 3, het 6e vers. De genezing van de kreupele man bij de Schone poort. Zoals deze man, zó zijn wij voor God: bedelaars. We hebben niet veel te bieden, gemeente, geen zilver en goud, het is niet veel als we u vertellen moeten, dat we bedelaars zijn, maar wat we hebben is de Naam van Jezus Christus en dat is alles! Zo mogen we staan voor het Woord; het zal ons de waarheid zeggen, de kennis van onszelf, maar ook de kennis van God.
Na deze boeiende prediking, die met intense aandacht beluisterd werd, werd deze dienst besloten. Na de zegen werd door verschillende mensen namens diverse instanties het woord gevoerd en werd ds. Vermaat een welkom toegeroepen. In Vlaardingen is er vreugde, nu na een vakature van ruim 1 1/2 jaar de wijkgemeente Grote Kerk II weer een herder en leraar heeft.
Uniecollecte 1969 „Maak een wereld-weids gebaar"
De Unie „School en Evangelie" organiseert in de week van 8 tot 14 september a.s. haar bekende collecte. De opbrengst, die dit jaar voor het eerst geheel zal worden afgedragen aan de centrale kas in Den Haag (giro 5166), is bestemd voor werkelijk noodlijdend christelijk onderwijs in binnen-en buitenland. Met het geld worden zowel noodlijdende scholen in eigen land geholpen alsook onderwijsprojecten in het buitenland.
Aan een van deze buitenlandse projecten zal de televisie ruime aandacht schenken. De N.C.R.V. zendt namelijk in de collecteweek — op dinsdag 9 september — des avonds om 21.50 uur via Nederland 1 een boeiende reportage uit over het prachtige werk dat ds. Vinay op Sicilië verricht.
Unie „School en Evangelie" bureau: Joh. v. Oldenbarneveltlaan 103, 's-Gravenhage, tel. 070-554100. Giro 5166.
Hervormd predikant weigert medewerking gemengd huwelijk.
Van r.k. zijde werd eis tot r.k. doop en opvoeding binnenkamers gesteld en gehandhaafd.
De hervormde predikant ds. J. Korpershoek te IJsselstein (U), tevens consulent in de vacante hervormde gemeente Jutphaas, heeft zijn medewerking aan de sluiting van een oecumenische huwelijksdienst, samen met de pastoor, in de plaats Jutphaas afgezegd.
De trouwkaarten waarop de gezamenlijke hervormde/rooms-katholieke huwelijkssluiting werd aangekondigd, waren al gedrukt, maar de hervormde predikïint meende zich te moeten distanciëren, nadat hij had gemerkt dat binnenskamers van r.k. zijde eisen over de r.k. opvoeding van de kinderen waren gesteld, die drastisch afweken van de vragen die tijdens de kerkelijke huwelijksbevestiging zouden worden gesteld.
Ds. Korpershoek schreef over deze kwestie de vqlgende brief aan het Persbureau van de hervormde kerk:
Een oecumenische misrekening
Zo zou ik de zg. „oecumenische" huwelijkssluiting in de provincie Utrecht willen noemen. Ach, aan de buitenkant ziet het er allemaal vrij normaal uit. Het bruidspaar komt bij je en praat over hun kerkelijke moeilijkheden. Geen van beiden is er nog rijp voor de stap naar de andere kerk te maken. Zou dominee zo goed willen zijn samen met pastoor of kapelaan de huwelijksinzegening te verrichten? Je onderzoekt of het allemaal oprecht gemeend is, stelt dan als voorwaarde dat de euchciristieviering achterwege zal blijven en dat de hele dienst eerlijk tussen pastoor en predikant zal worden opgedeeld, zodat geen van beide partijen er maar wat bij komt te hangen.
Verder komen natuurlijk de „vragen" ter sprake, maar in de lezing van Huub Oosterhuis kunnen we ons tegenwoordig al gauw vinden. Ook wat de opvoeding van de kinderen betreft:
„Belooft gij voor de kinderen, die de Heer u moge toevertrouwen, een goede vader/moeder te zijn en hun een opvoeding te geven in de geest van het evangelie? "
De ringwisseling en de zegenbede worden al gauw uit het Hervormde Dienstboek overgenomen. Zo lijkt er geen vuiltje aan de lucht en op deze basis heb ik zelf onlangs meegedaan aan een oecumenische huwelijksinzegening te Utrecht.
Maar nu diende zich een tweede bruidspaar aan. Het ging van een leien dakje, totdat na het pastoraal gesprekje de bruidegom zich liet ontvallen, dat zij een r. kath. doop en opvoeding van hun kinderen hadden moeten beloven bij de betrokken pastoor. In eerste instantie kwam mij dit ongeloofwaardig voor, maar bij navraag bleek dit juist te zijn. Om in het bisdom Utrecht dispensatie te verkrijgen moet het bruidspaar van tevoren deze belofte afleggen. Ook de kapelaan van het vorige bruidspaar gaf (wat aarzelend) toe deze belofte gevraagd en ontvangen te hebben.
Naar mijn mening is dit een kwalijke zaak. Het helpt weinig als men van R. Kath. zijde zegt: „ach, het is maar een formaliteit". Ik meen dat een kerk zich zulke grapjes niet kan veroorloven. Al met al ziet dus de binnenkant van zo'n oecumenische huwelijksinzegening er anders uit dan de buitenkant. We worden sterk herinnerd aan het beruchte briefje van weleer, dat de protestantse partner moest tekenen en waardoor een r.-kath. opvoeding van de kinderen werd gegarandeerd.
Ik vermoed dat vele collega's volkomen argeloos afgaan op de vragen die in het openbaar in de huwelijksdienst worden gesteld. Laten zij toch vooral van tevoren de betrokken pastoor of kapelaan op de man af vragen op welke voorwaarden dispensatie is of wordt aangevraagd. De vragen binnenskamers gesteld zijn minstens zo belangrijk als die welke in de dienst aan de orde komen. Het zou best wel eens kunnen zijn, dat menig predikant het op grond hiervan laat afweten.
ds. J. Korpershoek Touwlaan 28 IJsselstein (U)
Mildere vorm?
Aan het Persbureau van de hervormde kerk verklaarde ds. Korpershoek nog, dat na zijn weigering om aan de huwelijksdienst mee te werken, de pastoor hem had opgebeld en hem een „afgezwakte" vorm van r.k. zijde had voorgelegd. In deze afgezwakte vorm moest de r.k. partner beloven als goed katholiek te streven naar een r.k. doop en opvoeding van zijn kinderen, terwijl van de protestantse partner werd gevraagd te verklaren, van deze belofte op de hoogte te zijn en deze te respecteren.
Volgens ds. Korpershoek had de pastoor verklaard dat dit het uiterste was waartoe hij kon gaan en dat dit voor heel r.k. Nederland geldt. De mildere vorm van de belofte zou hierin zijn gelegen, dat in het aartsbisdom Utrecht de belofte over de r.k. doop en -opvoeding van beide partners moet worden gevraagd, terwijl in deze vorm alleen aan de r.k. partner wordt gevraagd, te streven naar een r.k. doop en -opvoeding.
Hoewel in Jutphaas een goede verstandhouding tussen rooms-katholiek en hervormd bestaat (er zijn bijvoorbeeld gezamenlijke kerkbouwplannen) meende de hervormde predikant in geweten verplicht te zijn, geen medewerking aan een dergelijke oecumenische huwelijkssluiting te kunnen verlenen, omdat ook in de zogenaamde mildere vorm binnenskamers totaal andere en te stringente r.k. eisen worden gesteld.
Hervormde richtlijnen uit 1967.
Het Persbureau van de hervormde kerk tekent hierbij aan, dat de hervormde, synode op 19 juni 1967 besloten heeft richtlijnen aan de kerkeraden en predikanten uit te zenden over het gemengde huwelijk tussen hervormden en roomskatholieken. De kerkeraden en predikanten wordt in die richtlijnen geadviseerd, medewerking aan gezamenlijke huwelijkssluitingen te verlenen in die gevallen, waarin van r.k. zijde van de protestantse huwelijkspartner geen beloften worden geëist, die voor hem in geweten onaanvaardbaar zouden moeten zijn en op een verloochening van de eigen christelijke belijdenis zouden neerkomen. Bij de totstandkoming van de richtlijnen gold ook dat de hervormde synode aannam dat in de laatste jaren in Nederland de r.k. voorschriften inzake het gemengde huwelijk, inclusief de instructie uit Rome van 18 maart 1966, op veel soepeler wijze werden toegepast dan vroeger. Daarover wordt in de richtlijnen verklaard: „In vele gevallen wordt van het bruidspaar de belofte van een christelijke opvoeding der kinderen gevraagd. Hoewel wij niet willen ontkennen, dat het mogelijk is, dat de r.k. partij daaronder een r.k. opvoeding zal verstaan, achten wij het vanzelfsprekend, dat de niet-r.k. partij dit daarmede niet zal bedoelen. Wij menen dan ook, dat deze laatste belofte met een eerlijk geweten door leden van de hervormde kerk zou kunnen worden afgelegd."
In de hierboven gesignaleerde gevallen wijkt de praktijk evenwel aanzienlijk af van hetgeen in 1967 werd verondersteld inzake de hantering van het begrip christelijke opvoeding.
(Hervormd Persbureau)
Vergaderdata Hervormde Synode in 1970
De vergaderingen van de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk zijn als volgt vastgesteld: 16, 17 en 18 februar; 15, 16 en 17 juni; 16, 17 en 18 november. Dit jaar zal de hervormde synode nog éénmaal bijeenkomen, namelijk van 17—20 november 1969.
(Hervormd Persbureau)
Bijbels naar Cuba
Voor het eerst sinds anderhalf jaar kunnen er weer bijbels worden gezonden naar Cuba. In maart 1968 moest het werk van de bijbelgenootschappen op Cuba worden gestaakt, toen de regering het bijbeldepot sloot. Er is sindsdien een Cubaans bijbelcomité gevormd, dat eind november toestemming kreeg voor de invoer van bijbels. Als gevolg daarvan konden thans vijfduizend Spaanse bijbels uit Londen worden verzonden. Ze zijn een geschenk van de wereldbond van bijbelgenootschappen aan het nieuwe bijbelcomité op Cuba.
Ontmoetingsavond Herv.-Geref. Jeugd N.-Holland.
Op D.V. zaterdag 11 oktober a.s. hopen we een ontmoetingsdag te houden voor de Herv. Geref. jeugd van Noord-Holland. Deze ontmoeting begint 's middags om 3 uur. In verband met de verre afstanden die sommigen zullen moeten afleggen zal de sluiting niet al te laat in de avond plaats vinden. De ontmoeting zal gehouden worden in het verenigingsgebouw van de Bethel kerk, Cabothstraat 33 te Amsterdam-West. Dat is in de buurt van de Hoofdweg en een zijstraat van de Admiralengracht. Kosten ƒ 3, — per persoon. Je kunt je opgeven tot 23 september, door de ƒ 3, — te gireren op giro no. 1659080 ten name van W. de Bruin. Zoals je begrijpt moeten, we het aantal deelnemers-(sters) weten voor de broodmaaltijd. Wij hopen dat zoveel mogelijk jongeren van plm. 16 jaar en ouder uit onze provincie zullen komen. Als je nadere inlichtingen wenst bel dan gerust even op.
PROGRAMMA:
3.00 uur Opening door dr. C. Graafland uit Amsterdam.
Ds. J. Vroegindeweij uit Emmeloord: „Spanning tussen jong en oud", onderwerp en discussie.
Broodmaaltijd. Creatief spel, waar iedereen aan mee kan doen: „Luim Ei van den Ark neemt de Bril".
9.00 uur sluiting.
Namens de Herv. Geref. Jeugdcommissie Noord-Holland:
Dr. C. Graafland, P. Lastmankade 6B, Amsterdam, tel. 020-798446.
W. de Bruin, Noord-Zijperweg 19, Wieringerwaard, tel. 02242-490.
Ger. Gemeenten
Eind 1968 telden de Gereformeerde Gemeenten 73.049 zielen. De 152 gemeenten werden gediend door 38 predikanten. Als de beroepen kandidaten over enkele weken zullen zijn bevestigd, zal het aantal dienstdoende predikanten zijn gestegen tot 41, een aantal dat de Gereformeerde Gemeenten nog nimmer tevoren hebben gekend. Aan de Theologische School zijn dertien studenten in opleiding.
Ger. Kerken (vrijgemaakt)
Medio juni telde het kerkverband van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) 93.651 zielen. Dat is ruim 14.000 minder dan 1 januari 1968, toen de statistiek er nog 107.935 noteerde. In totaal zijn 41 dienstdoende predikanten buiten het verband geraakt, waaronder drie missionaire predikanten in Zuid-Afrika, en zes emeritipredikanten. Doordat verder zes predikanten naar de Gereformeerde Kerken overgingen, daalde het aantal dienstdoende predikanten binnen het verband van 232 naar 180. Verhoudingsgewijs is het aantal predikanten, dat buiten het verband is geraakt, groter dan het aantal kerkleden.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 28 augustus 1969
De Waarheidsvriend | 8 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 28 augustus 1969
De Waarheidsvriend | 8 Pagina's