Inspraak mogelijk op aangewezen locaties voor windmolens
MIDDELHARNIS - “We zitten midden in het proces. Windenergie is een gevoelig onderwerp. Goeree-Overflakkee staat voor een majeure opgave vanuit het Rijk en de provincie Zuid-Holland. Daar gaan we professioneel en zorgvuldig mee om. Onder regie van de gemeente zijn er locaties gekozen voor de windturbines. Die keuze is vrijgegeven voor inspraak”, schetst wethouder Frans Tollenaar (SGP) de stand van zaken.
De gemeente heeft de ‘partiële herziening regionale structuurvisie Goeree-Overflakkee, windenergie’ op 8 januari ter inzage gelegd. Vanaf die datum is er zes weken de gelegenheid om zienswijzen in te dienen. Ook zijn er drie inloopavonden, verspreid over het eiland, waarop burgers hun mening over de locatiekeuze naar voren kunnen brengen. De eerste bijeenkomst was vorige week dinsdag, de tweede is vandaag, dinsdag 28 januari, en de laatste is op dinsdag 4 februari. Nieuw is dat men tijdens de bijeenkomsten zelf direct zienswijzen kan indienen. Voor organisaties was er een aparte avond. Zij waren gisteravond aan zet in het Rondeel.
Geclusterd
De gemeente Goeree-Overflakkee - eerst het college, in december door de gemeenteraad besproken - heeft gekozen voor geclusterde plaatsing van windmolens. Vijf locaties zijn aangewezen, waarvan drie aan de noordzijde van het eiland, één op de zuidoostelijke punt en één aan de zuidkant nabij de dam richting Zeeland.
Wethouder Tollenaar: “Een belangrijk winstpunt van dit voorkeursalternatief is dat de openheid van het landschap grotendeels intact blijft. Versnippering leidt tot een onrustig beeld. Daar krijg je later spijt van. De clustering op een beperkt aantal locaties is de enige manier om op een redelijke manier, zonder te veel verstoringen, te kunnen voldoen aan de opgave die Goeree-Overflakkee heeft gekregen.”
De locatiekeuze is gemaakt op basis van een onderzoek (plan-MER) door een extern bureau. In dat onderzoek zijn alle mogelijke factoren gewogen, waaronder ecologische en economische. Volgens de wethouder is de uitkomst: “De beste locaties voor Goeree-Overflakkee. Bovendien sluiten ze aan bij de ‘stippen op de kaart’ uit het bestuursakkoord tussen de gemeente en de provincie. Natuurlijk hadden de marktpartijen ook graag meegedaan bij het bepalen van de locaties, daar heb ik best begrip voor, maar uiteindelijk is het een politieke verantwoordelijkheid van de gemeente en de provincie.
De gemeente zal zoals het er nu naar uitziet het bevoegd gezag zijn voor de vergunningverlening. Wij gaan over het gebied, wij hebben het stuur in handen.”
Er zijn bijvoorbeeld marktpartijen die graag de locatie Anna-Wilhelminapolder (ten zuidoosten van Achthuizen) hadden zien toegevoegd. De Windgroep, waarin de marktpartijen samenwerken, stelt dat het nog maar zeer de vraag is of Goeree-Overflakkee in staat is de vereiste 260 Megawatt op te wekken op de vijf gekozen locaties. Een zesde locatie zou meer ruimte geven om aan de opgave te voldoen.
Niet nodig
Wethouder Tollenaar: “In het voorkeursalternatief wekken we 262 megawatt aan windenergie op. Als het 240 megawatt wordt, zijn we ook spekkoper. We hebben de Anna- Wilhelminapolder niet direct nodig. Aan de noordkant van het eiland heb je minder last van geluid en slagschaduw. Dat is een belangrijke reden om de zuidkant zoveel mogelijk vrij te houden.”
De gemeenteraad heeft in december ingestemd met het vrijgeven van het voorkeursalternatief. In een motie, omarmd door de wethouder, is gevraagd om molens op minimaal 900 meter te plaatsen van woonkernen en grote recreatieterreinen.
De inspraak is in volle gang. De gemeente heeft de eerste reacties op het voorkeursalternatief al ontvangen. “We gaan er zorgvuldig mee om. Niets is dichtgespijkerd”, aldus de wethouder. Wat volgt is een hoorzitting, een weging van de zienswijzen, een nieuw collegebesluit en - waarschijnlijk nog voor de zomer
- de vaststelling van de structuurvisie door de gemeenteraad en de provincie.
De concrete invulling van de structuurvisie staat na de vaststelling op het programma. Dat heet de project-MER fase voor het vaststellen van de bestemmingsplannen en het verlenen van de benodigde vergunningen. Het bouwen van de molens wordt vanaf 2018 verwacht.
Economische kansen
Bijna niemand wil een windmolen in zijn achtertuin. Maar, benadrukt wethouder Frans Tollenaar, windenergie biedt Goeree-Overflakkee ook economische kansen. Niet zozeer als het om de plaatsing of de bouw van de windmolens gaat, dat gebeurt doorgaans door bedrijven van buiten het eiland. Wel kunnen eilandelijke bedrijven profiteren, als participanten rendement hebben en gaan investeren in bijvoorbeeld machines, gebouwen en woningen, aldus de wethouder. “Het zou ook mooi zijn als de burger op Goeree-Overflakkee het rendement per saldo terugziet op de energierekening. Zover is het nog niet, maar ik vind dat zoveel mogelijk revenuen ten goede moeten komen aan de bevolking hier.” Er komt ook een Windfonds waarin producenten van windenergie een deel van hun opbrengst stoppen ten bate van de omwonenden. Het geld, naar verwachting circa 250.000 euro per jaar, is bestemd voor bijv. leefbaarheid, sociale samenhang, duurzaamheid, innovatie, enz. Tot slot is de gemeente Goeree-Overflakkee er alles aan gelegen om de hogere OZB-opbrengst, na plaatsing van de molens, op het eiland te houden. Of dit lukt, is afhankelijk van de houding van het ministerie van Financiën. Het beeld is dat men daar nu nog strak inzit.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 28 januari 2014
Eilanden-Nieuws | 18 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 28 januari 2014
Eilanden-Nieuws | 18 Pagina's