In het land van Luther en Bach
Een enkele week geleden waren mijn vrouw en ik enkele dagen in het voormalige Oost- Duitsland, m de deelstaat Thüringen. Er is daar heel veel te genieten aan natuurschoon en vooral ook aan stedenschoon. De vele historisch belangrijke plaatsen met gothische kerken en fraaie renaissancegebouwen... De schilderachtige landschappen, vooral in het heuvelachtige deel van he land, met de talrijke middeleeuwse burchten en de prachtige vakwerkhuizen... Denk tuet datje het in een paar dagen wel gezien hebt. Van een heel andere orde - maar in datzelfde land te vinden - is het voormalige concentratiekamp Buchenwald, maar een luttel aantal kilometers van de cultuurstad Weimar gelegen! Thüringen - wie het ooit bezocht, wil er weer naar terug. Zo is althans onze ervaring.
Deze rubriek is niet bedoeld is niet bedoeld voor reisbeschrijvingen of vakantieverslagen. Daarom ga ik u nu snel op een tweetal boeken wijzen. Twee juwelen van boeken. Maar ze hebben wel met Thüringen te maken. Want Thüringen is het land van zowel Maarten Luther (1483-1546) als van Johann Sebastian Bach (1685-1750). Beiden hebben hun wortels in het Thüringse land en ze hebben er allebei een groot deel van hun leven doorgebracht. Bach werd geboren en gedoopt in Eisenach, het stadje waar Luther enkele jaren schoolging en waar hij ook woonde. Jaren later vond hij er op de nabijgelegen Wartburg een veilig toevluchtsoord. In Mühlhausen was Bach een enkel jaar organist; m de tijd van Luther was het de stad die de zijde van diens revolutionaire tegenspeler Thonjas Müntzer koos. Om nog één stad te noemen: aan Weimar is de naam van Bach verbonden omdat hij er heel veel ja^ren als oiMnist verbonden was aan het hof; ook Lutfier heeft in zijn tijd het Weimarer hof bezocht.
Thüringen, het land van Luther en Bach - daar zijn heel wat boeken aan gewijd. Nooit geweten!, totdat ik ze in de etalages in Duits land zag. Men weet daar stad en landschap wel te promoten. En daar moeten de eigen 'grote mannen' ook voor ingezet worden. Maar het gebeurt wel waardig. En heel aardig! Ik noemde al die twee 'juwelen'. Boeken in eenzelfde serie uitgekomen, waartoe op zijn mmst nog een deel hoort: over Goethe, de literator uit Weimar. 'Spuren auf...', dat is de verbindende titel. Boeken in groot formaat uitgegeven, elk bijna 100 bladzijden dik. Met veel tekst en (bijna) nog meer fotomateriaal.
De boeken volgen het leven van de hoofdpersoon van stap tot stap. De levensloop wordt 'gründlich' weergegeven, af en toe gelardeerd met een anecdote. Het geheel besluit met een Zeittafel en een Karte waarop de levensweg van ieder nog eens ruimtelijk wordt aangegeven. Maar het meest aantrekkelijke van deze twee boeken wordt toch wel gevormd door de foto's. Werkehjk zeer schitterend fotomatenaal! Meestal verdeeld over twee pagina's. Ze brengen de lezer terug naar de plaatsen waar Maarten Luther c.q. Johann Sebastian Bach zijn sporen trok! En wie van de lezers er ooit zelfwas, zal zich dat bezoek bij het zien van deze foto's weer des te meer hermneren! Overigens beperken deze twee boeken zich niet tot Thüringen, maar komen alle plaatsen die in het leven van Luther en Bach van belang waren, aan de orde. Bijzonder aanbevolen!
Tot slot wil ik nog wijzen op een heel wat bescheidener boekje. Een reisgids voor het land van Maarten Luther. Het kreeg een handzaam formaat, zoiets als de bekende ANWB-boeken. Gemakkelijk om bij je te steken onderweg. Alle plaatsen die maar iets met Luther van doen hebben, worden genoemd en besproken. Toch begint die beschrijving pas na ongeveer 40 pagina's. De eerste paar hoofdstukken zijn gewijd aan het schetsen van een tijdsbeeld: 'afscheid van de middeleeuwen' en van Luthers leven: 'een baanbreker'. Waar de schrijfster probeert Luthers reformatorische leer uiteen te zetten, schiet ze wel eens mis. Wie de leer van de verkiezing probeert uit te leggen met woorden als 'eigen schuld, dikke bult' en 'pech' vanwege het niet-verkoren zijn, moet nog maar eens bij Luther zelf in de leer. Dat betekent echter niet dat deze reisgids onbruikbaar is.
En wenst u een reisgids op de weg door het leven, dan vormen naast de Bijbel de werken van Luther nog altijd een goede en betrouwbare leidraad. Die vooral beveel ik van harte
N.a.v.:Matthias Gretzschel U.A., Auf Martin Luthers Spuren. Eine Bildreise. Ellert & Richter Verlag GmbH, Hamburg. Illustriert. 96 S. ISBN 3- 89234-387-X. Preise € 14,50. Matthias Gretzschel U.A., Au Johann Sebastian Bachs Spuren. Eine Bildreise. Ellert & Richter Verlag GmbH, Hamburg. Illustriert. 96 S. ISBN 3-89234-451-5. Preise € 14,50. Ilse Dorren, Het land van Maarten Luther. Saksen en Thüringen. Uitgeverij Elmar b.v., Rijswijk. Paperback. Geïllustreerd. 136 pagina's.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 22 maart 2002
Eilanden-Nieuws | 14 Pagina's