‘Operatie Weeshuis’ afgerond met plaatsing van een torentje
SOMMELSDIJK – Van een pand met een drukkerij en kantoren naar een complex met drie woningen: de ‘operatie Weeshuis’ nam bijna zeven jaar in beslag. Vorige week was de afronding van de extern zichtbare werkzaamheden. Die bestond uit het plaatsen van een torentje op de garage: een letterlijke bekroning van de parel aan de Langeweg.
Het Weeshuis van Sommelsdijk is in 1874 geopend. Het jaartal is te lezen op een steen boven de voordeur. De steen die de zijgevel siert, was oorspronkelijk te zien op het vorige Weeshuis, dat aan het Marktveld stond.
In het grote pand woonden enige tijd wezen, maar meer recent is het gebouw vooral bekend als onderkomen van een drukkerij en van de burelen van het Eilanden-Nieuws. Op de eerste verdieping vulden de redactie en de advertentieafdeling de kolommen van de krant. Aan de achterzijde was de kantine en op zolder bevond zich het archief. Beneden, rechts naast de trap, zat de receptie van het Eilanden-Nieuws.
Tekening
John en Anita Bienefelt kochten het Weeshuis begin 2018. Ze wilden er gaan wonen. Maar hoe maak je van een bedrijfspand een woonhuis? John had het allemaal in zijn hoofd. Hij maakte een tekening en liet deze verder uitwerken door een architect.
Nadat de gemeente akkoord was gegaan met de plannen, kon de realisering van start gaan: drie woningen in één historisch pand. Het werk voltrok zich van boven naar beneden. Als eerste was het appartement op de zolderetage klaar. Daarna volgde de woning op de eerste verdieping en als laatste, zo’n anderhalf jaar geleden, was de oplevering van het appartement op de begane grond.
Hier wonen John en Anita, die voorafgaand aan de verhuizing een tijdelijke woning hadden gecreëerd op de eerste verdieping. Hier bivakkeerden ze een jaar of drie, deels in de periode dat het Eilanden-Nieuws daar nog gevestigd was. De kantine van de krant fungeerde tevens als keuken voor de familie Bienefelt…
Levensloopbestendig
John vertelt dat hij veel werkzaamheden zelf heeft uitgevoerd. Voor het meer specialistische werk schakelde hij lokale bedrijven in. De appartementen voldoen volledig aan de eisen van modern wooncomfort en zijn – onder andere door het ontbreken van drempels en de aanwezigheid van een lift – ook levensloopbestendig.
Tijdens de jarenlange operatie is veel materiaal uit het oude Weeshuis hergebruikt. De blauwe en rode verf op de kozijnen en voordeur zijn vervangen door kleuren als zandsteengeel, die het pand een meer authentieke negentiende-eeuwse uitstraling geven.
Het torentje op de garage, die tevens als hobbyruimte dient, is een nieuw element. Inspiratie hiervoor deed John op aan de haven van Middelharnis, waar ooit een torentje stond om vertrekkende en binnenkomende vissersschepen in beeld te krijgen. Met een kraan van Boeter is het ruim vier meter hoge torentje op zijn plaats gezet.
John en Anita zijn met recht trots op het Weeshuis 2.0. Zij hebben een historisch pand een nieuwe toekomst gegeven, en de Langeweg een eyecatcher van jewelste.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 13 december 2024
Eilanden-Nieuws | 20 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 13 december 2024
Eilanden-Nieuws | 20 Pagina's