Aanhouden
Aanhouden. Dat is immers het eerste wat de Heilige Geest werkt; en als dat werkelijk wáár is in het leven, zal de Geest zo iemand ook verder leiden. We kunnen er echter ook nog iets anders uit leren. Als Jezus nadert, worden de zaken waarom het gaat méér op de ziel gebonden. Wat eerst wel een soort algemene verontrusting gaf, wordt nu als het ware een ‘huisplaag’. Het is iets waarmee zo’n mens dagelijks wordt geconfronteerd, iets wat hij voor ogen heeft als een oorzaak van zijn benauwdheid en rusteloosheid. De Kananese vrouw ziet dat haar dochter in haar eigen huis door de duivel wordt gekweld. Zo gaat het vandaag nog! Om de mens werkelijk de ernst van iets te laten ondervinden, moet het op hemzelf gaan drukken. Hij kan bedroefd zijn als iets zijn medemens overkomt, maar hij is er veel en veel meer met zijn hart bij betrokken, als hij zélf de man is die door de duivel gekweld wordt vanwege zijn zonden. Dan begint het pas echt ernst te worden. Dan ziet hij naar verlossing uit en houdt hij aan in het gebed. Dan kan hij niet langer rustig blijven.
Merk op dat Jezus nu dichterbij komt, hoewel Hij Zichzelf nog niet duidelijk openbaart. Ja, Christus komt tot zulke mensen, al is het in Tyrus en Sidon of in de meest goddeloze uithoeken, steden of families, om te helpen en te redden!
Hij komt door het Woord en de verkondiging daarvan, en roept uit dat Hij Degene is Die genezing biedt van alle geestelijke kwalen. En hoewel die persoon voor zichzelf nog niet veel kan beginnen met het Woord dat hem wordt aangeboden, het bewaart hem echter wel voor wanhoop. Het Woord zorgt er ook voor dat hij met grote ernst gebonden blijft aan de middelen der genade. Ja, het zorgt ervoor dat hij van zijn kant zich wel duizendmaal aan God toevertrouwt en overgeeft om het eigendom van Christus te zijn.
We kunnen er nog meer uit leren, en daarmee komen we toe aan de bespreking van het ‘aanhouden’ zelf. We zien hier dat zo iemand aan het roepen gaat. Deze Kananese vrouw houdt aan en roept: ‘Heere, Gij Zone Davids, ontferm U mijner!’ Daaruit kunnen we afleiden hoe zij in dat aanhoudende roepen over Christus denkt. Nee, het zijn geen onbestemde en algemene gedachten die zij over Hem koestert. Zo is het wel bij veel mensen, voor wie het werk van de verlossing niet al te sterk leeft. Maar zij is een volhoudster. Ze ziet Hem als Heere. Het grondwoord ‘Kurios’ in het Grieks geeft namelijk aan dat iemand bedoeld wordt die gezag uitoefent. Het werkwoord waarvan dit woord is afgeleid, geeft aan dat het om autoriteit en gezag gaat. Deze vrouw erkent Jezus dus als een Persoon Die gezag afdwingt; Hij is de Heere van alle dingen. Daarom kan Hij haar helpen. We mogen er niet aan voorbijgaan dat het woord ‘Kurios’ hetzelfde betekent als het Hebreeuwse woord ‘Jehova’. Zij erkent Jezus dus als de waarachtige God. Deze naam kan niet met anderen gedeeld worden. HEERE is Zijn Naam, en Zijn eer wil Hij niet aan een ander geven; Zijn lof wil Hij niet aan gesneden beelden geven. Daarom zal ieder die écht in het gebed wil aanhouden, het voorbeeld van deze vrouw in het oog moeten houden.
wordt vervolgd
Uit:
HET ABC VAN HET GELOOF
dr. A. Comrie
(uitg. De Banier, 2016).
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 8 februari 2024
De Saambinder | 24 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 8 februari 2024
De Saambinder | 24 Pagina's