Scholen en kerken
Nadat we de verscheidenheid in de schoolsystemen in Noord-Amerika hebben gezien, en de ouderbetrokkenheid binnen onze eigen scholen, willen we deze serie artikelen over onze reformatorische scholen overzee afsluiten met een blik op de rol van de kerk.
Wijlen ds. J. Spaans paste het ‘drievoudig snoer’ uit Prediker 4:12 vaak toe op gezin, kerk en school, en de noodzaak van eenheid daartussen.
Alle NRCEA-scholen hebben een sterke band met de plaatselijke kerken. De kerkenraad heeft een afvaardiging in de schoolbesturen. Daarbij vervullen sommige predikanten een adviserende rol binnen het schoolbestuur. Hoewel de rol van de kerkenraad per school verschilt, hebben de plaatselijke kerkenraden altijd als taak de identiteit van de eigen scholen te bewaken. De kerkenraad moet ervoor zorgen dat ‘de scholen in stand worden gehouden’ en erop toezien dat de leer zuiver blijft. Hun inbreng in het Bijbels onderwijs en bij het aannemen van personeel is dus van onschatbare waarde. Daarnaast zorgen ze ook voor een goede communicatie tussen school en kerkenraad.
Meditaties op school
Maandelijkse of zelfs wekelijkse meditaties zijn gebruikelijk en waar mogelijk leiden predikanten en ouderlingen deze ‘chapels’. Dit geeft de ambtsdragers de gelegenheid om kinderen en jongeren op een ander niveau te bereiken. De kerkelijke collecten vormen op veel van onze scholen een aanzienlijk deel van het operationele budget (variërend van 15 tot 100 procent). Deze sterke steun voor de operationele kosten en de investeringen in bussen en gebouwen zijn essentieel om de begroting sluitend te maken.
Synodale verbinding
Er is ook een verbinding tussen de Generale Synode en de NRCEA-scholen. De Synodical Education Committee (SEC) bestaat uit drie predikanten en drie (voormalige) ambtsdragers. Vanuit de synode identificeren zij zorgen van onze scholen, en brengen ze het perspectief van de schoolleiders terug naar de breedste kerkelijke vergadering. De SEC benoemt ook de voorzitter en vicevoorzitter van de NRCEA.
SEC-predikanten leiden gewoonlijk de meeste plenaire sessies op de lerarenconferentie, die tweejaarlijks door de NRCEA wordt georganiseerd. Zoals we reeds zagen, zijn de omstandigheden van elke school met betrekking tot curriculum en overheidstoezicht verschillend. Maar op deze conferenties is er gelegenheid om onderwerpen inzake de identiteit van de NRCEA-scholen en onderwerpen uit de klas te bespreken. Een aantal onderwerpen van de laatste conferentie geeft een indruk van wat er zoal besproken wordt: het geweten; Bijbels onderwijs op de basisschool; Communicatie tussen ouders en leerkrachten; Lessen uit de tijd van de Christenvervolging, enzovoort. De onderwerpen worden ingeleid door predikanten, leraren en bestuurders. Ook zijn enkele Nederlandse collega’s vaak bereid om hun expertise op de conferenties te delen.
Coördinator
Sinds 2015 heeft de SEC een eigen coördinator. Deze geeft stabiliteit en richting aan de schooldirecteuren. Zij hebben vaak al vele taken binnen de school te vervullen. Daarnaast wordt de schoolkrant ‘Living and Learning’ regelmatig gepubliceerd. Onze schoolcoördinator heeft ook een belangrijke rol bij het opstellen van de agenda's voor de maandelijkse teleconferenties en de halfjaarlijkse bijeenkomsten van de schooldirecteuren, evenals bij het voorbereidende werk voor de tweejaarlijkse lerarenconferenties.
Daarnaast hebben de scholen ervan geprofiteerd, omdat veel bronnen zijn samengebracht op een gezamenlijke website. Op deze website hebben docenten en personeelsleden van verschillende scholen de kans gekregen elkaar te ontmoeten. Hier is ook de vertaalde versie van het Bijbelse geschiedenis-curriculum ‘Vertel het Woord’ te vinden. Tot slot werkt de coördinator ook samen met individuele docenten om de NRCEA-identiteitscursus (gebaseerd op de CGO-cursus) als online modules aan te bieden. Een veelzijdige rol!
Gebed om zegen
Samenvattend is de belangrijkste rol van de kerk het gebed of de Heere de inspanningen van het reformatorisch onderwijs wil zegenen. Zonder Zijn zegen zijn onze inspanningen tevergeefs.
Mogen wij als scholen en kerken - aan beide zijden van de oceaan - samenwerken met onze ouders en leerlingen om de volgende generatie te onderwijzen in het enige dat nodig is! Een drievoudig snoer wordt niet haast verbroken.
Reacties naar:
p.kieviet@versluijsschool.nl
slot
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 2 mei 2024
De Saambinder | 24 Pagina's