Wat is de zin van zending?
Unieke documentaire in de maak
De GZB is bezig met een bijzonder project: een documentaire over de zin van zending. Begin januari zal deze in een tweeluik door de KRO-NCRV worden uitgezonden op NPO 2. Deze documentaire speelt in op de vraag die steeds relevanter wordt: waarom geloven we in zending en zenden we mensen uit?
In de week van 18 november organiseren we vier premièreavonden, waarvoor we ook de lezers van Alle Volken uitnodigen. Programmamaker Casper van Dorp en zendingswerker Cobi Roest leggen uit waarom ze betrokken zijn.
Meerwaarde
Casper van Dorp is theoloog, programmamaker en helemaal thuis in de Hilversumse mediawereld. Hij zag kansen om met zijn mediabedrijf een documentaire over zending te maken. Niet alleen om mensen binnen de kerk te bereiken, maar ook om het bredere publiek te betrekken. “Eeuwenlang hebben we mensen vanuit Europa uitgezonden, maar zending is ook kwetsbaar. Ik weet daar zelf alles van. Zo’n twintig jaar geleden ben ik met mijn vrouw uitgezonden geweest naar Sri Lanka. Vol goede moed gingen we daar aan het werk en ondersteunden we de lokale kerk. We leerden daar veel, maar hebben ook veel fouten gemaakt. Dan vraag je je af: wat is nu precies de meerwaarde van mensen die van buitenaf komen? En dat terwijl ik zelf van geboorte Srilankaan ben.”
“Ik denk nog regelmatig na over de zin van zending. Het is een flinke investering die je doet. Tegelijk is het resultaat soms beperkt. In ieder geval staat het vaak op gespannen voet met hoe het in de maatschappij gaat. Daar moet alles effect en impact hebben. Hoe verhoudt zich dat tot zending? Ik geloof in de waarde ervan, maar we moeten ook eerlijk kijken naar hoe we het doen. Zowel vanuit het heden als vanuit het verleden.”
Spannend
“Een paar jaar geleden klopte ik al aan bij de GZB, maar toen was de tijd nog niet rijp. Nu zijn we samen bezig met deze bijzondere documentaire. Voor mij is de GZB de enige organisatie die zo expliciet en overtuigend vormgeeft aan zending. Dat vind ik interessant, maar ook spannend. Mijn wortels liggen in de hervormd-gereformeerde traditie, waar veel geloof in zending is. Maar tegelijk besteden we dat soms ook wel makkelijk uit. We sturen anderen naar het buitenland, maar waar raakt het ons? Kortom: ik zou graag het gesprek over zending weer op de kaart willen zetten. Samen nadenken hoe het past in deze tijd en vanuit welke houding we het doen. Misschien is deze documentaire voor mij de onderstreping dat het niet zit in groots vertoon, maar dat we als kerk geroepen worden om gewoonweg aanwezig te zijn.”
Kans
Cobi Roest is één van de mensen die we volgen. Samen met haar man Thomas en hun kinderen Tim en Jozef delen ze hun leven met mensen in Thailand. “We moesten wel echt een drempel over. Toen de vraag kwam, zaten we in een drukke periode. Je geeft ook een stukje kwetsbaarheid weg. Maar op een gegeven moment zeiden we tegen elkaar: je kunt overal nee tegen zeggen, maar het is ook een mooie kans. De gesprekken waren zorgvuldig en daarmee kregen we steeds meer vertrouwen in het proces. Uiteindelijk waren de opnamedagen ontspannen, al weet ik niet meer precies wat ik allemaal heb gezegd!”
In beweging
“Ik geloof dat zending nog steeds relevant is. Tegelijk is het soms lastig om uit te leggen wat je hier doet. In de documentaire kunnen mensen even aanhaken en meelopen en zelf ervaren hoe wij het Evangelie delen met de mensen om ons heen. Ik hoop dat wat ze zien, ook iets in beweging brengt. Dat we allemaal ons leven gaan delen. Zendingswerkers zijn geen bijzondere mensen. We willen gewoon het beste van onszelf geven aan mensen die God op onze weg brengt.”
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 1 oktober 2024
Alle Volken | 24 Pagina's