Gemeenteraad
Nieuwe tonge.
(SLOT) De heer v. d. WERF vindt f35.— verla* ging voor z'n drieën niet veel en wil het liever van f 20.— op f 10.— brengen.
Weth. W. A. v. ALPHEN zegt dat de giemeente financiën er erg somber voor staan, zoodat er niet meer af kan. Hoe graag ook alle belastingen verlaagd zouden worden, hei kan onmogelijk.
Met de stemmen van de beeren v. d. Werf en Zweerus tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen.
Proces*verDaal boeken en kas gemeente* ontvanger. In kas was f 1043.23. Alles in orde bevonden.
Scnrijven van Dr. P. de Man, waarin hij zijn dank betuigt, dat de kastanjeboo* men voor zijn woning zullen worden ge* rooid.
Daarna wordt het kohier straatbelasting vastgesteld op een bedrag van f2540.47.
De heer TIJL: Is dat boven of beneden de raming?
De VOORZ.: 't Is er beneden. Verder wordt besloten de rekening*cou* rant overeenkomst met de bank van Ned. Gemeenten, waarbij een crediet toegestaan is van f 27.400.— en welke eind 1935 afloopt, voor 1936 weer te continueeren. Komt aan de orde verbetering Molendijk.
Komt aan de orde verbetering Molendijk. De VOORZ. zegt dat allen het er over eens zullen zijn dat de Molendijk schitterend is opgeknapt, doch niet ten volle is afge* werkt. Het punt waterloozing moet nog bezien worden.
De opzichter Snelleman heett een begroo* ting gemaakt en ingediend met een beschrij** ving van de uitvoering. Opgemerkt werd, dat bü woning A 92 (de z.g. „oude tent") een speciale voorziening noodig is. Het blijkt, dat aan deze voorziening niet te ontkomen is, waarom B. en W. voorstellen dit werk te laten uitvoeren en het be* noodigde bedrag, verhoogd met het be* drag, dat voor de verbetering tekort geko* men is, te leenen.
De heer TIJL zegt dat het goed onder de oogen gezien dient te worden hoe de uitvoering zal geschieden.
De VüORZ. antwoordt dat het door eigen menschen gedaan kan worden, mits onder garantie van goede aflevering.
De heer PRINCE vindt het overbodig daar nu weer geld voor uit te geven. De Molendijk is heel kelf zool
Weth. W. A. v. ALPHEN zegt dat het zoo niet blijven mag. Op een plaats liep het water zelfs op den dorschvloer.
De heer GEBRAAD vraagt of het door den opzichter aangegevene, de goedkoop* ste manier is.
De VOORZ. antwoordt bevestigend. Het is dan afdoende gemaakt. Besloten wordt het werk door eigen men* sehen onder garantie te laten uitvoeren. Aanbieding gemeentebegrooting 1936.
De VOORZ. merkt op, dat een post, „on* voorziene uitgaven," welke verleden jaar nog op f 2900.— geraamd was, dit jaar niet geraamd kan worden, zoodat de begroo* ting er niet rooskleurig uitzie^. Ook is er gecorrespondeerd over het betalen van rente van voorgeschoten gelden voor de werkvers schaffing, doch zonder resultaat. Als er b.v, f 7000.— betaald moet worden voor de werkverschaffing, wordt er slechts fl. 000 ontvangen; de rest moet de gemeente voor* schieten, wat vanzelfsprekend rente kost. De begrooting zal bij de leden circu* leeren.
Vaststelling gemeenterekening 1934. Bij monde van den heer Prince adviseert de commissie tot nazien der rekeningen tot goedkeuring. Alleen komt de post brandstof voor de school wat hoog voor bij de commissie.
De VOORZ. zegt dat hierop getracht wordt te bezuinigen, door de kachels uit te laten gaan als de school uit is. Spr. dankt de commissie voor de gedane werk* zaamheden, waarna de rekening wordt vast* gesteld; gewonen dienst in
ontvangsten op f 74291.72 Uitgaven op f 72301.54 Batig slot f 1990.18
Kapitaaldienst: Ontvangsten f 1335.18 Uitgaven f 1235.18 Batig slot f 100.—
Vaststelling rekening Burg. Armbestuur. De commissie tot nazien der rekening adviseert bij monde van den heer Tyl tot goedkeuring.
De commissie merkt echter op dat de Verpleegkostcn voor personen uit de ge* meenfe erg hoog zijn, en geeft in overwe* ging deze te verminderen. Spr. haalt als voorbeeld aan het Oude Mannen* en Vrou* wenhuis. Men ontvangt voor die menschen ouderdomsrente en dan nog f3.50 verpleeg* geld. Het komt spr. voor dat dan de diako* nie er in 't geheel niet aan behoeft te be* talen. Zoo ook de verpleging van een kind in 't Ziekenhuisje. Het moet natuurlijk ge= beuren, maar spr. dacht dat het alles uit liefdadigheid ging. Het blijkt echter dat de gemeente betaalt. Spr. vraagt naar de mo* gelijkheid om die menschen, welke steun noodig hebben, al zijn ze geen lid van de kerk, gezamenlijk dit te betalen.
De VOORZ. antwoordt, dat 50 cent per dag voor huisvesting en voeding heusch een gering bedrag is. Ook moet niet uit het oog worden verloren dat b.v. een Oude Mannen* en Vrouwenhuis nogal wat kost. Is er een opname in het Ziekenhuisje noo* dig, dan wordt er eerst contact gezocht met de Diaconie. We hebben de kerkeraad dankbaar te zijn voor hun goede hulp.
De heer GEBRAAD merkt op, dat de ge metnte nog nimmer tevergeefs bij de Diaco* nie aangeklopt heeft, al was het voor men* sehen die geen lid waren van de kerk. Steeds is de helpende hand uitgereikt en draagt de Diaconie zooveel mogelijk bij.
De rekening van het Burg. Armbestuur wordt daarna vastgesteld. Enkele financieele regelingen worden z.h.s. aangenomen.
Daarna gaat de raad in comité over.
SI. MAARTENSDIJK^ 18 Oct., 10 u.
Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering stelden B. en W. voor, het raadsbesluit van 21 Mei '35 in te trekken, waarbij een regeling was getroffen voor de beurtregeÜng van de schippers, die de werkloozen zouden vervoere« naar het bedijkingswerk te St. Phihpsland. Thans heeft schipper Eversdijk zidh bereid ver* klaard om dat vervoer te verzorgen.
De heer NELISSE wees op een circulaire inzake een gezamenlijke regeUng voor de 3 gemeenten, St. Annaland, Stavenisse en St. Maartensdijk, waarvan ook de heer Stevens wetende is.
De SECR. gaf te kennen een telefoon* gesprek te hebben gehad met den burge* meester van St. Annaland, die zeide dat de werklui van hier wel eens kunnen meeva* ten met den schipper van St. Annaland, maar daarvan de indruk gekregen had dat dit bij voorkomende gelegenheden kon iplaats hebben en niet als vaste regeUng.
De heer BOUT wees er op, dat in de praktijk zal blijken dat dit gezamenlijk ver* voer met een groote boot niet uitvoerbaar Zaï zijn. Eversdijk heeft een flinke boot die over de plaat heenschuift; er is een ver* lichting op het dek die uitstekende diensten bij donker bewijst.
De heer KOOPMAN zou voorloopig Eversdijk willen aannemen en dan onder* zoeken of dat samenvaren mogehjk is.
De heer OP DEN BROUW zeide, dat Eversdijk zekerheid wil hebben omtrent de tijdsduur. Tot wederopzegging is zeer on* bepaald, dat kan zelfs met één of twee weken plaats hebben, terwijl hij minstens zes weken vast wil zien gelegd, dat is zoo ongeveer overeenkomend met het suikerbie* tenvervoer.
De heer LANGEJAN merkte o'p, dat eerst besloten was om te informeeren naar het vervoer met bussen. Wat is daarvan het resultaat geweest?
De VOORZ. zeide dat slechts één aan* bieding was ingekomen, van de firma Lief* broer uit Bergen op Zoom. Dit be'iep f 115 per week' met toevoeging van f 35 voor veren en diverse onkosten, ftlnen f 150, voor ruim 50 vierkUeden. J. van Haaften heeft dezen morgen medegedeeld dat het vervoer per week en per bus f 75 kost. Later is dat teruggebracht tot f 70. In één bus kan hij 17 of 18 personen vervoeren, zoodat dit per 3 bussen f 210 wordt. Dat de gemeente daarop niet kan ingaan, is te begrijpen.
De heer KOOPMAN herinnerde er aan, dat destijds zooveel als mogelijk was is ge* daan om dit vervoer voor de eigen schip* pers te regelen, dat de burgemeester van het genomen besluit in beroep is gegaan, dat men naar Middelburg is geweest om deze zaak te bepleiten en nu laten dezelfde schip* pers de zaak zitten. De een heeft geen tijd, de ander laat niets van zich hooren, de motor van een derde is defect en daarin spiegelt zich nu de roep af dat de raad voor zijn eigen menschen moet zorgen.
Thans werd Eversdijk aangenomen voor minstens 6 Weken, onder beding dat geen uitbetaling geschiedt als het weer onvaar* baar is door storm, mist of vorst en bij staking van het werk. Nu men eventueele niet*uitbeta'ing vast*
Nu men eventueele niet*uitbeta'ing vast* legde, herinnerde de heer BOUT aan het feit dat laatst, doordat de Secretaris ver* geten had een schipper aan te nemen, de werklieden een dag hebben verzuimd, die hen wel zou worden uitbetaald, maar tot dusver nog niet uitbetaald is.
Toch verzekerde men, dat dit Wel m orde zou komen, maar de Secretaris ver* dedigde zich door op te merken, dat hij niet vergeten had een schipper aan te nemen, maar dat het voorschrift luidde bij afwe* zigheid van den dienstdoenden schipper een ander bij toerbeurt aan te nemen. Doch er was niemand meer, zoodat hij aan die bepaling geen uitvoering kón geven. Zoo is dat verzuim ontstaan. Het eenige punt der agenda was: begroo« tingen.
De heer NELISSE vroeg of de begroo* ting eenstemmig door B. en W. was opge* maakt. Indien dat het geval is, oordeelde hij het niet noodig haar artikelsgewijze te behandelen.
Anderen gaven de voorkeur aan een Ie* zing punt voor punt, waartoe men dan overging.
Eerst vroeg de heer BOUT nog of er geen ingekomen stukken waren, en Uoen de VOORZ. ontkennend antwoordde, zeide de heer "BOUT, dat er inderdaad waren die op de begrooting betrekking hadden.
Toch kwamen ze niet ter tafel. De Woningdienst werd vastgesteld in ba* ten en lasten op f 9500 en derzelver kapitaal dienst tot een baianscdjier van f 9201.27.
De raming in den gewonen dienst van het subsidie voor de werktoozenzorg is 94.7 "/o van het bedrag van het vorig subsidie ad f 12.900 of £ 12.126.
Bij den post jaarwedden stelde de heer QUAKKELAAR voor, die van den amb* tenaar ter secretarie J. van Nieuwenhujjze, met f 200 te veihoogen.
De heer NüLISbü begrijpt dat voorstel van Weth. Quakkeiaar niet. Het is allerwege aanpassen en bezuinigen en nu komt men op eens met zoo'n voorstel op een jaar* wedde van f IJOO. Als men een oproep deed op een weekloon van £ 25 dan had men wei 1000 sollicitanten. Als men zou nagaan hoeveel menschen in deze gemeente meer dan i 1300 inkomen hadaen, dan zou men nog niet eens tot 10 "/o der be* volking komen.
De heer flAGE was het volkomen met den heer NiiLlSSE eens. We konaen ons gelukkig achten dat we ditmaal met geeD koriing der saiarissen moesten Komen, maar nu een uitzondering te maken voor één ambtenaar, men zou hem, als hij zoo n voorstel deed, verwijten, dat hij de piank mis was.
Te St. Annaland en Oud*Vossemeer, ge* meenten ongeveei van de grootte als onze gemeente heeit men geen ambtenaar, maar slechts een volontair van f 300. Hij is ab* soluut tegen een veihooging met 16 "/o.
Den heer BüUT verwonderde dit voor* stel niet. Er is steeds een verzuim gepleegd van de verplichting bij art. 15 van het Ambtenarenreglement opgelegd om de 2 jaar het saiaris te verhoogen en dat is nog nooit toegepast. Verschillende leden betwistten dit.
De heer HAGE hernam, dat, als er een of ander f 100 of f 200 kost, het maar niet uitgevoerd moet worden, omdat er geen geld is.
De heer BOUT merkte op, dat, als Nieu* wenhuijze de burgerlijke stand alléén ge* kregen had, hij niet om deze verhoogmg zou hebben gevraagd.
De heer KOOPMAN verklaarde dat het niet gmg tegen Nieuwenhuijze maar uitslui* tend voor het behang der gemeente*linancien. Toen men de jaarwedde van het hoofd der bewaarschool moest korten van f 1400 tot f 1100 en de helpsters van f 275 met f 25, heeft niemand er iets van gezegd. Hij neemt aan dat f 1300 wel niet heel breed is, maa bij hoevelen is dat nog niet minder. Dat h^ de burgerUjke stand niet alleen heeft ge* kregen is zijn eigen schuld. Hij had met den Secretaris de afspraak gemaakt met dl verdeeüng der betrekking tevreden te zijn. En op grond van die overeenkomst heeft de benoeming plaats gehad.
De heer OP DEN BROUW merkte op dat altijd van Nieuwenhuijze is geiproüteerd, doordat hij nooit is verhoogd ondanks zijn recht daarop. Hij is getrouw en het komt hem toe. De heer LANGEJAN zeide dat geen
De heer LANGEJAN zeide dat geen uitzondering met Nieuwenhuijze wordt ge* maakt. Als anderen wel periodiek zijn vet» hoogd en deze ambtenaar niet, dan kan hij zich begrijpen een verlangen naar zoo'n wettelijke verhooging.
De heer NELISSE: Het frappeert me, dat onze secretarie meer dan f 1000 teveel uitgeeft tegenover andere gemeenten.
De heer KOOPMAN: Er is geen misbruik gemaakt van Nieuwenhuijze. Integendeel, als deze ook, gelijk zoovele anderen hooger op gegaan was, dan hadden we hier een klerkje kunnen nemen van f 300 ä f 400. Waar is nu het profiteeren?
De heer OP DEN BROUW: Nu verzet mei\ zich tegen een verhooging van f 200, maa? als de heer Koopman zegt, dat men eigenlijk Nieuwenhuijze niet zou noodig hebben, dan wordt het nog erger door een ambtenaar van f 1300 te handhaven.
De VOORZ.: De werkzaamheden ter se* cretarie zijn beduidend. Onze ambtenaar is een typist bij uitnemendheid. Hoe ze elders hun werk klaar spelen weet ik niet. Sinds '20 of '21 is er nooit in dit salaris veran* dering gebracht. De beeren Nelisse, Koop* man en Hage zeggen wel, dat de financiën het niet wettigen een salaris verhooging toe te staan ,maar ook uit een oogpunt van kommer is er wel wat voor te zeggen omdat zijn bijverdiensten grootendeels zijn ver* vallen.
Er is beweerd, dat het niet toelaatbaar is omdat de fondsen het niet permitteeren, en als de toestanden mochten verbeteren er geen bezwaar voor deze verhooging zou zijn; dat is filantropie.
De heer HAGE vond dit verweer ont* Zettend zwak. Er is aan de capaciteit ter secretarie niet het minst te kort gedaan. En tenslotte gaat de Voorz. op het gevoel werken.
De VOORZ.: Ge zijt scherp. De heer NELISSE: Als wordt beweerd van f 25 niet te kunnen leven, hoe moet het dan gaan met de werkloozen die van f 9 moeten rond komen. Maar daar zit aan dit heele zaakje een politiek tintje vast. Waarom heeft dhr. Quakkeiaar dit niet ter sprake gebracht bij de Wethouders.
De heer QUAKKELAAR: Dat Was niet noodig.
Het voorstel tot verhooging werd aange* nomen met 4 tegen 3 st., die der h.h. Nelisse, Koopman en Hage. De heer KOOPMAN verzocht uitdrukke* lijk deze beslissing aan Ged. Staten mede te deelen en aan den Minister, dat op Z. Exc.'s vraag hoeveel er op de jaarwedden is bezuinigd, te melden, dat er integendeel op verhoogd is.
Op de vraag van den heer OP DEN BROUW of het een voorschrift is aan den rijksveldwachter een gratificatie van f 75 te geven, antwoordde de VOORZ. ont* kennend, maar door die gratificatie heeft hij als hoofd der politie een zekere mate van bevoegdheid hem in overleg te requireeren ter surveillance, waarvoor we anders een tweede veldwachter noodig zouden hebben zooals voorheen. De f 25 voor de Burgerwadit of de Bijz.
Vrijw. Landstorm was een doorn in het oog van den heer BOUT en betrof volgens hem niet anders dan wat grappen maken en een beetje schieten, terwijl we al zoo'n groot leger hebben.
De heer NELISSE zeide dat er heelcK maal geen reden is om daarmee te geksdhe ren; zien we sledits naar Abessinié.
De heer LANGEJAN vond de tijden veel te ernstig om van grappen te spreken. Ook anderen keuren deze toon af.
Met 5 t^e^n. 2 st., die van de beeren Bout en Op den Brouw werd de post gehand' haafd.
De herstelling van de havenbeschoeiing nabij de wed. Fermie zal geschieden bij in* schrijving onder plaatselijke metselaars.
Op initiatief van den heer Langejan zal de f 100 voor het onderhoud der wo* ning van het schoolhoofd in hoofdzaak be* stemd worden voor het schilderen van de voorgevel, hetgeen hoog noodig is.
De heer OP DEN BROUW wees op de groote schakel in de schoolgeldheffing, bijv. in de klasse van f 1500—f 3000 zal iemand met een inkomen van even f 1500 even* veel betalen als iemand met f 3000. Toch toonde de SECR. aan dat dit verschil werkelijk niet zoo groot is. Zou men gaan wijzigen, dan moest men begin* nen bij een inkomen van f 600 inplaats van f 800, dan zou men juist de kleine menschen treffen, hetgeen wel in geen geval de bedoeling zal zijn.
De heer LANGEJAN had bezwaar te* gen het subsidie aan de muziekvereeniging. Hij vindt het verkeerd dat menschen die prinicipieel tegen de muziek zijn door dit . subsidie middellijk gedwongen worden daar in bij te dragen. Als de muziek voor een zeker soort van menschen een bron van genoegen is, moeten ze anderen, die er prin* cipieei tegen zijn, daarin niet betrekken.
De heer NELISSE vindt een muziekver* eeniging voor een dorp onmisbaar, zooals bijv. bij verjaardagen van het Kon. Huis. Jammer was het zelfs, dat bij de jaardag van de Koningin niet gespeeld is door eenige tegenstand.
De heer LANGEJAN heeft zoo'n con* cert eens afgeluisterd. Eerst gaf men het Wilhelmus, toen eenige marschen en tot slot weer een vaderlandsch lied. Zou men nu meenen dat men daarmee onze Konin* gin werkelijk zoo'n hulde bracht? Er is gezegd ,dat ze onmisbaar is voor een dorp. Maar de gemeente moet men er heelemaal buiten laten. Hij is er van overtuigd, dat dit subsidie beter kan gebruikt worden om, als het vriest en koud is, de menschen die dat noodig hebben, stooksel te verstrekken. De heer HAGE beschouwt muziek van uit een opbouwend oogpunt. Ze is leerzaam en de werkende leden weet men bij hun oefeningen altijd op een goede plaats. On* der de andersdenkenden zijn er heel wat die toch voor muziek zijn. Het is waar: Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde.
Een muziekvereeniging is geen overtollige weelde.
De heer LANGEJAN: Als de menschen voor muziek zijn, moeten ze zelf maar de kosten dragen.
De heer KOOPMAN heeft altijd tegen gestemd en meermalen gevraagd of ze zich* zelf niet kan bedruipen.
De heer BOUT wilde de post hiervooi behouden omdat de werkende leden niet alleen zichzelven geven voor de muziek, maar ook heel wat contributie offeren, die bij onttrekking door de gemeente nog hoo* ger zou worden.
Ze bleef bij stemming behouden met 5 tegen 1 st., die van den heer Langejan, ter wijl de heer Koopman zich onthield. De heer OP DEN BROUW vroeg of de
De heer OP DEN BROUW vroeg of de post van f 1000 die de gemeente aan het Weezen*Armbestuur geeft, niet beter kan besteed worden, door collectieve steun te verkenen inplaats van die tobbers te laten zorgen voor huur, waterleiding enz.
De heer KOOPMAN wees er op dat des tijds van het Armbestuur zoo'n schromelijk misbruik is gemaakt dat het er nu nog ten deele de gevolgen van ondervindt.
De heer NELISSE zou de bestemming van die gelden maar aan het bestuur over* laten.
De VOORZ. zeide dat de bedoeling van den heer Op den Brouw meer is, een stich* ting voor ouden van dagen, maar men heeft daar nooit aan gewild. Toch zijn er mooie voorbeelden van in Kruiningen en lerseke. En men wilde wel eens gaan kij* ken, maar dan in den kersentijd. Toen heeft spr. 't maar laten rusten.
Weder wordt de controle op de arbeids* bemiddeling onnoodig geacht door de hh. Bout en Op den Brouw, maar toch be* houden met hunne stemmen tegen.
Tenslotte werd de begrooting vastgesteld tot een bedrag van ruim f 112.000 miet onvoorzien f 2108.32.
Getracht zal worden secretarie* en school* behoeften voor zooverre ze daartoe in aan* merking kunnen komen, aan te besteden.
De begrooting van het Weezen*Armbe* stuur werd eveneens vastgesteld tot eea bedrag van f 11.490.28V2.
Over een vraag van den heer BOUT om de steunregeling in werking te stellen, zou men zidi nog practisch bedenken. Daarna sluiting.
ST. ANN AL AND, 22 Oc*., v.m. 11 uur.
Tegenwoordig alle leden.
Na het uitspreken van het ambtsgelrfed werden de notulen der beide voorgaande zittingen gelezen en goedgekeurd.
Ten opzichte der laatste wMde de heer STOLS iets zeggen aangaande het genomen besluit over het havengeld.
De VOORZ.: Betreft het een aanmer«^ king op de notulen?
De heer STOLS: Neen. De VOORZ.; Bewaar U 't dan tot straks bij de rondvraag.
Daarna werden de notulen goedgekeurd. De VOORZ. zeide, dat B. en W. naar aanleiding van het slot der notulen, zich hebben verstaan met de Bruijn over het tuintje dat hij van de gemeente in pacht heeft, maar wil daarvan geen afstand doen, zoodat we dienaangaande een afwachtende houding moeten aannemen tot 1938 waarop de ipacht teneinde is en alsdan als gemeente* mestvaalt kan ingericht worden. En ten aanzien van het stukje grond, waar we het oog op hadden ter bestemming voor woonwagenkamip, willen de kerkvoogden der Herv. Gem. absoluut niet weten; ander terrein is er niet, zoodat we ook dit voorst loopig moeten laten rusten.
Het normaal subsidie over het 3e kwar>< taal dat ten laste komt dezer gemeente overeenkomstig het werkloosheidsbesluit bedraagt f 420.— en het extra subsidie f 370.—.
Krachtens art. 86 der Lag. Onderwijswet is deze gemeente aan de gemeente Haarlem over '34 verschuldigd wegens aldaar school!» gaande leerlingen uit deze gemeente f 74 26 en aan de gemeente Bussum uit denzelÊden hoofde f 13.69 en f 6.23.
Van de rijks*inspect:e der werkverschaffing is namens den minister een missive ontvan» gen betreffende rouleering van werkloozen in dien tak van dienst, bedoelende dat bij werkverschaffing een bepaalde ploeg gedu« rende 4 (weken zal werkzaam zijn om daarna voor eenzelfde tijdvak door een andere ploeg te wprden vervangen. Aan de inzen= ding van een lijst van de te werkgestelden zal streng de hand worden gehouden. Dit betreft niet alleen hoofden van gezinnen, maar ook op zichzelf wonenden en kost* gangers.
De VOORZ. deelde mede dat men zich onmiddellijk met den inspecteur in verbin* ding had gesteld om hem te wijzen oip het groote bezwaar, dat dan de oversdiietenden in de steunregeling vallen. Nu hebben we weliswaar gezondigd door de lijst van werk* loozen, die zou loopen van 17 October niet in te aenden, maar de heer Stevens heeft er in toegestemd 't voorloopig te laten zooals 't was, en zou nog eens een extra bezoek brengen bij den minister om op dat bezwaar te attendeeren. Zou 't todi moe* ten toegeipast worden, dan had de Voorz. zich gedacht de 48 werkloozen in de werkver sChaffing te splitsen in 2 ploegen, elk van 24, aan te wijzen Wij loting, waarmee de inspecteur accoord kon gaan.
Aangaande de brandstoffen*toeslag van f 1.— per week, hetzij in natura, hetzij in geld en ingaande 27 Oct. a.s. tot 28 Mrt. '36 stelden B. en W. voor hen te macJ ^jgen deze toeslag toe te passen als er inderdaad noodzaak is. De bedoeling van deze toeslag geldt ook
De bedoeling van deze toeslag geldt ook voor gascokes tot IV2 H.L. en als deze bijv. 50 cent per H.L. zou bedragen dan mag toch niet meer dan I1/2 H.L. worden ver» strekt.
De heer STOLS kon er zich niet mei vereenigen en stelde er tegenover voor, om de toeslag te verkenen aan de werkloozen vanaf het aangegeven tijdstip. Het werd editer verworpen met 5 tegen 2 st. Vóór de beeren Stols en van den Boo* gaard, waarop het voorstel van B. en W. werd aangenomen möt 5 teljen 2 st-, die der h.h Stols en van den Boogaard.
Aan P. Sdherpenisse werd % jaar ont» heffing verleend van zijn aanslag in de hon* denbelasting.
Op het verdoek van A. P. Bil om een verwarmd en verlicht lokaal der O.L. School tot het geven van een landbouw*wintercur* sus, stelden B. en W. voor, gunstig te be* schikken, omdat dit niet alleen een onder* wijs*zaak betreft, maar bovendien zeer nauw samenhangt met de hoofdbron van bestaan der ingezetenen. De aanvrager zal zelf de kosten van onderhoud van het lokaal, tel* kens nä het gebruik op zich nemen.
Zonder beraadslaging aangenomen. Goedkeuring werd verleend aan een be* sluit van het Weezen*Armbestuur tot toe* kenning eener reductie op den huurprijs van bouwland 40 pCt., weiland 45 pCt. en tiiintjes 45 pCt.
De wed. Dane die in een adres ver* klaarde slechts een weekinkomen te hebben van f 5.— en daarvan de lasten der water* leiding van f 3.02 per kwartaal niet te kun* nen dragen, verzocht deze lasten door de gemeente over te nemen. ' B. en W. waren met die toestand bekend
B. en W. waren met die toestand bekend en erkenden het. Maar zou men dit ver* zoek inwilligen, dan zou men 't anderen ook niet kunnen weigeren, want geeft men de een, dan moet men 't de ander ook doen. En er rijn wel al een 20 dergellijifca verzoeken gekomen. Ze zijn van meening dat men er niet aan kan beginnen en rtios^ ten dus tot afwijzing adviseeren. De heer STOLS plaatste zich op een heel
De heer STOLS plaatste zich op een heel ander standpunt. Er kunnen een 20*tal ver* zoeken ingekomen zijn, dan is dit zoo'n buitengewoon geval, dat men zeker hel* pen moet bij dit klein beetje inkomen. Ieder weldenkende weet, dat het een zaak van onmogelijkheid is om van f 5.—, per kwar* taal nog f 3.02 af te zonderen. Bij den aanleg heeft men ieder verplicht tot aan* sluiting, en ab men nu zoo duidelijk voor oogen ziet als hier dat die venplichting on* mogelijk is na te komen, dan moet de ge* meente die de verplichting oplegde, ook hierin haar helpen.
Het betoog mocht niet baten, want met 4 tegen 3 st., die der beeren Stols, Geluk en van den Boogaard werd het voorstel*Stols tot inwilliging verwotipea en dat van B. en W. tot afwijzing met dezelfde stem*ver' houding aangenomen.
De zangvereeniging „Excelsior" verzocht om het gebruik van een schooUokaal tot het beoefenen van den zang van gepaste liederen.
B. en W. hadden bezKvaar om dit te doen inwilligen. Vroeger is door verschillende andere vereenigingen gebruik gemaakt van de School op een wijze, dat men wel mag zeggen dat ze misbruikt werd. De vloer was bevlekt met vet en vuile olievlekken, zoodat toen die oefeningen van de Bijz. Landstorm waren afgeloopen er een alge* meen besluit is genomen om nimmer meer een vereeniging in de school toe te laten en haar speciaal te bestemmen voor onder* wijs.
De heer STOLS vroeg waarom het voor de een wordt toegestaan en de ander niet De muziek oefent er in, de heer Bil krijgt een 'lokaal, alleen de zangvereen. niet. Nu komen er op eens klachten over vet en vlek* ken, maar daar beiden deze er niet aanbren* gen, zal ook de zangver. dit niet doen. De aanvragers zijn toch evengoed allemaal men* sehen van St. Annaland, die evengoed hun belasting opbrengen. Hij heeft er allerminst op tegen dat de muziek een lokaal heeft, maar waarom dan niet een zangver. Hij noemde 't een ongepaste zaak.
De VOORZ. zeide dat die vetvlekken kwamen van de geweren der landstormers. Een zangver. kan men niet vergelijken met landbouwonderwijs, dat gegeven wordt door een erkend gediplomeerde. De zang is zij* delings ook wel min of meer onderwijs, vroeger heeft men zooveel onaangenaamhe ^en ondervonden, dat het aan geen enkele vereeniging meer zou worden toegestaan. De muziek is er nu al 60 jaar in, en dat be* schouwt men als zoodanige rechten, dat we 't haar niet weigeren kunnen. Hoorden we vaak klachten, van de muziek nooit.
De heer STOLS: Het grootste bezwaar bij B. en W. is, dat ze bang zijn voor ver* ontreiniging. Maar als men nu belooft, dat men het lokaal telkens in orde zal opleveren, dan vervalt dat bezwaar toch?
De VOORZ.: Beloven deed men het al* tijd, maar nagekomen werd het niet.
De heer STOLS: Men zal nu de ver* zoekers uit nood een café doen gebruiken en dan hoort men straks van de tegenstam>' standers de meeste felle critiek.
De VOORZ.: Als we dit toestaan, dan moeten we 't ook geven ab er een spreker komt, bijv. voor een propaganda*avond. Hadden we nu een leegstaand lokaal, dan was er niets tegen.
De heer STOLS: Het betreft hier het aanleeren van gepaste liederen door St. Annalanders. Waarom nu de een voor* en de ander achteruit. Ik keur dat af.
Het voorstel*Stob om het toe te staan, werd verworpen met 4 tegen 3 st., tegen de h.h. Heijboer, Goedegebuure, Hage en
Prinse. En dat van B. en W. tot afwijzing aangenomen met 4 tegen 3 st., die der h.h. Stob, Geluk en van den Boogaard.
De heer STOLS: Het is mooi, het b mooi! De heer GOEDEGEBUURE: Ja, 't b zoo
De heer GOEDEGEBUURE: Ja, 't b zoo mooi, dat ik er bijna over denk een voor* stel te doen om ook de muziek uit de school te laten gaan. Maar ik zal 't niet doen.
Ter uitoefening van de demping van de Kerkgracht en tot plaatsing van conpures tusschen het veilingsgebouw en sdhipper Heijboer, deeb in werkverschaffing werd goedgevonden een geldleening aan te gaan van f 2000.— bij het We€zen*Armbestuur tegen een rente van hoogstenjs 4 pCt., af te lossen in 10 jaar of zooveel eerder als mo* gelijk zou blijken.
De begrooting voor 1936, onderzodht door de beeren Geluk, Stob, van den Boo* gaard en Prinse had tot geen op* of aan* merkingen aanleiding gegeven, en mitsdien, overeenkomstig hun advies vastgesteld tot een bedrag van f 97.558.40, en die van den kaïpitaaldienst op f 2000.—. De gem.*'be* grooting wijst wel op een zeer hoog bedrag, maar daarin b begrepen een som van f 30800.— voor steunverleening, a'.s f 25000 voor werkverschaffing aan derden, f 4000 aan steunverleening en f 1800 aan werk* verschaffing in eigen beheer.
B en W. hoopten dat de begrooüng door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. Van officieuse zijde is vernomen dat het
Van officieuse zijde is vernomen dat het werk te St. Philipsland vanaf 1 Dec. tot 1 Maart zou worden stopgezet in verband met de mogelijke weersgesteldheid, maar officieel b er niets van bekend, zelfs op het departement wbt men er den voorzitter niets van te zeggen.
Belasting*verhooging is gelukkig gebleken niet noodzakelijk te zijn. Mbschien kunnen We in een volgende begrooting een verla* ging van de opcenten op de Pers. belasting voorstellen.
Die van het W€ezen*Armbestuur werd goedgekeurd tot een bedrag van f 13.503.32.
Tenslotte werd in de loopende begrooting een wijziging gebracht door Èen over* schrijving op enkele overschreden posten tot een bedrag van f 425 en afgeschreven van „onvoorzien" waardoor op deze post thans nog restte f 547.01.
Na een comité*generaal werd algemeen goedgevonden aan de zeeslub 2 vloeipalen te plaatsen tot een bedrag van f 100, waardoor de veilingvereeni'ing rechtstreeks hare uien zal kunnen verladen.
Bij de rondvraag herinnerde de heer STOLS er aan, dat hij in de vorige ver* gadering een voorstel verdedigd had tot ver* laging van het havengeld, hetgeen ver* worpen is. Nu heeft een der tegenstemmers later verklaard, dat hij daar eigenlijk ook wel voor was, maar dat het belang van de partij eischte om er tegen te zijn. Hij noem de het een diep treurige geschiedenis, als het partijbelang zoo moet gaan boven het gemeentebelang. Daarna sluiting.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zaterdag 26 oktober 1935
Eilanden-Nieuws | 8 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van zaterdag 26 oktober 1935
Eilanden-Nieuws | 8 Pagina's