Ambtskleding ouderlingen en diakenen
Is er vrijheid rond de ambtskleding van ouderlingen en diakenen?
Liefdesplicht
Eerder schreven we over de ambtskleding van predikanten, waarbij we in de kantlijn ook een korte opmerking maakten over de andere leden van de kerkenraad. Maar een van onze lezers stuurde een aantal vragen in die daarbij niet aan de orde kwamen…
Allereerst herhalen we de stelling dat de nieuwtestamentische kerk in strikte zin geen ambtskleding kent. Anders dan onder het oude verbond, waar we lezen over priesterkleding en profetenmantel, spreekt het Nieuwe Testament niet meer over een speciaal kleed voor ambtsdragers. De vraagsteller wees nog op Johannes de Doper. Als priesterzoon van Zacharias had hij recht op priesterkleed, priesterspijs en priesterwoning. Maar we lezen dat hij zijn dienstwerk niet verricht in Jeruzalem, maar in de woestijn. Hij eet geen offervlees, maar sprinkhanen en wilde honing. Tenslotte kleedt hij zich niet met het witte priesterkleed, maar draagt een kemelsharen mantel met een lederen gordel.
In de geschiedenis van Gods Kerk is door Rome het ambtsgewaad weer ingevoerd om het onderscheid tussen de ‘leek’ en de ‘geestelijke’, de gewone burger en de ambtsdrager zichtbaar te maken. Daarbij moest ook zichtbaar zijn welke positie men in de kerk innam. Door de Reformatie zijn we ‘verlost’ van veel niet-Schriftuurlijke gebruiken en gewoonten.
Tegelijk is het een goed gebruik geworden dat verkozen mannen in de kerkenraad zichtbaar worden bij het dienen in de gemeente door het ‘zwarte pak’. In onderscheid met de predikanten die door bevestiging tot het ambt van dienaar van het Goddelijke Woord overgegaan zijn tot een ‘andere staat des levens’, betreft het alléén de momenten dat ze ambtelijk dienen. Dan past ambtskleding. Het roept vragen op als ambtsdragers in hun alledaagse kleding gemeenteleden ontvangen op een kerkenraadsvergadering. In die ogenblikken, net als bijvoorbeeld bij het geven van catechisatie, het afleggen van huisbezoeken en het vertegenwoordigen van de gemeente op een bredere kerkelijke vergadering staan ze in dienst van de Koning van de Kerk.
Eeuwigheidslicht
Graag voegen we er nog een treffend citaat van wijlen ds. A. Bac (1940-2010) aan toe. In ‘De Saambinder’ van 3 oktober 1985 schreef hij onder meer: ‘Zeker, onder een zwart pak leeft er van nature een even boos hart als bij een ander, want wij zijn allen van nature diep verdorven schepselen. Wanneer de eer des Heeren, het heil van de naaste, de liefde tot de dienst des Heeren in ons hart mag leven, zullen we samen daarin willen leven en waken voor ergernissen. De Heere beware ons bij Zijn dierbaar Woord en getuigenis en Hij zij ons genadig. Hij doe nog toe tot de gemeente die zalig wordt door de soevereine genade in de Heere Jezus Christus, Die als de Gezegende van Zijn Vader in volmaakte gehoorzaamheid de weg van het kruis is gegaan, opdat alles volbracht wordt. De Heere Christus moge nog velen bekleden met de klederen des heils die Hij door Zijn lijden en sterven heeft verworven. Als wij zien wat het Christus gekost heeft om in te gaan in de schuld en in de verlorenheid van de Zijnen, die Hem van eeuwigheid zijn gegeven, dan komt het ‘kleding-vraagstuk’, op Golgotha's heuveltop in eeuwigheidslicht te staan. Daar zien wij de lijdende Borg. De kleding werd uitgetrokken door ruwe soldatenhanden. Zo hing Hij naakt en uitgetogen aan het vloekhout der schande. Bij Zijn volle bewustzijn werden Zijn klederen verdeeld en verloot.
Waarom toch dit alles? Wel, alleen uit eeuwige liefde! Omdat Hij daardoor Zijn Kerk zou bekleden met de klederen des heils en de mantel der gerechtigheid. Immers door Zijn lijden en sterven is het mogelijk geworden dat naakte, ontklede zondaren straks met Hem zullen wandelen in witte klederen, en dat tot in aller eeuwen eeuwigheid’.
Lezer(es), kent u iets van dit geheim?
Heb jij/hebt u ook een vraag?
Mogelijke vragen over onderwerpen binnen de doelstelling van De Saambinder kun jij/kunt u mailen naar ds. B. Labee of hem per post toezenden (zie colofon). Er volgt -zo mogelijk- altijd een reactie. Echter alleen als de redactie het waardevol acht voor de lezers, volgt een antwoord op jouw/uw vraag in een nummer van De Saambinder. Graag wel wat geduld. Er liggen nog tientallen vragen op een reactie te wachten.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 15 mei 2025
De Saambinder | 28 Pagina's