De tabernakeldienst (304)
De Heere behartigt Zijn zaken zeer wijs als we zien hoe Hij Mozes opdracht gaf om een ark te laten maken die Christus zou afbeelden. U kunt ons afvragen op welke manier Gods wijsheid daarin te zien was? Als wij alléén letten op de afmetingen van deze kleine kist die gemaakt was van acaciahout en vanbinnen en vanbuiten overtrokken was met goud, dan weten we nog niet de wijze bedoeling van de Heere. Het was Zijn wijsheid om door middel van de námen van deze ark ons te wijzen op de heerlijkheid van Christus, de Zaligmaker van verloren zondaars. We hebben reeds enkele namen van de ark overdacht, zoals ‘de ark der getuigenis’ (Exod. 25:22); de ark des verbonds (Num. 10:33), ‘de ark des verbonds des HEEREN’ (Joz. 3:17); ‘de heilige ark’ (2 Kron. 35:3) en ‘Gij en de ark Uwer kracht’ (2 Kron. 6:41).
Thans willen we stilstaan bij de betekenisvolle inhoud van de naam: ‘de ark Gods’ (1 Sam. 3:3). Misschien zullen er onder onze lezers zijn die nu willen afhaken omdat zij het te moeilijk vinden. Maar sla het blad nog niet om, omdat we uw aandacht vragen voor een jongeling die werkzaam was in de taber nakel, Samuël. We willen u schrijven in wat voor verband de naam van ‘de ark Gods’ voorkomt: En Samuël zich ook nedergelegd had, eer de lamp Gods uitgedaan werd, in den tempel des HEEREN, waar de ark Gods was (1 Sam. 3:3). Samuël had nog weinig kennis van de HEERE, de Verbonds-God, maar wist wel dat ‘de ark Gods’ in het heilige der heiligen van de tabernakel het symbool was van Gods bijzondere tegenwoordigheid.
Nu wilde de Heere Zijn jonge knecht onderwijs geven vanuit de plaats waar de ark van God stond. Zijn slaapkamer was namelijk niet ver van de tabernakel, want de stem die hem bij zijn naam noemde kwam vanuit de wolk die boven het verzoendeksel van de ark hing. God sprak nu vanuit het heilige der heiligen als de antwoordplaats tot Samuël. Wat een nachtonderwijs kreeg deze jonge knaap van de Heere. Lieve jeugd, smeek de Heere of Hij ook jullie onderwijs geeft zodat je door Gods Geest geleid wordt langs de weg van bekering tot Christus, de ‘Ark van God’!
De ark Gods
Deze naam van de ark is zeer opmerkelijk. Maar zoals wij in de nacht door een vruchtbaar dal rijden zonder aan beide zijden van de bergen de prachtig aangelegde tuinen te zien, zo heb ik dit hoofdstuk met de naam ‘de ark Gods’ dikwijls gelezen zonder de rijke inhoud op te merken. Zoals u en ik het zonlicht nodig hebben om de omgeving waar te nemen, zo hebben wij de heldere stralen van Christus, de Zon der gerechtigheid nodig om de naam ‘de ark Gods’ te kennen tot zaligheid. We zien ook Gods wijsheid verklaard dat alléén de ark in vergelijking met de andere voorwerpen van de tabernakel de titel draagt: ‘de ark Gods’. De Heere identificeerde Zich met de ark. Voor geen ander voorwerp van de tabernakel gold deze bijzondere eenheid. Let maar eens op de namen van de andere voorwerpen. Eerst die van de koperen voorwerpen in het voorhof: het brandofferaltaar en het wasvat. Nu de gouden voorwerpen in het heilige: de tafel met toonbroden, de kandelaar en het reukofferaltaar. U ziet dat geen van de genoemde voorwerpen bijvoorbeeld heette: ‘de gouden kandelaar van God’. Alleen de ark droeg de bijzondere naam: ‘de ark Gods.’ Hiermee geeft de Heere aan: Ik en de ark zijn Eén. Ik als God vereenzelvig Mij met de gouden ark. Nog eenvoudiger gezegd: Ik stel Mij gelijk aan de gouden ark. Omdat de ark Christus afbeeldde, betekent de ark Gods: Ik, Christus, ben God!
De ark Gods is een wonder
Het gaat boven ons menselijk verstand dat de Heere op deze wijze de absolute Godheid van Christus liet afbeelden, Die onze menselijke natuur zou aannemen. De Zoon van God identificeerde Zich met het mens-zijn en met de vloek ervan. Christus heeft de menselijke natuur aangenomen om de vloek van de wet voor verloren doch verkoren zondaars weg te dragen en de zegen te verdienen. Wat een Goddelijke wijsheid om de ark met het verzoendeksel te noemen: ‘de ark Gods’. God de Vader zou door Christus, de Middelaar Gods en der mensen, verzoend worden (1 Tim. 2:5). Nee, niet alleen om hen van de vloek te verlossen, maar ook om hen de zegen te schenken die Christus aan het kruis zou verdienen. Lees maar eens hoe Paulus dit in enkele zinnen verwoordt: Christus heeft ons verlost van de vloek der wet, een vloek geworden zijnde voor ons; want er is geschreven: Vervloekt is een iegelijk die aan het hout hangt (Gal. 3:13). U leest in deze ontroerende tekst dat Christus de vloek voor hellewichten en wetsovertreders aan het vloekhout van het kruis heeft weggedragen. Om vervolgens tot een climax te komen, zoals een leeuwerik al zingend naar boven vliegt, want wij horen hoe Paulus al juichend in verwondering uitroept: Opdat de zegening Abrahams tot de heidenen komen zou in Christus Jezus, en opdat wij de belofte des Geestes verkrijgen zouden door het geloof.
Loof de Heere voor Christus, de Ark van God
We plaatsen nu het woordje ‘sela’ dat in de Psalmen dikwijls voorkomt, om een korte rustpauze in te lassen zoals David zegt: Mijn overdenking van Hem zal zoet zijn; ik zal mij in den HEERE verblijden (Ps. 104:34). Het kan niet anders dat als u Christus’ kruislijden overdenkt, u de lofzang in stilte tot de Heere opzendt. Hebt u dan geen reden om God te loven voor uw bekering? Is het dan geen groot wonder van soevereine genade dat u ooit uit de macht van satan en zonde werd verlost en een onderdaan van Zijn Koninkrijk van genade werd gemaakt? Wijst de naam: ‘de ark Gods’ u er niet op hoe Christus Zijn Vader als Rechter voor u verzoend heeft door het storten van Zijn dierbaar bloed? Wat een genadeweldaad om verzekerd te mogen zijn dat God u om Christus vrijspreekt van schuld en straf en een recht geeft op het eeuwige leven. Loof de Heere voor Zijn duur verdiende zegeningen, voor Zijn voorzienig handelen, ook al begrijpt u Zijn leiding met u niet. Dank Christus voor alles, niet alleen voor de vriendelijke toeknik, maar ook voor het verdriet dat een schaduw werpt op uw weg. Erken met de grootste eerbied dat God de Vader Zijn eigen Zoon voor u niet heeft gespaard zodat u met Hem alle dingen ontvangt. Mediteer dikwijls over de naam en de betekenis van: ‘de ark Gods’. Als u zo zalig gesteld bent wanneer u gelovig ziet op Christus, dan begint u hier reeds in te stemmen met het ‘nieuwe lied’ dat in de hemel wordt gezongen: Want Gij zijt geslacht, en hebt ons Gode gekocht met Uw bloed (Openb. 5:9). Mist u deze zekerheid en hebt u nood en verdriet? Als de Heere u vertroost, dan lacht u door uw tranen heen en u ontvangt een stille ziel. U zegt dan: ‘Ach lieve Heere, wat een bijzondere inhoud is toch de naam van deze ark: ‘De ark Gods’. Straks zullen alle gelovigen die zich kennen als de voornaamste van de zondaren in het hemelse heilige der heiligen Christus zien en aanbidden. U zult dan niet langer meer treuren!
Christus, de Ark Gods is aanbiddenswaardig
Wanneer wij aan de handen van Christus denken, die hemel en aarde in zes dagen uit niets hebben opgebouwd, en we zien daarna op Zijn handen die met spijkers aan het vloekhout van het kruis werden genageld totdat Hij alles had volbracht, dan staat ons verstand met eerbied stil. De hoogwaardige Zoon van God, Die één in Wezen is met God de Vader en God de Heilige Geest, werd een waar en rechtvaardig Mens en bleef God om de zaligheid op rechtsgronden te verdienen. Woorden ontbreken, maar het wonder wordt des te groter en we voelen de noodzaak om nog eerbiediger te vragen of ‘de ark Gods’ ook voor ons alle waarde mag krijgen, om Hem straks eeuwig te loven en te prijzen. Luister wat Paulus schrijft: Ziende op de overste Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus (Hebr. 12:2). Hij roept niet op om het te begrijpen, maar om gelovig op Jezus te zien en Hem te aanbidden. Zie op de vleesgeworden Zoon van God, zoals het afgebeeld was in ‘de ark Gods’, en aanbid en omhels Hem als uw Heere, Die u met God verzoend heeft. Het acaciahout beeldde Zijn menselijke natuur af, en het goud waarmee de houten planken vanbinnen en vanbuiten overtrokken waren, symboliseerden Zijn Godheid. Wie van ons aanbidt Christus met de hoogst mogelijke eerbied en stamelt: ‘Aanbiddelijk Opperwezen’? Christus is het waard om door álle lezers aangebeden te worden.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 15 juni 2023
De Wachter Sions | 12 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 15 juni 2023
De Wachter Sions | 12 Pagina's