Maïs Moet de Ergste Honger in Malawi Stillen
Terwijl de bevolking van Malawi de wortels van waterplanten eet en snakt naar een nieuwe oogst, blijft de verwachte regen uit. De nood is hoog.
‘Er is echt honger in de dorpen’, appt een partner vanuit Malawi.
Nu is hongersnood niets nieuws voor de bevolking van het Afrikaanse land. In de achterliggende jaren waren er al vaker voedselcrises. De ene keer mislukte de oogst door hevige regenval, een andere keer verschrompelden de gewassen op het veld doordat de regen juist uitbleef.
Maar zo nijpend als de situatie in het land nu is, was die maar zelden. Door de achtereenvolgende misoogsten kon de bevolking immers nauwelijks een voedselvoorraad aanleggen. Wat er nog in huis was uit vorige jaren, was daardoor al vroeg op. Het gevolg: in oktober was de nood al zo hoog dat inwoners de wortels van waterplanten begonnen te eten. Intussen laat de oogst van 2025 nog maanden op zich wachten. Pas in april kunnen de gewassen van het land worden gehaald. Als dat al kan, want de vooruitzichten zijn somber.
Nood is er niet alleen in Malawi. Ook omliggende landen worden geteisterd door honger. De regeringen van Lesotho, Namibië, Zambia en Zimbabwe riepen, net als de regering van Malawi, een noodtoestand uit. Hulporganisaties spraken al in oktober 2024 over zo’n 21 miljoen ondervoede kinderen in Angola en Mozambique. Volgens de Verenigde Naties is er dan ook sprake van de ergste voedselcrisis in decennia. Tel daarbij op dat een aantal landen in december storm en zware regenval kregen te verduren én dat in Malawi een vluchtelingenstroom op gang is gekomen van mensen die het politiek geweld in buurland Mozambique proberen te ontvluchten, en het is duidelijk: er is dringend hulp nodig.
105.000 KILOGRAM MAÏS
In deze nood probeert de kerk hulp te bieden. De diaconale commissie van de Reformed Presbyterian Church of Malawi (RPCM) diende een verzoek in om financiële hulp bij het uitdelen van voedsel onder de arme gemeenteleden.
Met uw gift aan de diaconale collecte t.b.v. Malawi, op zondag 12 januari, maakte u de voedseluitdeling mogelijk. Hartelijk dank daarvoor!
In totaal verspreidde de RPCM via partnerorganisaties zo’n 4.200 zakken maïs van 25 kg, ofwel 105.000 kg maïs. Die belandden overigens niet alleen bij leden van de kerk. Dominee Falamenga, algemeen secretaris van de RPCM, vroeg de lokale kerkleiding om ook kwetsbare burgers, zoals ouderen, wezen, gehandicapte personen en hiv-patiënten, niet te vergeten. Want juist in een crisissituatie hebben zij het nodig dat iemand zich over hen ontfermt. En als de kerk dat doet, ontstaat er misschien een mogelijkheid om de Blijde Boodschap te delen.
Vanuit Malawi ontvingen we inmiddels foto’s van vermagerde burgers bij grote stapels maïszakken. Hun ernstige gezichten spreken boekdelen. Toch zijn ze ook blij, want de inhoud zal hen de komende weken wat voedselzekerheid bieden. Of ze er genoeg aan hebben, is maar de vraag. Want, klinkt het vanuit Malawi, de verwachte – en begeerde – regen blijft maar uit. ‘Als de regen in de resterende maanden van het regenseizoen uitblijft, ligt er een nieuwe hongersnood op de loer.’
Daarom vragen we u om aan de bevolking van Malawi te blijven denken, vooral in uw gebed. En om mee te lijden, al was het maar financieel. Want in een crisissituatie als deze zijn uw gebed en giften dringend nodig.
Malawi In Een Notendop
Malawi behoort tot de armste landen ter wereld. Voor een groot deel van de bevolking zijn de primaire levensbehoeften, zoals voedsel, niet vanzelfsprekend. Dat maakt de Malawianen kwetsbaar en afhankelijk.
Met steun van het ‘Noodhulp- en rampenfonds’ en het fonds ‘Diaconale projecten Malawi’ van de generale diaconale commissie (GDC) konden in januari zo’n 4.200 huishoudens in 26 verschillende plaatsen in Malawi worden voorzien van voedsel. De distributie vond plaats in samenwerking met de RPCM en de stichtingen Stéphanos en Timotheos.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 30 januari 2025
Zicht op de kerk | 32 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 30 januari 2025
Zicht op de kerk | 32 Pagina's