Wat Als Het Werk Steeds Zwaarder Valt?
Perspectief Op Pensioen
We willen allemaal graag gezond doorwerken tot de AOW-leeftijd. En daarom zijn er steeds meer mogelijkheden om een stapje minder hard te lopen op het werk. Om toch die eindstreep te halen. Ondanks deze aandacht voor duurzame inzetbaarheid, blijkt de praktijk weerbarstig. Drie voorbeelden.
Margriet (60) – werkzaam in de gehandicaptenzorg
Thea: He Margriet, al weer een poosje niet gesproken. Heb je zin om morgenmiddag even een wandeling te maken en daarna een kop koffie?
Margriet: Ha Thea, zin heb ik zeker, maar het gaat me helaas niet lukken. Ik heb een late dienst van 15.00 tot 23.00. Morgenvroeg ben ik vrij, maar dan moet ik echt bijkomen.
Margriet werkt al bijna 40 jaar als woonbegeleider in de gehandicaptenzorg. Ze heeft het werk altijd met veel plezier gedaan, maar de laatste tijd merkt ze dat het haar steeds zwaarder begint te vallen. Ze kan in haar werk gelukkig steunen op een schat aan ervaring, maar ze kan niet ontkennen dat ze zich na een dienst vaak erg moe voelt. En na een paar diensten achter elkaar, heeft ze een enkele dagen nodig om weer op te laden.
Thea: Jammer, maar dan plannen we een andere keer. Geef je even door wanneer het jou wel schikt? Enne, op jouw leeftijd zou je toch geen late diensten meer moeten draaien? Vraag het anders even na bij de RMU.
Margriet besluit inderdaad om de RMU maar even te bellen. In de cao gehandicaptenzorg is opgenomen dat werknemers van 57 jaar en ouder niet verplicht zijn tot het verrichten van nachtdiensten en nachtaanwezigheidsdiensten. Een avonddienst kan dus wel worden opgelegd. De cao geeft verder aan dat in het scholingsbeleid aandacht moet worden besteed aan scholing ten behoeve van duurzame inzetbaarheid en employability met specifieke aandacht voor behoud en vitaliteit van de oudere werknemer. Dat is een prachtige zin, maar wat houdt dit in de praktijk in?
Omdat de cao dit niet verder uitwerkt, zal Margriet in overleg met haar werkgever moeten nagaan hoe zij haar werk de komende zeven jaar nog vol kan houden. Hierbij kan ze denken aan een wijziging in haar takenpakket. Wanneer het werk haar fysiek zwaar valt, kan ze wellicht minder uitvoerende taken verrichten en krijgt ze een specifieke rol in het inwerken van nieuwe collega’s en begeleiden van stagiaires. Een andere optie is dat zij meer projectmatige klussen mag oppakken waardoor ze minder uren op de groep aanwezig hoeft te zijn. Verder kan gekeken worden naar haar rooster. Wanneer het werk voor Margriet beter vol te houden is wanneer ze regelmatig een vrije dag heeft, mag ze verwachten dat bij het opstellen van het rooster rekening wordt gehouden met haar leeftijd.
Hans (56) – werkzaam als vrachtwagenchauffeur
En ander voorbeeld is Hans die als vrachtwagenchauffeur elke morgen om 5.15 uur op z’n werk moet zijn. Hoewel hij het jaren heeft gedaan en het gewend is, merkt hij dat het hem steeds zwaarder gaat vallen. Het lukt hem niet meer om de lange werkweken te maken die gebruikelijk zijn bij het bedrijf waar hij werkt. Omdat de chauffeur niet de juiste diploma’s heeft voor kantoorwerkzaamheden, kan hij geen andere taken oppakken. Dit resulteert erin dat hij gedeeltelijk ziek is. Van gezond de eindstreep halen, is dus geen sprake.
Freek (64) – werkzaam in de metaalsector
Er zijn inmiddels ook meerdere cao’s waarin wel specifieke regelingen zijn getroffen voor oudere werknemers, bijvoorbeeld in de metaalsector. Freek besloot op z’n 62 e om iets minder te gaan werken. Hij liet zijn contract aanpassen naar 90% en was elke vrijdagmiddag vrij. De cao Metalektro die in juli 2019 tot stand is gekomen, geeft hem de mogelijkheid om 80% van zijn contractsomvang te gaan werken, tegen 90% van zijn loon en 100% pensioenopbouw. Het feit dat hij minder uren hoeft te werken, geeft hem een rustiger werkweek. De kans dat hij gezond en fit blijft tot zijn AOWleeftijd is hierdoor groter.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van woensdag 1 januari 2020
RMU 55+ | 12 Pagina's