Boekbespreking
Ds. P. de Vries en G. J. van den Enden, Een gezant
van de Koning. Uit het leven van H. Hofman, Evangeliedienaar te Schiedam. Uitg. Drukkerij Gebr. Verloop, Alblasserdam, 1993, 83 blz., paperback. Prijs: ƒ 10,50.
Hermanus Hofman (1902-1975) diende gedurende 46 jaar een vrije gemeente te Schiedam, eerst zeven jaar als oefenaar, daarna als predikant. Deze nog steeds bestaande gemeente - indertijd ontstaan uit de prediking van H. Stam - behoort tot een kerkelijke groepering die de Nederlandse Hervormde Kerk als het geopenbaarde hchaam van Christus in Nederland is blijven erkennen en zich daarom niet tot een kerkgenootschap heeft durven institueren.
In de bovengenoemde publikatie schetst ds. P. de Vries Hofmans levensloop, diens kerkelijk standpunt, gemeente en pastoraat, leer en prediking. Tevens bevat het boekje een (al in 1986 gepubliceerde) bijdrage waarin G. J. van den Enden - jarenlang lid van het kerkbestuur - herinneringen aan ds. Hofman en zijn gemeente ophaalt. Voorts zijn opgenomen de tekst van een door Van den Enden gehouden toespraak bij Hofmans 40-jarig ambtsjubileum (1969), alsook een leerrede van Hofman over Rom. 3 : 24, uitgesproken in 1949.
De beide auteurs, die ds. Hofman goed hebben gekend, schrijven over hem met veel waardering, zonder dat ze hem willen verheerlijken. In zijn christocentrische prediking stond de rechtvaardiging door het geloof centraal. Hij wist zich eensgeestes met dr. Kohlbrugge, deelde diens visie op de heiliging en was beducht voor activisme en organisatievorming.
De schaduwzijden van Hofmans kerkelijk standpunt worden in het boekje niet verheeld. Omdat de eigen gemeente als een "nooddak" werd gezien, werd het kerkelijk leven zo weinig mogelijk gereglementeerd. Er was geen kerkeraad, later wel een kerkbestuur, maar de leden ervan werden niet in het ambt bevestigd. Er werd geen belijdenis des geloofs afgelegd, wel werden de sacramenten bediend.
Binnen de eigen kring had een "gereformeerde bisschop" als Hofman zoveel gezag, dat zijn oordeel in de praktijk doorslaggevend was; niemand sprak hem tegen! Buiten de kring waartoe hij behoorde, was ds. Hofman nauwelijks bekend, aldus ds. De Vries (blz. 9). In tegenspraak hiermee is dat de mede-auteur zich afvraagt waarom er in Schiedam geen straat naar "een zó bekend figuur als Hofman" is vernoemd (blz. 55).
Vooral voor liefhebbers van de zogeheten kleine kerkgeschiedenis is dit fraai uitgegeven boekje, dat een zestal illustraties bevat, aanbevelenswaardige lectuur.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 13 mei 1994
Ecclesia | 8 Pagina's