Ethiek
Hans Burger, Hoop voor een zuchtende schepping: Reflecties over lijden en ecologie bij Romeinen 8 [Reformatorische stemmen, 2020/1] (Baarn: Willem de Zwijgerstichting, 2020) 54 p., € 4,30 (ISBN 9789072462671).
In dit kleine boekje van 54 pagina’s opent Hans Burger met de realistische waarneming dat het leven niet altijd zo positief en maakbaar is als de maatschappij voorstelt. Er gebeurt veel op aarde dat tranen nabij roept. Die zinloosheid en vergankelijkheid wil de auteur serieus nemen. Wat is dan de gepaste houding om ermee om te gaan? Hans Burger kiest ervoor om het getuigenis van Romeinen 8 centraal te plaatsen in de reflecties over deze vraag. De schepping is in barensnood. Er is een geboorte aan de gang. Straks is er een kind en dan is het zuchten voorbij. Dat is de hoop die Christus en de apostelen deze wereld voorleven. We hoeven de hoop niet te verliezen en als atheïsten te veronderstellen dat de barensnood een doodgeboren kind zal baren.
Inhoudelijk vertrekt Hans Burger vanuit de boodschap in Genesis 1-2. Hij laat zien hoe God een begin met de mensheid maakt. Hierin ontstaat er door de menselijke ongehoorzaamheid in de hof van Eden een strijd tegen de dood en de vergankelijkheid in die tijd. Vanuit zijn reflecties over de schepping en de menselijke val in hoofdstuk 2 van zijn boek, heeft Hans Burger vervolgens aandacht voor Christus, de Heilige Geest en zinloosheid (hfdst. 3) en het leven hier en nu (hfdst. 4). Op deze manier wordt de thematiek van zinloosheid uitgewerkt in de richting van het werk van de Heilige Geest.
De doelstelling van het boek laat het toe dat deze weg op een meenemende stijl is uitgewerkt. Het taalniveau is licht en toegankelijk. Je bevindt je niet in een universitair college, waarin er grote aandacht is voor verdiepende vraagstukken. Het boek plaatst je eerder in de kerkbank, waar Hans Burger als een goede dominee in toegankelijke taal zijn boodschap aan de gemiddelde vrouw of man weet te brengen.
In zijn opzet blijft Hans Burger echter open en eerlijk tegenover kritische vragen. Hij is niet de man die dingen voor zijn lezers verbloemt. Het lijden is reëel, de zinloosheid is zichtbaar en het ecosysteem is zorgwekkend. De bevrijding daarvan is dan ook meer dan een pleistertje op grote wonde. Wie zich met de problematiek van de zinloosheid en het huidige ecosysteem al wat bezighield, zal met de 54 pagina’s van dit dunne boekje echter niet voldoende nemen. Voor diepgang in deze thematiek is het boek te beknopt en moet het zich tot de algemene lijnen beperken. Voor alternatieve benaderingen is er dan ook geen ruimte in dit korte bestek. Het boek is daardoor een uitgelezen kans om als inleidende stem te dienen op een belangrijk onderwerp voor onze tijd.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 1 december 2020
Theologia Reformata | 139 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 1 december 2020
Theologia Reformata | 139 Pagina's