Een dominee in de gevangenis
Kerk in het huisje van Cornelis Blom
‘Wat wilt u?’ vraagt ds. Ledeboer aan de mensen die buiten staan te wachten bij de kerk in Oudshoorn, ‘Wilt u dat ik niet zal preken?’
‘Nee!’ roepen de mensen door elkaar heen, ‘de dominee moet juist wél preken!
‘Goed’, zegt ds. Ledeboer. ‘Dan zál ik preken.’
‘Veldhuijzen’, vraagt hij aan zijn ouderling die naast hem staat, ‘kent u misschien iemand in wiens huis ik vanmiddag zou kunnen voorgaan?’
‘Jazeker’, zegt Veldhuijzen, ‘mijn nicht woont hier enkele minuten verderop.’
Samen met een flink deel van de groep gaan ze meteen op pad naar het huis van de nicht. Maar daar wacht hun een teleurstelling. Zij is niet thuis. Wat nu te doen?
Opeens bedenkt Veldhuijzen dat hij ook nog een oude vriend kent in Molenaarsbrug. En die zal zéker thuis zijn. Even later worden ze hartelijk ontvangen in het huisje van Cornelis Blom. De mensen passen niet allemaal in zijn woning, maar op het erf is ruimte genoeg...
Geërgerd zit ds. Verweij enige dagen later achter z’n bureau. Zojuist heeft hij weer enkele brieven ontvangen over die ds. Ledeboer! Het is nog steeds niet rustig in Benthuizen en omgeving.
Koster Den Boumeester - hij is ook schoolmeester en voorzanger - heeft uitgebreid geschreven over alles wat er zondagmorgen in Benthuizen heeft plaatsgevonden. Het Reglement en de gezangenbundel zijn van de kansel gegooid en begraven! Hoe is het mógelijk! Met stijgende verbazing heeft hij de brief gelezen. Dus Ledeboer heeft - ondanks dat hij geschorst is - tóch weer geprobeerd om op de kansel te komen. Wat denkt die man wel!
Dominee Van Rossum, de consulent van Oudshoorn, schrijft hem dat het ’s middags in Oudshoorn ook niet pluis is geweest. Ds. Witzenburg heeft hem laten weten dat Ledeboer ook daar weer geprobeerd heeft om te gaan preken. Daarom stelt ds. Van Rossum voor om alle omliggende plaatsen om de hoogte te stellen van de schorsing van Ledeboer.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 10 april 2025
De Saambinder | 24 Pagina's