Het gescheurde voorhangsel
De Heere Jezus is door Pilatus aan de Romeinse soldaten overgegeven om gekruisigd te worden. De Borg wordt aan het kruis vastgespijkerd tussen twee moordenaars.
Gods Woord beschrijft uitvoerig wat er gebeurt op de kruisheuvel Golgotha. Jezus wordt bespot en gesmaad door soldaten en mensen uit de menigte. De Middelaar heeft vanaf het vloekhout nog zeven keer kort gebeden of gesproken. We lezen in de Bijbel ook van verschillende tekenen die plaatsvinden op het moment dat Jezus sterft aan het kruis. Het sterven van Christus gaat op Golgotha aan niemand ongemerkt voorbij. Calvijn schrijft daarover: ‘Al die tekenen bij het sterven van Christus benadrukken de verheerlijking van de hemelse Vader in de diepste vernedering van Zijn Zoon als een voorspel op Zijn toekomstige verheerlijking’.
Lukas beschrijft twee bijzondere gebeurtenissen: Een teken aan de hemel, de zon wordt verduisterd, en een teken in de tempel, het voorhangsel van de tempel scheurde.
Drie uur duister
We lezen in vers 45: ‘En de zon werd verduisterd, en het voorhangsel des tempels scheurde middendoor’. Het wordt drie uur lang duister op Golgotha. In die duisternis roept Jezus: ‘Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?’ Gods Zoon doorworstelt Zijn strijd van godverlatenheid. Na die duisternis gebeurt er een teken in de tempel: ‘… en het voorhangsel des tempels scheurde middendoor’. We lezen daarover in Mattheüs 27 en Markus 15: ‘En zie, het voorhangsel des tempels scheurde in tweeën, van boven tot beneden’. Het gaat dus om het voorhang of het voorhangsel. In Exodus 26 wordt de bouw van de tabernakel beschreven. Daar staat ook hoe het voorhangsel gemaakt moest worden. Het is een gordijn in de kleuren hemelsblauw, purper en scharlaken, met ingeweven cherubs, engelenfiguren. Het voorhangsel hing tussen het heilige en het heilige der heiligen.
In de tijd van het Oude Testament stond de ark des verbonds met het verzoendeksel in het heilige der heiligen. De ark was een teken van Gods tegenwoordigheid. Het dikke voorhangsel was gesloten. Het was als een prediking dat de toegang tot God afgesloten is. Door onze zonde kunnen wij niet meer tot God naderen. We zijn strafwaardig en kunnen voor God niet bestaan. Heeft de Heilige Geest u dat geleerd?
Het voorhangsel ging één keer per jaar een stukje opzij. Op de Grote Verzoendag. De hogepriester kwam dan met een schaal met bloed. Hij sprenkelde het bloed op het verzoendeksel en voor de ark. Alleen het bloed brengt verzoening aan. Wanneer Christus uitroept op Golgotha: ‘Het is volbracht’, scheurt het voorhangsel van boven naar beneden. Het is een teken van God Zelf. God laat hierdoor weten: De offerdienst is voorbij, de toegang wordt geopend. Christus heeft met Zijn bloedstorting voldaan.
We lezen in Hebreeën 10:20: ‘Op een verse en levende weg, welken Hij ons ingewijd heeft door het voorhangsel, dat is door Zijn vlees’. In Christus’ dood is de weg tot het leven geopend. In Zijn bloed is volkomen verzoening.
Geopende toegang
Het scheuren van het voorhangsel gebeurt door Gods hand. Het wijst erop dat er een weg gebaand is in en door Christus’ bloed. Er is weer een toegang tot God voor zondaren die met hun ongerechtigheden niet voor God kunnen bestaan. Er is een geopende toegang tot de troon der genade. Mensen kunnen weer beantwoorden aan het doel waartoe ze geschapen zijn: God eren en verheerlijken. De weg naar het hemelse heiligdom tot de gemeenschap met God is geopend door de bloedstorting van Christus.
Wat heeft het teken van het gescheur - de voorhangsel een rijke betekenis.
God is volkomen tevreden met het offer van Zijn Zoon. Door onze zonde is de toegang tot God gesloten en dat om eigen schuld. Maar eeuwig wonder, in Christus’ borgwerk is van Gods zijde de toegang weer geopend. Nu kan er gepredikt worden aan zondaren, ja, aan de grootste van de zondaren: ‘Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is om de zondaren zalig te maken, van welke ik de voornaamste ben’ (1 Tim. 1:15).
Een verse en levende weg
Heeft Christus nog geen waarde in uw leven? Dan bent u nog ellendig en arm. Het moet onze levensvraag zijn of worden: hoe word ik verzoend met God? Weet u van zonde en ongerechtigheid? Wij hebben de dood verdiend, de weg tot God is afgesloten om eigen schuld. Wie op zichzelf leert zien, kan niet anders dan zich veroordelen en aanklagen voor de Heere. Maar nu is het Goede Vrijdag, Christus’ sterfdag. Het voorhangsel scheurde. Er is een geopende toegang in het bloed van Christus. Hij heeft met Zijn sterven een verse en levende weg geopend tot Gods genadetroon. Daarom kan er geschreven staan in Hebreeën 4: ‘Laat ons dan met vrijmoedigheid toegaan tot den troon der genade, opdat wij barmhartigheid mogen verkrijgen, en genade vinden om geholpen te worden ter bekwamer tijd’.
Wat een troost voor Gods kinderen: het voorhangsel is gescheurd van boven naar beneden. Het heil komt bij God vandaan. Christus zal loon ontvangen op Zijn Middelaarsarbeid: ‘Daarom zal Ik Hem een deel geven van velen, (..) omdat Hij Zijn ziel uitgestort heeft in den dood (..) en Hij veler zonden gedragen heeft, en voor de overtreders gebeden heeft’ (Jes. 53:12).
Gods volk mag er eeuwig in roemen: de toegang geopend door het bloed van hun Borg.
… en het voorhangsel des tempels scheurde middendoor. Lukas 23:45
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 17 april 2025
De Saambinder | 20 Pagina's