Voor onze Jongens en Meisjes
BESTE JONGENS EN MEISJES
De Lentemaand is voorbijgegaan, die ons weinig lenteweer heeft geschonken. Wel hebben we van de Maartse buien goed ons deel gehad, nietwaar?
En nu zijn we de Aj)rilmaand begonnen. Kent ieder van jullie het rijmpje „Maart roert zijn staart," niet minder bekend is het gezegde „April doet wat hij wil."
Er zijn nog meerdere rijmpjes over April. Uit de meeste ervan blijkt dat April ons ook nog van alles kan schenken.
„Is Februari zacht en stil.
Dan komt de Noordenwind in April." Een ander luidt:
„De Heeren en de Aprillen Bedriegen die zq willen." Met die Heeren bedoelt men wellicht de IJsheiligen. (11—14 Mei.)
Op grilUg Aprilweer, volgens de oude spreekwijzen, volgt een goede zomer, b.v. „Aprilse regenbuien geven Meibloemen," of:
of: „Blaast heer April goed op zfln hoorn, Dim staat het goed met hooi en koom." Wat April ons echter ook voor weer brengt, wij gaan) gewoon onze gang met de raadsels. Ziehier
RAADSEL 1:
Het geheel bestaat uit 64 letters en herinnert ons aan de strenge winter die we hebbin meegemaakt, en die nu weer al een tt|d achter ons Ugt.
De onderdelen zgn: 25-27-52-23-24-51-26-53-14-55 is een naam, aan den Heere Jezus gegeven.
De Heere Jezus deed vele 44-2-7-22-37-48- 49-64.
4-3-30-56-50-63-7 rekent men, tot de zuidvruchten. • 51-6-8-9-38-11-45-61-47-64 gebruikten onze eerste voorouders als kleren.
1-13-20-21-7 is de naam van een afgod.
Paulus schreef: Ik heb de goede strijd 15- 16-54-55-39-41-62-43-50.
Jakob 59-60-4-28-29-40-11-42-17 met God. 5-31-18-34-27 was een vriend van Job (ph = f.)
De verloren zoon begeerde 33-39-12-57 om 2ijn honger te stillen.
10-32-19 is een vissoort.
De 35-56-58 gaat snel voorbij.
Nog enkele letters ontbreken, maar die zullen jullie nu wel kunnen vinden. Dit raadsel werd me toegezonden door Jaantje en Sientje Walpot, St. Ftailipsland Nu volgen de oplossingen van de Maartraadsels:
OPLOSSING 1:
Op de kruisjeslijnen komt te staan: Veel lezen is ivermoeüng des vleses. De andere woorden) zijn: leeuw, meeuw, Zilla, Seled, Baesa, Uzzia, Sinaï, Elihu, Assir, nevel, Sceva, Barak, Efeze, EUza, Eliab, Oman Hagar, Zadok, Hosea, Sivan, Peleg, Eneas, Susan, steen.
OPLOSSING 2: indië 1 laban farao izaäk efeze lechi legio ithaï pniël asdod sunem nvaäth samma Bodom am.asa bezer thola ceifas terah titus f rath asbel golan izaäk '
OPLOSSING 3:
Eden. Lachmi, immers, Ela, Lais, Issaschar, Levi, Achitofel, Manasse, Anna, SIsak, Ahinoam, Boaz, Asa, Cham, Haran, Thola, Haran, Asa, Nero, Isebel. Eli, EU, lama, sabachthani.
OPLOSSING 4:
Het geheel is: uk ben de weg, de waarheid en het leven; niemand tkomt tot den Vader dan door Mij.
De onderdelen zijn: Merab, Aholiab, Ada, Amon, Bethlehem, Hammedatha, Moabieten, Daniël, Terah, Wonderlijk, Hiddekel, Eva. Goliath, dievegge, David, wenken.
OPLOSSING 5:
Athene " nun tertius ithamar oorlog cilicië hebron Issaschar ëlim De prijswinners hoop ik volgende week te vermelden. Nu laat ik nog enkele brieven volgen:
Jaan de G., Middelhanüs.
Ik laat de kinderen maar eens zelf kiezen, welke wedstrijd ze willen hebben: de meeste stemmen gelden. Op 't ogenblik weet ik het nog niet. Het is een hele uitzoekerij. Ben je 't schoolgaan weer al gewend na de vacantle ? Aat van K., Middelhanüs.
Je zus mag jou nog best een handje helpen. En als ze 't niet te druk heeft, dan doet ze 't graag ook, denk ik.
Nu nog over die namen. Gabriel betekent: Kracht Gods. Leonard wil zeggen: sterk als een leeuw. Zou je 't kunnen onthouden?
Arie van L., Dirksland.
Zo'n reisje naar Goeree en al die andere plaatsen is best mooi. Ik heb het ook meer dan eens gedaan. Tweede Paasdag heb ik ook nog een fietstocht van enkele uren gemaakt. Alles was nog wel kaal in de natuur, maar je kon toch merken dat alles gereed staat om groen te gaan worden. Het gelaat des aardrijks wordt weer vernieuwd !
Betje van L., Nieuwe Tonge.
Nu kwam je er met een koopje van af: maar drie raadsels van de vijf behoeven te malten! Zo zie je dat het zèlfmaken van raadsels toch ook nog voordelen meebrengt.
Als er een kind opstellenwedstrijd wenst, dan zet ik een hoofdletter O op de enveloppe; is het een tekenwedstrijd, dan zet ik een T. Zo Is 't gemakkelijk, nietwaar? Van dat „Schatboekje" heb je wel veel gemak. Wie heeft het samengesteld eni wie is de uitgever?
Jopie de W., Somimelsdijk.
Hartelijk welkom. Ik hoop dat je het goed naar je zin zal hebben brj ons. En hier is je albumvers:
Voor Jopie. Tussen al je neefs en nichten, Tussen de familieschaar, Sta ik als een onbekende En toch sta ik hier niet raar. Een bekende onbekende Ben ik van je, is 't niet zo? Ik heb aan je wens voldaan nu: Ziehier 't versje yan April 1940. OOM KO. Jiannie B., Middelhamls.
Zo gauw het bekend is welke wedstrijd er kom.t, zal ik ook precies zeggen hoe ik het wil hebben. Dus nog een beetje geduld. Ben je drie weken in huis moeten blijven? Ik heb juist een brief van een ander kind gelezen, dat vijf weken ziek is geweest. Maar gelukkig zijn jullie allebei mogen beteren. Dat zou ook anders kunnen geweest zijn.
Nellie van D., Middelhanüs.
Jullie zijn trouwe vriendinnen, om de vriendschap zo lang mogelijk vol te houden. Is je vriendinnetje familie van de drukkers?
Je raadsels zijn denkelijk wel te gebruiken. Ik heb nog geen tijd om het precies na te gaan. Als 'tin de krant komt, zal je 't zien.
Het boek, waarover je schrijft, kan ik niet.
Cornells B., Tholen.
Begrijpen kan ik het niet dat je keuze op een tekenwedstrijd is gevallen. Hoe kan ik dat begrijpen? Ik weet niet of je een Rembrandt of een Hooft bent. Is je vinger al genezen?
Jij hebt dus een aandenken van de verbouwing.
Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. — Loop der bevolking: Vertrokken: G. v. Buuren en gezin naar Stellendam. Burg. Stand. Getrouwd: G. Admiraal 20 j en E. Vermeer, 19 j.; J. Koenraad 37 en E. Buys, 36 jaar.
OUDE TONGE — Op Donderdagavond had de eindles
— Op Donderdagavond had de eindles plaats van de eerste jaars landbouwcursus te Oude Tonge onder leiding van den Weled Heer van Asperem.
De cursus, welke begonnen, is met 21 leerlingen, afkomstig resp. uit Oude Tonge, Den Bommel, Achthuizen en Stad aan 't Haringvliet is gesloten met 17 leerlingen.
Ondanks het onstuimige weer en harde winter in den aifgeloopen winter, waardoor vooral de cursisten, v.d. buitengemeenten nog al eens moesten verzuimen, mede ook door de onbegaanbare wegen, was het resultaat niet onbevredigend.
Nadat geruimen tijd onderscheidene vragen waren gesteld, betreffende de theorie en de praktijk In de landbouw en veeteelt, concludeerde de heer Ir. J. A. van Riel land bouwconsulent te Dordrecht, dat er een stel goede cursisten bijeenzaten. De enkele minder begaafden spoorde hij aan, toch vooral hun best te doen, aangezien de diplo ma's werkelijk verdiend moeten worden Jammer genoeg viel de eindles tegelijk met een andere vergadering, waardoor de commissie van toezicht verhinderd was tegenwoordig te zijn.
Ook de heer Hartman, student aan de landbouw hoogeschool te Wagenlngenj was mede aanwezig.
— Op .Woensdag 17 April a.s. des n.m. half twee zal de installatie van de nieuwe burgemeester den Weled. Achtb. Heer D. Rijnders plaats hebben. De muziekvereeniging „Vooruit" en alle vereenigingen hier ter plaatse zullen hier aan deel nemen. — De coop. Boerenleenbank zal op
— De coop. Boerenleenbank zal op Dinsdag 16 April haar algemeene ledenvergadering houden in hotel G. van Veen al hier. wiiiiiMiiniiiniifliiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiu STAD AAN 'X HARINGVLIET
STAD AAN 'X HARINGVLIET — Maandagavond 7 uur a.s. vergadering ait'deeling Groene Kruis.
DEN BOMMEL
— Bi) deni aanvang van het 2e kwartaal zijn 35 werkloozen in de centrale werk verschaffing „Adrianapolder" te Oolgensplaat geplaatst.
— De distributie van onvermengde mar garine en bak- en braadvet zal deze week geschieden via de winkeliers G. J. den Uil J. M. Jansen en Fr. Vervloet. — Het collectief contract tusschen de
— Het collectief contract tusschen de commissionnairs eenerzijds en de landarbeidersbonden anderzijds te dezer plaatse is wederom voor 1 jaar verlengd, terwijl het uurloon is verhoogd van f 0.30 op f 0.33.
— Dezer dagen arriveerde in de haven alhier voor rekening van de regeering een schip, groot 681 ton om aardappelen te ver schepen naar Duitschland.
— Spelenderwijze geraakte een vijf jarig meisje van dhr. C. Kornet in de watering. Door toegeschoten hulp werd ze weer spoedig op het droge geholpen.
— Het 3-jarig zoontje van dhr. H. L. Floorijp had het ongeluk van een betonnen muur te vallen en terecht te komen op een dito straat, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp.
OOLTGENSPLAAT
— Nogmaals wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat het gemeente secretarie alleen voor het publiek geopend is van 9 tot 12 uur voormiddags.
— De werkman C. Hotting Ez. had het ongeluk tijdens het lossen van een schip kunstmest van een ladder te vallen, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde dat de hulp van Dr. Kramers moest worden ingeroepen en hö voorloopig zijn werkzaamheden niet kan verrichten.
— Van den landbouwer A. T. van Vugt stierf een veulen. Het dier is door de Gekro naar Overschie vervoerd.
— De ambtenaar der steunverleening maakt bekend, dat ïij die in het vrije bedrijf of in de werkverschaffing geplaatst z^n, verplicht zijn wekel^ksch hun inkomsten briefjes ter gemeente secretarie in te leveren.
— De huisvrouw van H. van Gent had het ongeluk tn de kelder te vallen. Hierbg bezeerde ze zich zoo ernstig dat de hulp van Dr. Kramers moest worden ingeroepen.
— De motorsleepboot „Zeehond" der N. V. W. A. van der Taks bergingsgedrijf welke in Wemeldinge was gestationeerd, en vele malen aan schepen, welke onder deze gemeente tijdens stormweer in nood verkeerden hulp bood en dikwijls onze havens aanliep, is onderhands verkocht aan A. Kooren en Zn. te Rotterdam, die de boot onder den naam. Antonie III in de particuliere Rijn- en binnenvaart zullen brengen.
— Uitslag van de gehouden afslag van woon- en winkelhuis te Achthuizen ten ver zoeke van de wed. C. Huismans te Sommels diJk. Woon- en winkelhuis in gebruik bij Gebr. Heestermans. Ingezet op f 2060.— door J. M. van Reijen; Woon- en wrlnkelhuls in gebruik bfl Th. de Waal. Ingezet op f 1650.— door J. M. van Reijen. Afgeslagen. Combinatie f 3770 J. M. van Reijen; Drie woonhuizen verhuurd aan de fami
Drie woonhuizen verhuurd aan de familie de Waal; N. van Leent en« J. de Waal, ingezet op f 800.—, Afgeslagen op f 970.- door W. de Waal.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van zaterdag 6 april 1940
Eilanden-Nieuws | 8 Pagina's