Vreemde beloften
1 Koningen 17:9 Maak u op, ga heen naar Zarfath, dat bij Sidon is, en woon aldaar; zie, Ik heb daar een weduwvrouw geboden dat zij u onderhoude
In de Bijbel staan vreemde beloften. De Heere wijst soms wegen aan die recht tegen alles in gaan. Abraham kreeg de belofte dat hij en Sara een kind zouden krijgen. Tegen alle mogelijkheden in. Hij was al 100 jaar oud. En Sara al 90. Dus dat was onmogelijk. En dat heeft Abrahams geloofsleven op de proef gesteld. Zo heeft hij geloofd: tegen hoop op hoop, zo zegt Romeinen 4. Dat wil zeggen: de ene keer dacht hij: het kan gewoon niet. En de andere keer dacht hij: maar God heeft het toch gezegd! En zoiets zien we heel de Bijbel door. God vraagt geloof in iets wat voor het verstand onmogelijk is.
Het geloofsleven heeft een woord van de Heere nodig om op te steunen. Dat zien we ook bij Elia. Het was altijd weer dat Woord waarop hij vertrouwde. We vinden dat in vers 2: Daarna geschiedde het woord des HEEREN tot hem. En datzelfde lezen we ook in vers 8 Toen geschiedde het woord des HEEREN tot hem. Maar dan krijgt ook hij een vreemde belofte. Namelijk dat hij door een weduwe zal worden onderhouden. Nota bene. En dat zal gebeuren in Sidon, het land waar Izebel vandaan komt. Nota bene!
En willen wij genoeg hebben aan Gods belofte, dan moeten we voor onszelf er diep van overtuigd zijn dat Hij betrouwbaar is en voor Zijn Woord in staat. Met andere woorden dan moet ons ingeboren Adamitische ongeloof ten onder worden gebracht. En dan moet het genoeg zijn dat God het heeft gesproken.
Ja maar de beek droogt uit.
En God heeft het tóch gezegd.
Ja maar dat land van Izebel en al die gevaren.
God heeft het tóch gezegd
Ja maar moet ik naar een weduwe? De armste van de armste. Die weduwe die heeft zelf gebrek
En God heeft het toch gezegd!
Als zijn vrienden dan tegen Maarten Luther zeggen: ‘Je moet niet naar de Rijksdag in Worms gaan, dat is veel te gevaarlijk! De paus zal je laten gevangen nemen, de duivel zal je laten doden!’ Dan zegt Luther: Al waren er zoveel duivels als pannen op de daken, ik ga! Hier sta ik, ik kan niet anders.
Als God Zijn Woord onder je voeten schuift, dan heb je grond
Is Elia gehoorzaam? Ja, direct! Zo kan hij naar Zarfath in Sidon. Zo kan hij naar een weduwvrouw. Want dit weet ik vast, God zal mij nooit begeven. Hij houdt getrouw Zijn Woord.
Hoe wonderlijk Gods bevel ook is. En hoeveel vragen dat ook kan opleveren. Hij gaat. In de gestalte die we bij Gods geoefende volk aantreffen. Zoals bij de dichter van psalm 119. De psalm van de geloofsworsteling. Uw Woord kan mij ofschoon ik alles mis, door zijne smaak en hart en zinnen strelen.
Elia mag ervaren dat de Heere getrouw Zijn Woord houdt. En hij leert al meer zich neer te leggen op de belofte van God. Ik zal u onderhouden. Hij moet afzien van de omstandigheden. De Heere heeft niet drie weken van tevoren gezegd: Elia, straks zal de beek gaan uitdrogen, en je zult het water minder zien worden, maar dan mag je naar Zarfath gaan en daar zal een weduwe, enzovoorts.
Nee. Eerst droogde die beek uit. En toen waren er de vragen en de worstelingen. Hoe moet het?
En toen sprak de Heere. Niet eerder. Pas toen Elia het niet meer wist en hij niet meer verder kon.
Elia moest leren om zich op het Woord alleen te verlaten en op de belofte alleen te vertrouwen.
Of zoals dr. H.F. Kohlbrugge dat zegt, hij moest zich met het naakte geloof neerwerpen op het naakte Woord van God.
Hoe is dat bij jullie, jonge mensen?
Mag jij in afhankelijkheid van de Heere leven?
Zodat je de Heere vrij moet laten maar toch niet los kunt laten?
Al zijn de omstandigheden anders.
Maar dat je geoefend mag worden om te wachten op de Heere. Om te buigen onder de Heere. Om je te onderwerpen aan de Heere.
Dat is geestelijk leven. Dat is de kinderlijke vreze des Heeren.
Arm de mens in Israël, arm de mens in Nederland, die dit leven niet kent. Dan roept de Heere nog op om Hem te zoeken. Maar zalig de mens die dit mag beoefenen.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van donderdag 11 augustus 2022
Bewaar het pand | 12 Pagina's
Bekijk de hele uitgave van donderdag 11 augustus 2022
Bewaar het pand | 12 Pagina's