GO-church: Bouwen aan een multiculturele geloofsgemeenschap: Eerste Paasdag startviering
Goeree-Overflakkee
Op Eerste Paasdag vindt er een bijzondere dienst plaats in verenigingsgebouw Onder de Wiek in Dirksland. De bijeenkomst zal op het eiland een eerste viering zijn waar statushouders in de eigen taal het evangelie kunnen horen en andere vluchtelingen of medechristenen ontmoeten. Er zijn de komende maanden drie van deze bijeenkomsten gepland en de initiatiefnemers hopen dat de bijeenkomsten een vaste plaats kunnen krijgen binnen de kerkelijke kaart van het eiland. Dit alles onder de naam GOchurch.
Een aantal leden van het kernteam dat de diensten voorbereidt geeft graag nadere toelichting. Ds. Davy Hoolwerf en Nadhier Joka uit Stellendam en Tonn en Hannah den Otter-Stribos uit Dirksland vertellen dat er al geruime tijd contacten zijn tussen verschillende eilandelijke kerken en vluchtelingen die op Goeree-Overflakkee wonen. Tonn en Hannah zijn, samen met anderen, betrokken bij activiteiten rondom vluchtelingen. Ze zijn betrokken bij sport- en spelavonden voor vluchtelingen via Connect Us en caféavonden in ‘De oude bieb’ in Dirksland. De andere leden van het kernteam zijn Anneke van der Hel uit Dirksland, Anja Wittekoek vanuit Hervormd Sommelsdijk, Hesham Timsane uit Stellendam en Zena Joka, eveneens uit Stellendam. Het blijkt dat het ook voor vluchtelingen die op het eiland wonen niet zo gemakkelijk is om in contact te komen met elkaar en met hun omgeving. De meesten hebben veel meegemaakt en het is voor hen moeilijk om aan de Nederlandse cultuur te wennen.
Kerken
Verschillende van de christenen onder de vluchtelingen met een verblijfsvergunning hebben aansluiting gezocht bij reguliere kerken op het eiland. Er zijn verschillende voorbeelden van vluchtelingen die gedoopt zijn en kerkelijk meeleven met een plaatselijke gemeente. Een voorbeeld hiervan zijn Nadhier en Zena Joka. Dit oorspronkelijk uit Irak gevluchte echtpaar woont ruim tien jaar in Stellendam en leeft mee met de Hervormde Gemeente aldaar. Nadhier is actief met evangelisatie onder vluchtelingen. Hij doet dit samen met Hesham – een Syrische ex-moslim uit Hellevoetsluis, die eveneens in Stellendam naar de kerk gaat. Nadhier vertelt dat het voor moslims of Arabische christenen niet zo gemakkelijk is om kerkelijk mee te leven bij de plaatselijke kerken. Hij legt uit dat de vluchtelingen in hun geboorteland een andere vorm van kerkzijn gewend zijn. “Er zijn andere liederen en muziek en men is ook het mooie grote kerkgebouw niet zo gewend”.
Voor moslims is het helemaal niet gemakkelijk om een traditioneel kerkgebouw binnen te stappen omdat dit, vanuit hun achtergrond, nogal gevoelig ligt. Daarom gaat al langere tijd een groepje vluchtelingen om de week op zondag naar Goes, waar speciale samenkomsten zijn voor vluchtelingen. Leden van het kernteam zorgen hierbij voor het vervoer. Nadhier benadrukt dat naast praktische hulp van kerken het heel belangrijk is dat vluchtelingen ook bekend worden gemaakt met het evangelie. Deze mensen hebben allemaal erge dingen meegemaakt en hebben daarom de rijkdom van het evangelie nodig. “Ik ben gekomen opdat zij leven hebben en overvloed”, zo leest hij een gedeelte van de Bijbeltekst uit Johannes 10:10.
Eerste samenkomst
De ervaring is dat de behoefte aan kerkdiensten onder vluchtelingen op het eiland steeds meer toeneemt en daarom wordt het steeds intensiever om de groeiende groep gelovigen zondags naar Goes te begeleiden. Men heeft onderzocht wat de mogelijkheden zijn om ook op het eiland kerkdiensten voor vluchtelingen te organiseren. De PKN-kerkenraden van Stellendam/Melissant en Dirksland zijn nauw bij het initiatief betrokken en dit heeft geresulteerd dat er komende zondag op Eerste Paasdag een samenkomst wordt georganiseerd in ‘Onder de Wiek’.
Ds. Davy Hoolwerf legt uit dat er voor de komende tijd drie van deze bijeenkomsten staan gepland. Onder naam GOchurch wil men een permanent ‘kerkelijk onderdak’ bieden voor vluchtelingen uit de regio. De plannen om van GOchurch een pioniersplek te maken zijn in een vergevorderd stadium. Momenteel overleggen de twee PKNkerkenraden hoe een en ander vorm kan worden gegeven. Bij dit alles worden zij geadviseerd en bijgestaan door de landelijke PKN-organisatie, die ook een financiële bijdrage levert. Als het pioniersplan definitief is goedgekeurd door de kerkenraden, zal – de oorspronkelijk uit Australië afkomstige – Tonn den Otter als pionier bij GOchurch betrokken zijn. Hij zal dan één dag per week voor deze taak worden aangesteld. Het overige werk wordt vrijwel alleen door vrijwilligers verricht.
Belangstelling De leden van het kernteam weten niet hoe groot
De leden van het kernteam weten niet hoe groot de belangstelling zal zijn voor de bijeenkomst op de middag van Eerste Paasdag. Het programma van de dienst is zo ingesteld dat vluchtelingen van verschillende achtergronden alles mee kunnen maken. Men probeert voldoende tolken aanwezig te laten zijn, dat hangt ook af van welke mensen er zullen komen. Maar dan kunnen mensen die Arabisch, Tigrinya, Farsi of Swahili spreken de dienst in hun eigen taal volgen. De bijeenkomst zal worden afgesloten met een maaltijd. Hoewel de diensten bestemd zijn voor vluchtelingen, mogen ook niet-vluchtelingen langskomen, zo blijkt uit het gesprek met de kernteamleden. “Maar we hebben gesteld dat ieder die komt wel een vluchteling moet uitnodigen en meebrengen”.
Beide PKN-gemeenten zijn actief in het werk onder vluchtelingen. Ook andere kerkelijke gemeenten op het eiland hebben contacten met vluchtelingen en organiseren activiteiten voor en met hen. Het is de ervaring van ds. Hoolwerf en Tonn den Otter dat er bij veel gemeenteleden nog wat terughoudendheid is voor wat betreft het omgaan met vluchtelingen. In alle dorpen wonen meerdere statushouders en er komen er nog steeds bij, maar het blijkt nog niet zo eenvoudig te zijn voor de eilanders om contacten te leggen met deze bevolkingsgroep. Volgens Tonn den Otter heeft dit verschillende oorzaken, zo weet men niet hoe men met vluchtelingen om moet gaan en dat komt volgens Tonn door onbekendheid. Daarnaast voelen sommigen zich toch wat ongemakkelijk in contacten met vluchtelingen. Door elkaar te ontmoeten in ongedwongen sfeer tijdens sporten, een café avond of een kerkdienst kom je de eerste drempel over en kun je elkaar op straat begroeten. Dan kunnen mensen zich hier thuis gaan voelen.
Er zijn al verschillende lijntjes uitgezet naar andere kerken op het eiland, zoals de Christelijke Gereformeerde Kerk en De Rotsgemeente.. Ook in deze gemeenten worden activiteiten ontplooid die gericht zijn op vluchtelingen. Als blijkt dat GOchurch succesvol is, dan zal men waar dat kan ook samenwerken met andere kerken in de regio. Hopelijk kan de expertise van deze pioniersplek dan ook bijdragen aan ondersteuning van plaatselijke gemeenten in hun contacten met vluchtelingen.
De samenkomst op Eerste Paasdag begint om 14.30 uur en wordt gehouden in Onder de Wiek, Ring 57 in Dirksland. Twee andere geplande samenkomsten zijn op zondag 19 mei, eveneens in Onder de Wiek. Zondag 30 juni wordt er een bijeenkomst gehouden in De Rank aan de Bosschieterstraat in Stellendam. De samenkomsten worden afgesloten met een maaltijd en beginnen om 14.30 uur en duren tot ongeveer 16.30 uur.
Meer info is te vinden op www.gochurch.nl
Pioniersplek
De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) heeft op verschillende plaatsen het initiatief voor ‘pioniersplekken’ genomen. Dit is een kerkvorm voor mensen die niet of niet meer geloven. Men wil “een netwerk of gemeenschap vormen waar mensen kunnen ontdekken dat God liefde is en nabij wil zijn”, aldus de PKN op haar website.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van dinsdag 16 april 2019
Eilanden-Nieuws | 44 Pagina's