CGK ’s-Gravenzande: gemeente in een glazen stad
“‘De glazen stad’, zo wordt ’s-Gravenzande in de gemeente Westland genoemd vanwege het enorme glasoppervlak van kassen. Het gaat hier om een ultramoderne bedrijfstak, die voorziet in de behoefte aan groenten en bloemen voor een groot deel van Europa en daarbuiten.”
Niet zonder trots vertelt br. Arie Bruin (75) over ‘zijn’ woonplaats: “Aanpakken heeft Westland groot gemaakt.” Hij kent de geschiedenis van de plaatselijke CGK, die in 2016 honderd jaar bestond, goed. “Wij zijn als gezin in 1973 hier komen wonen en zijn hier al 47 jaar lid. Al die tijd kunnen we het goed vinden in de gemeente.”
Br. Jaap Oosterman (bijna 75) woont ook al lang in ’s-Gravenzande. Hij groeide op in Naaldwijk. “We zijn een streekgemeente. Er zijn leden uit Naald wijk, Hoek van Holland, Monster, De Lier, ja zelfs Scheveningen.”
Na de stichting nam het ledental door de jaren heen fors toe. Br. Bruin: “In de jaren zeventig telden we 630 leden, maar evenals bij veel andere gemeenten in het Westen, is het ledental door de jaren heen teruggelopen.”
Verbouwingen
“Door deze ontwikkelingen is het kerkgebouw heel wat keren verbouwd tot wat het nu is. Om kosten te besparen werden (voor zover mogelijk) de verbouwingen in eigen beheer door gemeente leden uitgevoerd. Recentelijk heeft het inwendige van het kerkgebouw nog een facelift gehad.”
Br. Oosterman was hierbij als lid van de bouwcommissie nauw betrokken. “Het was eerst woekeren met de ruimte”, vertelt hij. “We hadden uitschuifbankjes, het orgel werd verplaatst vanaf de galerij naar boven de kansel en uiteindelijk werd er een uitbouw aangebouwd, die nu wel weer gesloten zou kunnen worden. Tijdens een renovatie in 1997 is een stuk van een deel van de banken gezaagd, zodat er weer een gangpad ontstond en de brandweer tevreden is.”
“Met ca. 280 leden kunnen we financieel gelukkig goed rondkomen. Ik ben blij met jonge gezinnen die erbij kwamen. Toen er een jong stel in de kerk kwam, waarvan de man een ‘sleutelaar’ bleek te zijn, nam ik de kans waar om uit de bouwcommissie te gaan. M’n ‘collega’ was 81 jaar en dan liepen we daar samen onder de vloer en over de zolder van de kerk …”
Jeugd
Trudy van de Hout (44) is geboren en getogen in ’s-Gravenzande - “officieel een stad, maar voelt als een dorp” - toen de gemeente nog heel wat groter was. “Ik heb zelf op clubs gezeten en een aantal jaren de - toen nog - meisjesclub gedaan, wat nu de kinderclub is. Helaas is de gemeente gekrompen, al komen er wel weer wat jongere stellen bij” merkt de moeder van vier meiden en een jongen op. “In de leeftijd 12-20 jaar zijn er weinig jongeren. Echt kleine kinderen zijn er wel wat meer, maar niet in de leeftijd van de onze. Ook de leeftijd 30-50 jaar is wat minder vertegenwoordigd. Toch gaat het jeugdwerk door: al ben je met een kleine club, je moet geen schakel weghalen, want dan ben je ze kwijt. Het is jammer dat onze kinderen er zo weinig van hun eigen leeftijd in de kerk hebben. Soms zijn ze de enige jongeren.”
Onderwijs
Geert Hoekstra (28), kwam ongeveer een jaar geleden met zijn vrouw Coby vanuit de CGK op Urk naar de Maranathakerk. “Tussen deze tuinders en kassen in het Westland, proeven we dat God hier het laatste Woord mag hebben. We ervaren dat we zeer goed onderwijs krijgen vanuit de Schrift door onze predikant. Daarnaast kunnen we wel stellen, dat we opgenomen zijn in een nieuwe hechte familie, waar we onze familie en vrienden op Urk achterlieten. Wij vinden het juist wel fijn, dat het een relatief kleine kerk is, want dan wordt automatisch van iedereen verwacht zijn of haar steentje bij te dragen.”
Het is hem wel opgevallen, dat de groep ouderen sterk vertegenwoordigd is, maar ook dat vindt hij niet erg: “Het mooie aan de oudere broeders en zusters vinden we, dat je zoveel ontzag en liefde tot God proeft. Je hangt aan hun lippen als ze gepassioneerd hun levenservaring en geestelijke lessen met je delen.”
“De groep 20-35 jaar is overigens wel weer sterk vertegenwoordigd. In deze groep mogen we een Bijbelkring leiden samen met de vrouw van onze predikant. Het is mooi om te zien hoe gepassioneerd onze predikant en zijn vrouw als jong stel in de gemeente staan. Ze werken echt als team samen in de bediening.
Ook br. Bruin is blij met ds. Voorwinden: “Hij is zeer toegankelijk en heeft een Schriftuurlijke prediking in hedendaagse taal. En de ‘ligging’ is ‘echt’ christelijk-gereformeerd, waarin de evangelieprediking van zonde en genade geheel tot zijn recht komt.”
De CGK ’s-Gravenzande telt ca. 270 leden. Sinds 2017 is ds. A. Voorwinden hun predikant.
Deze tekst is geautomatiseerd gemaakt en kan nog fouten bevatten. Digibron werkt
voortdurend aan correctie. Klik voor het origineel door naar de pdf. Voor opmerkingen,
vragen, informatie: contact.
Op Digibron -en alle daarin opgenomen content- is het databankrecht van toepassing.
Gebruiksvoorwaarden. Data protection law applies to Digibron and the content of this
database. Terms of use.
Bekijk de hele uitgave van vrijdag 14 februari 2020
De Wekker | 24 Pagina's